Помилка президента: Ставка на Труханова та фани Вілкула в команді на Одещині

У першому турі виборів президента України в Одеській області перемога дісталася Володимиру Зеленському, другим до фінішу прийшов Юрій Бойко, а чинний президент Петро Порошенко був третім, позаяк загалом по країні він посів друге місце

Помилка президента: Ставка на Труханова…

Перший тур президентських виборів в Одесі і області в цілому пройшов максимально прозоро та демократично. Спостерігачі не зафіксували системних порушень, а ті, що були виявлені, мали відверто поодинокий характер та ніяк не впливали на результат голосування. В цих майже стерильних як для українських виборчих реалій умовах чинний президент Петро Порошенко програв вибори на Одещині не тільки "новому кумиру" багатьох українців Володимиру Зеленському, але й закоренілому "регіоналу" Юрію Бойку. Що ж трапилося 31 березня і чому Одещина стала одним з центрів де-факто спротиву чинному президентові, з'ясовував Depo.Одеса.

Про це говорили давно, і не тільки активісти, які всюди бачать зраду, але й експерти. Ставка Петра Порошенка на регіональну еліту в особі мера Одеси Геннадія Труханова не виправдалася – останній не "намалював" потрібний результат. І якщо попередніми роками все було на рівні запевнень, то цього разу потужна команда Труханова на чолі з колишнім головою ТІК Олександром Ахмеровим таки приступила до виборчої компанії на стороні Порошенка. Це включало у себе не тільки і не стільки часткового фінансування вуличної агітації, а й ідеологічну роботу серед одеситів, адже більшість з них Порошенка не підтримують. "В тому і проблема президента, що величезний електорат Труханова в Одесі відкрито ворожий до Порошенка і взагалі до майданних політиків, – пояснює політолог Дмитро Поливанов. – Це вони у 2014 році підтримували "Беркут" та ходили на Антимайдан або просто симпатизували режиму Януковича. Тому, щоб актив Труханова працював на президента, їм треба було дати команду "фас". 

План не спрацював

На думку спостерігачів та експертів цього не сталося. Не відомо, чи це була позиція Адміністрації президента працювати "по-білому", чи просто на Думській не дали відмашку, але сталося що сталося. "Те, що ми бачили по так званій гвардії мера Одеси в комісіях, то вони не те що фальсифікувати за нього не збиралися, вони не відстоювали його позиції там, де це було необхідно за законом. Їм просто все одно", – написала у Facebook громадська діячка Євгенія Генова. 

Варто зауважити, що перед виборами здавалося, наче позиції Порошенка підсилювалися день за днем. Його регулярні візити, відкриття траси "Одеса – Рені", зустрічі, ярмарки і концерти, на яких він був присутній, звернення до одеситів і кружляння з ними у танцях, а також публічні заяви Труханова, що "все завдяки вам, Петро Олексійовичу", ніби мали дати електорату імпульс, що міська адміністрація обома руками за чинного президента. Але все вийшло навпаки. 

Поразка Петра Порошенка, який не отримав в Одеській області навіть 10% голосів (офіційний показник – 9,08%), скоріше за все, стала важким ударом як для нього, так і для кураторів АП, які, схоже, повірили, що Труханов, який "тримає Одесу в українських кольорах", зможе забезпечити прийнятний результат на виборах. Але окрім душевних страждань є і більше серйозні проблеми – другий тур відбудеться, і підпримка чинному президентові буде потрібна ще більш значна, і тут виникає інше питання: як цього разу поведе себе одеська міська адміністрація. "Спроби місцевої влади протягнути Порошенко зазнали повного краху. Що і природно, враховуючи явно протилежний електорат мера і президента. У ситуації глибокого провалу Порошенка "малювати" йому результати теж уже ніхто не буде", – вважає бізнесмен та блогер Вадим Чорний.

Ще, йморвірно, свою роль зіграла агітація деякими керівниками за проросійських кандидатів. Так, олова Роздільнянської райради Фелікс Сігал агітував на користь Олександра Вілкула. При чому він це постійно робив як на зустрічах з жителями району, своїми підлеглими, так і на своїй сторінці у Facebook. "Достовірно відомо, що директори загальноосвітніх закладів Роздільнянського району отримали офіційне запрошення на робочу нараду з директорами шкіл та головами батьківських комітетів від голови Роздільнянської районної ради Фелікса Сігала. Захід відбувався 7 лютого о 10:00. Згідно з відповіддю на запит на інформацію, Фелікс Сігал в зазначені дні не перебував у відпустці. Як повідомили спостерігачу начальник відділу культури Роздільнянської РДА Наталя Пояцика і начальник відділу освіти Наталя Красножон, які особисто були присутні на нарадах з працівниками культури і з представниками шкіл, кожну з цих зустрічей очільник районної ради закінчував висновками про складну ситуацію в країні, яка, на його думку, може змінитися на краще після виборів нового президента. При цьому він наголошував, що свій вибір уже зробив, і це - кандидат Олександр Вілкул. Також відомо, що аналогічні зустрічі відбувались в актовому залі Роздільнянської районної лікарні 7 лютого з медичними працівниками Роздільнянського району та 1 лютого в актовому залі школи мистецтв м. Роздільна", - напередодны виборів повідомляли у Громадській мережі "Опора".

В очікуванні дива

Зазначимо, що в одеській команді Порошенка до отриманих результатів своего патрона поставилися дуже позитивно. Так, один з лідерів Блоку Петра Порошенка "Солідарність" в Одесі Михайло Шмушкович на своїй сторінці у Facebook, дізнавшися про результати, написав: "Перше чудо відбулося, ми прорвалися. Далі будемо бачити".

Скоріше за все, він мав на увазі результат Порошенка в цілому по країні, адже результат гаранта Конституції на Одещині навряд чи можна назвати вдалим. "У чинного президента завжди є певний запас міцності: є структура, апарат, команда, яка готова рухатися далі. Є те, чим не задоволені люди, і з цим треба працювати. Звісно, це треба було робити раніше, але краще пізно, ніж ніколи", – прокоментував ситуацію секретар міської ради Одеси від "Солідарності" Олексій Потапський.

Власне, в області ситуація для президента склалася ще гірша – поразка у всіх округах, причому в двох, в Ізмаїлі та Арцизі, перемогу здобув навіть не Зеленський, а підкреслено проросійський Юрій Бойко. За даними Depo.Одеса, виборами на місцях опікувалися не місцеві еліти, а райадміністрації та підпорядкований їм апарат. Членів комісій, спострегігачів та всіх, кто працював від Порошенка, фінансували напряму з його виборчого штабу в Києві.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook