Без води та доріг, але з надією: Як живуть люди в Лиманській ОТГ на Одещині (ФОТО)

Майже рік тому в Татарбунарському районі Одеської області, незважаючи на перепони та залякування з боку деяких політиків, була створена Лиманська об'єднана громада

Без води та доріг, але з надією: Як живу…

До новоствореної рік тому громади увійшли чотири села: Новоселиця, Трапівка, Зарічне і Лиман, який став центром ОТГ. Нещодавно керівництво громади, за підтримки Асоціації міст України, вирішило публічно підвести підсумки 8-місячного існування новоствореної громади та розповісти про плани на 2019 рік. Кореспондент Depo.Одеса відправився до "одеської глибинки", щоб подивитися, як і чим там живуть люди.

Лиманська ОТГ була створена 23 листопада 2017 року. Мешканці громади обрали 14 депутатів з 14 округів. Головою громади став Василь Резніченко, який колись був головою Лиманської селищної ради. Він, як підприємець, підтримав децентралізацію, тому що тепер "громада сама розпоряджається грошима і може розвиватись", а раніше "усе вирішували десь там, наверху".

Голова громади Василь Резніченко (у центрі)

"Маленькими селами ніхто не опікувався. Приїжджали під вибори нардепи, платили селянам копійки, обіцяли воду – тут її від заснування, коли село Лиман мало ще древню назву Золокари, до якої ми хочемо повернутися, ніколи не було – газ, дороги і від'їжджали до наступних перегонів. Нас залякував нардеп Віталій Барвіненко через своїх людей, тому що йому, як політику, децентралізація невигідна. Нам казали – у вас закриють школи, дитсадки, медичні амбулаторії, але, все ж таки, розум переміг, і ми створили громаду", - розповідає голова ОТГ Резніченко.

Не тільки магазини, але й хатинки у селі знаходяться у занедбаному стані

Якщо підвести перші підсумки, то в селі Лиман вже відремонтували школу, до якої цьогоріч пішли 24 першачки. На запитання кореспондента Depo.Одеса про готовність до Нової української школи, директор навчального закладу Олександр Федоров відповів, що нові спеціалізовані парти от-от повинні прийти, як і підручники. Разом з тим, є проблеми з викладачами. Тому в планах – відремонтувати будинок для вчителів і медиків, з якими теж є складнощі, бо їм нема, де жити, – зараз сімейний лікар приїжджає у село кожної середи.

Крім того, за літо був зроблений капремонт Новоселицького дитячого садка: замінена покрівля, стеля, підлога, електрообладнання, водопровід, система опалення. Також була частково відремонтована Трапівська школа. При цьому усі комунальні установи громади перейшли на альтернативне опалення палетами.

Деякі магазини, побудовані ще за радянських часів, давно не працюють

Є у Лимані і музична школа, і бібліотека, розташовані в одній будівлі із адмністрацією Лиманської ОТГ.

На полицях представлена художня та довідкова література, проводяться різноманітні виставки

Діти мають можливість займатися музикою

Родзинка Лиманської ОТГ – курортна зона Катранка, де розташовано більш ніж 60 баз відпочинку. "Але поки не буде нормальних доріг, ми це місце не розкрутимо", – розуміють в керівництві громади. Тому, за словами Резніченка, був створений проект реконструкції дороги за власний кошт, а сам ремонт пообіцяла зробити Одеська ОГА.

Дороги в регіоні не дають змоги розвивати туристичний напрямок у Катранці

Майже в кожному домі у цьому зневодненому районі можна знайти кілька криниць-копанок: одна – для збору дощової води, друга – для технічної. Уся питна вода – привозна. Тож в ОТГ вирішили робити велику свердловину, щоб мати достатньо принаймні технічної води.

У селі, як і в багатьох населений пунктах, досі можна зустріти таблички з вулицями Леніна, проте з'являються таблички і з сучасними назвами

Втім, боротися громаді доводиться не тільки з технічними складнощами, але і з саботажем. Загалом в Татарбунарському районі діють лише дві ОТГ. І, на думку Резниченка, децентралізацію саботують в райраді, тому що "поступово втрачають повноваження, а об'єднана громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків".

При цьому в Лиманський ОТГ не втрачають надії, що до них, незважаючи на усі перешкоди, приєднаються ще й села Рибальске, Вишневе, Кочкувате та Приморське. "Тому що якби ми ще раніше об'єднались, а не слухали залякування, ми б вже дорогу зробили", - впевнено стверджує Резниченко.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme