Вимушені "канікули": Як житиме Одеса без Труханова

Півторамісячна епопея із відсутністю одеського мера Генадія Труханова, що мандрував Європою та не з'являвся на робочому місті завершилася у День святого Валентина

Вимушені "канікули": Як житиме Одеса без…

Вранці 14 лютого міський голова Одеси прибув до бориспільського аеропорту рейсом з Варшави, де був негайно затриманий прикордонниками та доставлений на допит в офіс Національного антикорупційного бюро України. Depo.Одеса дізнавався, що тепер очікує мера Геннадія Труханова та як все може обернутися на політичному обрії міста.

Плутанина із затриманням

Від початку неофіційну інформацію про затримання Труханова офіційні джерела підтвердили дуже швидко. Так, департамент інформації одеської мерії прозвітував, що Генадій Труханов вирішив перервати робочу поїздку до Праги з метою взяти участь у слідчих діях НАБУ. У Держприкордонслужбі також визнали факт затримання. "Цю особу було затримано на запит одного з правоохоронних органів", - пояснив речник відомства Олег Слободян. Щоправда, пізніше прикордонники виправилися та зауважили, що просто вручили політику підозру та супроводили його до НАБУ. Пізніше НАБУ повідомило, що в аеропорту "Бориспіль" детективи бюро та прокурори САП відповідно до ст. 208 КПК України затримали Одеського міського голову та його заступника, яких підозрюють у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.191 КК України ("Заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем").

"Наразі з усіма підозрюваними виконуються слідчі та процесуальні дії, а також вирішується питання про обрання запобіжних заходів", - йдеться у повідомленні прес-служби НАБУ.

Про те, що Генадій Труханов повернеться в Україну почали говорити ще вчора, 13 лютого, хоча мало хто прогнозував, що це станеться так швидко. Справа в тому, що після заочного вручення підозри у розкраданні міського бюджету в особливо крупних розмірах у мера Одеси було лише два шляхи – залишитися в Європі та бути оголошеним у розшук, що поставило б жирну крапку на його політичній кар'єрі або повернутися до України, з великою долею вірогідності відправитися у СІЗО, проте зберегти обличчя та законним шляхом продовжити боротьбу за збереження крісла і репутації. Цілком зрозуміло, що Труханов обрав другий шлях, якщо врахувати, що за останні роки жодної "посадки" так і не відбулося, і всі гучні справи розсипалися в судах. Тому цілком логічно Труханов всюди наголошує, що повністю довіряє вітчизняним правоохоронним органам і готовий до співпраці, якщо до нього будуть питання.

Що ж чекає міського голову Південної Пальмирі найближчим часом

Питання №1 – СІЗО чи щось інше. На думку більшості спеціалістів, за ґрати Труханов не відправиться. "До кінця тижня він буде на свободі, а, можливо, і раніше. Буде велика застава, яку швидко внесуть, бо гроші вже зібрані. Крім того, не забувайте, що є репутаційні аспекти – в наших політичних реаліях кидати за ґрати мера мільйонного міста недопустимо, це небезпечний прецедент, в якому не зацікавлені ані президент, ані його оточення. Ситуація складається так, що вони не можуть забезпечити Труханову повну недоторканість, але в їхніх силах дуже повільно і м'ягко спустити справу на гальмах в судах", - вважає політолог Геннадій Чижов.

"Я не очікую домашнього арешту для одеського міського голови. А якщо припустити, що він буде, то містом продовжать керувати його заступники", - висказав свою думку політолог Ярослав Католік. Слід зазначити, що слідом за своїм шефом, щоправда рейсом з Ізраїлю, прибув віце-мер Павло Вугельман, якому також була заочно вручена підозра.

Кому дістанеться Одеса

Ситуація із зникненням, а тепер з поверненням Геннадія Труханова поставила ще одне питання – а що буде з міською владою і хто власне керуватиме Одесою. І мова зараз не про технічні питання, з цим прекрасно порається протягом півтора місяця відсутності мера його перший заступник Анатолій Орловський, а саме про те, хто "сяде на фінансові потоки". Як неодноразово писали ЗМІ, Труханов є представником міжнародного бізнес-синдикату, на чолі якого стоїть впливовий бізнесмен із вельми кримінальним минулим Александр Жуков – його штаб-квартира розташована у Лондоні. Ще одного партнера, Володимира Галантерника (група компаній "Будова"), що проживає на Майямі, але вже кілька місяців знаходиться в Одесі задля пришвидшення процесів приватизації комунальної власності, називають безпосереднім куратором Труханова.

Не слід думати, що одеський мер є маріонеткою, яким крутять, як хочуть, це не так. Але факт залишається фактом: більшість депутатів мерської фракції "Довіряй ділам" та навіть частину фракції БПП у міську раду завів саме Галантерник, і ці штики залишаться йому вірними незалежно від того, буде Труханов сидіти на Думській, або в СІЗО у Києві.

"Найближчим часом не слід очікувати якихось серйозних пертурбацій у депутатських фракціях, повинні пройти ще мінімум дві сесії, на яких їм конче потрібно вирішити ряд земельних питань та питань, пов'язаних з комунальною власністю. Ці механізми запущені, у всі найвищі кабінети на Банковій та у правоохоронні органи занесені суми і депутати мають проголосувати так, як їм скажуть. Тому серйозного переформатування фракцій я не очікую", - вважає Генадій Чижов.

Саме наявність зовнішніх важелів впливу максимально ускладнює політичну ситуацію у місті. За нашими даними, бажаючих хоча б на короткий час зайти на місце Труханова просто немає. "Перш за все це стосується секретаря міської ради Олексія Потапського, який є людиною нардепа Олексія Гончаренко. Для останнього це унікальна можливість зміцнити свої позиції, однак, подейкують, що його зв'язують дружні стосунки з тим самим Галантерником, а це означає, що він не зможе і не захоче змінювати ситуацію в місті, бо інакше прийме на себе весь удар. То навіщо підставлятися? Тому Потапський і не поспішає повертатися з відпустки, а Гончаренко зовсім не коментує ситуацію по Одесі. Тобто, бажаючі керувати Одесою є, однак ані авторитету, ані можливостей зупинити реальних господарів мерії нема ні в кого. І це робить ситуацію патовою", - повідомило нам джерело з оточення одеського мера.

Власне вже 16 лютого має відбутися чергова сесія, на якій група компаній "Будова" має вирішувати значущі для себе питання: відведення елітної землі на території санаторія ім. Чкалова, в Отраді, приватизація дитячого садочку на вулиці Сегедській під забудову хмарочосами. Бізнес є бізнес, є Труханов чи його нема.

Зазначимо, що проти одеського міського голови існує чимало інших кримінальних проваджень, проте за них зараз ніхто не говорить. І на якій стадії знаходяться справи - не відомо.

Depo.Одеса веде хроніку подій, які сталися у місті через оголошення підозри Одеському меру та його оточенню.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme