Який слід лишив після себе Наполеон на Одещині

В результаті кампанії на Росії у Наполеона відбулися чимало битв з дуже гучними назвами, які лишилися на Одещині

Який слід лишив після себе Наполеон на О…

Похід Наполеона на Російську імперію закінчився нищівною поразкою, яка й досі, на рівні перемоги у другій світовій, залишається чи не найголовнішим предметом гордості сучасних росіяни. Цікаво що велика кількість населених пунктів на Одещині до сьогодні є уособленням тих часів. Depo.Одеса розповість, що ж зв'язує Одещину з Наполеоном.

Зокрема на Одещині є цілий район, який названий на честь перемоги російської амії над Наполеоном в одній з битв. І у цьому ж районі є п'ять сіл, назви яких присвячені іншим зіткненням Російської імперії з Наполеоном.

Почнемо в хронологічному порядку і розповімо одразу не про сам район, а про одне з його сіл, назва якого співпадає з найвідомішою битвою. Це - битва при селищі Бородино. В Тарутинському районі як раз є таке село - Бородино.

Видатні битви Наполеона, назву яких мають села і район Одещини - фото 1

Воно засноване на початку XIX ст. німецькими колоністами, і назване на честь перемоги російських військ над французькою армією Наполеона в Бородинській битві під Москвою.

Бородинський бій – найбільша битва війни 1812 року між російською армією під командуванням генерала Михайла Кутузова і французькою армією під командуванням імператора Наполеона I Бонапарта, яка відбулася 26 серпня (7 вересня) 1812 року біля села Бородино в 125 км на захід від Москви.

Під час 12-годинного бою французькій армії вдалося захопити позиції росіян в центрі і на лівому фланзі, але після припинення бойових дій французька армія відійшла на вихідні позиції. Тому в російській історіографії вважається, що російські війська здобули перемогу, хоча наступного дня головнокомандувач російської армії Кутузов дав наказ відступати у зв'язку з великими втратами і через наявність у імператора Наполеона великих резервів, які поспішали на допомогу французької армії.

У 1912 році в Бородиному під Одесою знайдено Бородинський скарб - предмети зброї з срібла, бронзи та інших металів походженням з ІІ тисячоліття до нашої ери.

Видатні битви Наполеона, назву яких мають села і район Одещини - фото 2

Наступним визначним боєм, який Наполеон провів проти росіян, є бій під містечком Тарутине. На Одещині ж Тарутине - це селище міського типу, центр Тарутинського району Одеської області, яке назване на честь перемоги над армією Наполеона при Тарутині Угодско-Заводського району Калузької губернії.

Розташоване воно в 7 км від залізничних станції Березино (на залізниці лінії "Березино - Арциз - Одеса") і в 198 км від Одеси. Засноване в 1814 році після укладення Бухарестського трактату (угода про завершення війни між Москвою і Османською імперією1806 -1812 року) і стало першою німецькою колонією в Бессарабії.

Після поразки Російської армії в кримській війні 1853-1856 рр. Тарутине увійшло до складу Молдавського князівства. В результаті перемоги над Туреччиною у війні 1877-1878 рр. Тарутине відійшло до Російської імперії.

На початку ХХ-го століття Тарутине швидко розвивалося і мало риси промислово-торгового містечка, в якому працювало два ливарно-машинобудівні заводи, два пивзаводи, велика суконна фабрика. Поселення стало економічним і культурним центром німців району Аккермана.

Перша світова війна призвела до скорочень і закриття підприємств, які не виконували замовлення військових відомств. Почалася безробіття. Мобілізація чоловічого населення ще більше погіршила становище. На початку 1918 року румунські війська зайняли Бессарабію, а влітку 1940 року, після приєднання Бессарабії до СРСР, німці виїхали до Німеччини, а на їх місце приїхали українці з Вінниччини.

Наступною битвою, яку Наполеон провів проти Росії, і яка мала гучну назву, була битва під Малоярославцем. Це великий бій війни 1812 року, що відбулося незабаром після відступу армії Наполеона з Москви, 12 (24) жовтня 1812 року за Малоярославцем, в 121 км на південний захід від Москви.

На Одещині на даний час є два села з такою самою назвою. Це села Малоярославець Перший та Малоярославець Другий. Перше було засноване в 1814 році. Воно розташовувалося на лівому березі р. Киргиж-Китай, в 105 км на північний захід від повітового міста Аккерман. Входило до складу Малоярославецкої волості Аккерманського повіту Бессарабської губернії. Село було лютеранським, прихід знаходився в с. Тарутине.

Село Малоярославець Другий також було засноване в період між 1814-1816 років.

Наступна битва, яку Наполеон провів у Російській кампанії, і яка має свою "тезку" у Тарутинському районі Одещини, це битва при Червоному.

Видатні битви Наполеона, назву яких мають села і район Одещини - фото 3

Бій під Червоним відбувся 3 (15) листопада - 6 (18) листопада 1812 року. Події розгорталися в 45 км на північний захід від Смоленська між російською армією і відступаючою на той час "Великою армією" Наполеона. За чотири дні активних бойових дій французи зазнали важких втрат. Однак Наполеону все ж вдалося уникнути повного розгрому.

Згодом своє Червоне, присвячене перемозі над французьким імператором, з'явилося і на Одешині.

І остання битва, назву якої несе ще одне село в Тарутинському районі Одещини, це битва на річці Березина. Одеське Березине було засноване у 1816 році. Тоді село несло назву Березін.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme