Як в Одесі відзначали п'яту річницю подій 2 травня 2014 року

Головними місцями масових заходів стали Куликове поле та вулиця Преображенська у центрі міста

Як в Одесі відзначали п'яту річницю поді…

Ще напередодні річниці трагіччних подій травня 2014-го у поліції заявили, що готові забезпечити у місті порядок і будуть всіляко урегульовувати конфлікти та реагувати на порушення чинного законодавства. Загалом в Одесі зібралося майже 2,5 тисячі поліцейських, нацгвардійців, а також курсантів університету внутрішніх справ. До охорони порядку були залучені як одеські правоохоронці, так і відкомандировані з інших регіонів України. Depo.Одеса слідкував за тим, як у місті велася підготовка до заходів та як відбулися самі заходи.

Напочатку варто нагадати, що 2 травня 2014 року через протистояння між проукраїнськими та проросійськими активістами загинули 48 людей: шість – у центрі міста від вогнепальних поранень, а 42 – внаслідок пожежі в Будинку профспілок на Куликовому полі. Відтоті у цей день на там збираються прибічники одного табору, а на Преображенській - патріотичні одесити, і кожні по-своєму вшановують пам'ять загиблих. "Куликовці", так в Одесі називають любителів "русского міра" щороку кричать про "геноцид", "одеську хатинь" та звинувачують у всьому "бандерівців". Патріоти просто збираються на перетині Преображенської та Дерибасівської, щоб вшанувати пам'ять загиблих однодумців. Перші вважають цю дату днем жалоби, другі – днем перемоги над "Одеською народною республікою".

Але повернемося до сьогоднення. Учора, 1 травня, перший заступник міністра внутрішніх справ Сергій Яровий прибув до Одеси та провів оперативну нараду, під час якої вирішувалися остаточні питання з охорони порядку у місті. Він пообіцяв, що правоохоронці не допустять порушень, а на бойовому чергуванні перебуватимуть всі підрозділи - вибухотехіники, патрульні, піротехніки, пожежні розрахунки, слідчо-оперативні групи, поліція діалогу та прикордонники. Вже увечері на в'їздах до Одеси посилили стаціонарні пункти та встановили додаткові, на яких проводилася перевірка транспортних засобів, що рухаються до Одеси. Днем раніше з правоохоронцями був проведений спеціальний інструктаж щодо чергування на вулицях міста.

Вранці 2 травня на вулицях міста вивісили приспущені державні прапори, та прапори Одеси з чорними стрічками. Правда комунальники, які вивішували прапори, повелися досить дивно: на деяких вулицях встановили тільки прапори Одеси, на інших - державні, а десь – і ті, і інші.

Фото: Facebook/Олена Балаба

Фото: Facebook/Євгенія Гєнова

 

Ранок на Куликовому полі та Преображенський почався з перевірки території та перекриття вулиць для руху транспорту. Це завдало деяких проблем, адже 2 травня – робочий день, хтось їде на роботу, хтось – на навчання. Як наслідок, у місті утворилися затори. Крім того, громадський транспорт у районі Куликова поля не зупинявся на звичайних зупинках, що створило додаткові незручності для одеситів.

 

Попри те, що головні події на Куликовому полі мали розпочатися о 16 годині, зранку туди почали йти люди – як прості одесити, так і політики різних рівнів. Зокрема, традиційно на одеській трагедії попіарилися нардепи Вадим Новинський, Юрій Бойко, Євген Мураєв, Михайло Добкін та інші. Тут же священики московської церкви провели поминальний молебень. Всіх, хто йшов на Куликове поле, пропускали через фільтраційні рамки та слідкували, щоб люди не проносили на територію заборонені речі та не мали забороненої символіки.

З року в рік правоохоронці напередодні подібних заходів попереджають про заборонену українським законодавством символіку та відповідальність за її використання. Проте кожного разу знаходяться "герої", які плюють на закони України. Сьогоднішній день теж не став виключенням. У одного з чоловіків місцеві патріотри помітили на футболці напис "Севастополь" та триколор та викликали правоохоронців. Другу порушницю, якою виявилася 15-річна дівчина, помітили самі копи. На футболці неповнолітньої була радянська символіка. Дівчина сказала, що не знала, що такі зображення заборонені законом. Але як би там не було, а батькам доведеться відповідати перед законом. 

Патріотично налаштовані одесити теж прийшли на Куликове поле, щоб висловити свою точку зору на події п'ятирічної давнини. Між ними та "куликовцями" періодично виникали словесні перепалки. Воно й не дивно, адже ті, хто вирішив вшанувати пам'ять загиблих у Будинку профспілок, ніяк не хочуть визнати, що Одеса – це Україна, а не Росія. Тому "куликовці" завели стару "платівку" та викрикували гасла: "Одесса – русскій город", "Бандеровскіє бєси – вон із Одєсси" та інші. 

Також одеські активісти помітили на Куликовому полі "журналіста" чеського видання, який не мав при собі журналістсього посвідчення та по суті пропагував "русскій мір", заявляючи, що в Одесі у 2014 році стався геноцид. Між ним та одеським журналістом Богданом Осінським стався словесний конфлікт, але провоохоронці не дали перепалці перерости у бійку та розвели суперників у різні боки.

Ближче до 16 години людей стало більше. "Куликовці" принесли чорні кульки та почали роздавати їх всім охочим. Було й декілька білих кульок, які дали родичам загиблих у Будинку профспілок. Проукраїнські активісти вирішили також внести свою "лепту" та принесли червоні кулі, через що між ними та шанувальниками Росії відбулася чергова словесна перепалка. Правда, цього разу більш агресивніша: в процесі одна із жінок-"куліковців" навіть порізала ножем одяг присутній журналістці. Дивно, як це сталося, адже на Куликове поле всі проходили через фільтраційні пункти, де правоохоронці перевіряли людей з металошукачами. Видно, копи вирішили, що літня жінка не завдасть нікому шкоди, і ретельно її не перевірили. Проте після скоєного нападу агресивну літню жінку вивели з Куликового поля.

Фото: izbirkom.org.ua

Захід тривав приблизно півтори години. Знову лунали гасла "Не забудєм! Нє простім!". З імпровізованої сцени лунали вірші, присвячені загиблим. Наприкінці учасники запустили у небо повітряні кулі та голубів.

На Преображенській все відбувалося інакше. Об 11 годині зібралося близько півостні патріотрів, які прийшли вшанувати пам'ять загиблих у центрі Одеси 2 травня 2014 року Андрія Бірюкова та Ігоря Іванова. Одесити поклали квіти, після чого військові капелани провели молебень. Тут заходи, на відміну від Куликового поля, пройшли досить швидко та мирно.

З року в рік події в Одесі на Куликовому полі повторюються. І повторюватимуться, скоріш за все, і далі. Проте всі винні у трагедії досі не покарані. Як заявив перший заступник міністра внутрішніх справ Сергій Яровий, подіями 2 травня 2014 року в Одесі до суду скеровано три обвинувальні акти, ще одній особі винесено вирок за створення не передбачених законом збройних формувань або участь у їх діяльності. Також він зазначив, що за період з 2017 року по теперішній час, у вказаному кримінальному провадженні допитано у якості свідків 1109 осіб, проведено додаткові допити 13 потерпілих. "Опрацьовано понад 1500 відео файлів, наданих ТРК та свідками, загальним об’ємом понад 2 Тб. За результатом, складено 222 протоколи огляду фото та відео матеріалів", − додав Сергій Яровий.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme