Від "справи 2 травня" до вбивства у Лощинівці: Топ-5 гучних та "вічних" судових справ на Одещині

Ситуацію, що склалася з деякими гучними кримінальними справами на Одещині, ніяк, окрім як паралічем судової системи, не назвеш. І важко сказати, чи посадять винних навіть у 2019-му

Від "справи 2 травня" до вбивства у Лощи…

Depo.Одеса проаналізувало найбільш затягнуті резонансні справи за останні роки та дізнавався, на яких стадіях нині перебувають провадження.

"Справа "МІАРу": "Чорні ріелтори" зірвали 49 судових засідань і уникли покарання

На початку 2000-х в Одесі діяв ломбард "МІАР", який залишив понад 400 сімей без даху над головою. Багато з постраждалих від квартирних аферистів померли, так і не дочекавшись рішення суду. У справі, яку вже не один рік розглядає Малиновський районний суд, більше 20 випадків за фактами розкрадання житла, по ньому проходить 20 обвинувачуваних і не менше потерпілих.

Класична схема виглядала так: одесити йшли у ломбард "Міар", брали гроші, але не під заставу нерухомості, а з переоформленням права власності. Потім, коли вся сума виявлялася в установі, клієнти не могли знайти її офіс. Квартири продавалися, а мешканці не могли навіть забрати власні речі. Це далеко не єдина схема. Бували випадки одурманювання наркотичними препаратами, рейдерські захоплення та багато іншого.

За версією слідства, схему організував підприємець Іван Микулич, проте сотні судових процесів проти аферистів були програні. Кілька кримінальних справ за різними епізодами розслідували міське і обласне управління міліції, в основному безуспішно. У 2008 році всі справи об'єднали в одне провадження, яке доручили Головному слідчому управлінню МВС України під процесуальним керівництвом Генеральної прокуратури України.

Іван Микулич / Фото: 7 канал

У 2011 році обвинувальний висновок надійшов на розгляд до Київського суду Одеси. Потім через неточності в обвинувальному висновку вирок не був зачитаний. Після цього він пішов на новий розгляд до Малиновського районного суду. За весь цей час з призначених 49 засідань не відбулося жодного. Всі засідання зривали або обвинувачені, або їхні адвокати, пару разів суд "мінували".

Справа зрушила з мертвої точки у минулому році, коли ватажку угруповання Івану Микуличу призначили заставу у розмірі 76,5 тис. грн. Суддя Олексій Стариков чотири роки "розслідував" справу, але потім раптом заявив про відвід. Зараз справу передали іншому судді, Ірині Морозовій.

Вже відбулося декілька судових засідань, проте до фіналу ще не близько / Фото: Центр правового моніторингу "Гідність"

Зазначимо, що відголоски "МІАРу" чутні всюди. Як повідомляли одеські ЗМІ, у серпні 2018 року правоохоронці викрили одного з адвокатів ломбарду під час передачі хабара слідчому з органів поліції. За $3000 він хотів вирішити питання про закриття кримінального провадження щодо свого клієнта.

За час слідства з'явилися і нові постраждалі. Черговою жертвою стала одеситка, яка мала необережність придбати квартиру на Катерининській площі. Виявилося, що її квартиру, на покупку якої вона ніколи не брала ніяких кредитів, захопив один з членів угруповання. Викликана на місце поліція тільки опитала учасників захоплення, але двері зламати не наважилася. Зараз жінка оббиває пороги правоохоронних структур.

Пізніше, ЗМІ писали про те, що здійснювався замах на керівника ОСББ "Перлинний" на Літературній, 12, Анатолія Шаповала, який отримав два серйозних вогнепальних поранення на вулиці Вільямса. Там мешканці ОСББ також борються з групою під керівництвом Микулича. Його компанія, заволодівши в квітні минулого року одним з приміщень на першому поверсі, захотіла облаштувати казино типу "лотомаркета".

"Всі ці ігри в правосуддя можуть призвести до одного: небезпечні злочинці залишаться на свободі після закінчення терміну давності, – вважає керівник Центру правового моніторингу" Гідність" Тетяна Герасимова. – Ніхто і ніщо не може перешкодити їм здійснювати нові і нові захоплення нерухомості".

"Справа 2 травня": Смерті активістів досі залишаються нерозслідуваними

2 травня 2014 року в Одесі під час вуличних зіткнень між "євромайданівцями" та проросійськими активістами загинули 48 людей, сотні поранені. Більшість жертв трагедії загинули через пожежу у Будинку профспілок.

2 травня 2014 року у Будинку профспілок загинули понад 40 людей / Фото: Facebook/Ната Чернецька

Справа, як визнають члени незалежної експертно-журналістської "Групи 2 травня", велася абияк, внаслідок чого у 2017 році суд Чорноморська (Іллічівський міський суд, - Ред.) повністю виправдав групу з 19 "антимайданівців", яких звинувачували в організації та участі у масових заворушеннях. Суд констатував, що переконливих доказів прокуратура не надала. Наприклад, Грецьку площу, торговий центр "Афіна" та Будинок профспілок оглянули тільки через два тижні після трагедії. Суд також встановив, що найважливіші процесуальні дії у перші дні розслідування проводили люди, які не входили до складу слідчої групи, і всі підписані ними документи суд не прийняв. Серйозні проблеми були і з речовими доказами, частина яких зникла з матеріалів справи. Колегія також відмовилася брати до уваги свідчення головного свідка обвинувачення Олександра Посьміченко через протиріччя, а також відкинула пред'явлені прокурорами фото- і відеоматеріали, оскільки це були копії, а не оригінали.

Іллічивський суд виправдав обвинувачених у масових заворушеннях на Грецькій площі / Фото: Думська

Відзначимо, що після цього вже рік Апеляційним судом Миколаївської області розглядається справа за апеляційною скаргою прокуратури з приводу виправдувального вироку щодо десятків "антимайданівців". З кінця лютого 2018 року відбулося 10 судових засідань, і ще жодного разу не вдалося зібрати всіх виправданих та їхніх адвокатів. Через це розгляд справи вже неодноразово переноситься на іншу дату, а в офіційному повідомленні суду коментують про повну відсутність прогресу у справі.

Нещодавно, 4 лютого 2019 року у Миколаївському апеляційному суді відбулось судове засідання по справі "2 травня", в якому колегія суддів розглянула клопотання захисниці про перенесення розгляду справи у зв'язку з тим, що вона на даний час хворіє. Суд прийняв рішення про оголошення перерви до 10:00 18 березня.

Однак повернемося до інших обвинувачених. За даними слідства, проукраїнський активіст Сергій Ходіяк, перебуваючи на Грецькій площі, відкрив вогонь з мисливської рушниці, що призвело до смерті одного з проросійських активістів. Крім того, поранення отримали співробітники міліції. Якщо звинуваченням вдасться довести провину "євромайданівця" (що, варто зауважити, не так просто – знаряддя злочину досі не знайдене, а сам підозрюваний усе заперечує), то йому "світить" серйозний термін.

Незважаючи на тяжкість інкримінованих Ходіяку злочинів, він перебуває на волі без будь-якої міри запобіжного заходу. Обвинувальний акт, який був переданий до Приморського суду ще у квітні 2015 року, три роки кочував по одеських судах і вдруге потрапив до Малиновського суду. За цей час Ходіяка відмовилися судити, заявивши самовідвід, 13 суддів. Приблизно 30-40 його товаришів, іноді у камуфляжній формі, відвідують усі засідання судів у його справі та де-факто чинять тиск на суддів та представника потерпілих. Зараз адвокат Ходіяка заявив клопотання про те, щоб справа далі слухалася судом за участі присяжних. Відзначимо, що право на суд присяжних Ходіяк отримав, тому що максимальне покарання за інкриміновані йому злочини - довічне позбавлення волі.

Останнє засідання у Малиновському райсуді Одеси не відбулося через відсутність присяжних. Головуючий суддя Олексій Стариков повідомив, що суд не встиг повідомити їм про засідання. Більш того, виявилося, що один з присяжних перебуває за кордоном. Тепер суду необхідно його замінити, тому дата нового засідання невідома.

Сергія Ходіяка відмовляються судити судді

Також у Приморський райсуд переданий обвинувальний акт стосовно колишніх керівників міського управління міліції, полку патрульної служби та відділу громадської безпеки Одеського міського управління ГУ МВС в Одеській області. Їх звинувачують в умисній бездіяльності всупереч інтересам служби, що спричинила тяжкі наслідки, а також до матеріальних збитків на суму близько 214 тисяч гривень. Крім того, їм закидають залишення без допомоги людей, що перебувають в стані, небезпечному для життя, що призвело до загибелі 42 осіб у Будинку профспілок. Суд обрав для обвинувачених запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.

Раніше по подіям 2 травня в Приморський суд направили обвинувальні акти стосовно колишнього начальника ГУ МВС України в Одеській області Петра Луцюка та його зниклого заступника Дмитра Фучеджі. Також був направлений до суду обвинувальний акт щодо трьох співробітників міського управління міліції за фактом незаконного звільнення 4 травня 2014 року 64 осіб, затриманих під час заворушень 2 травня.

Петро Луцюк / Фото: Думська

Тим часом, судовий розгляд стосовно посадових осіб ДСНС загальмувався – з листопада 2017 року слухання по суті справи не проводилися. Нагадаємо, екс-начальник одеських рятувальників працює на окупантів в Криму, а його екс-заступника Руслана Великого затримали ще у 2017 році. Їх підозрюють у скоєнні злочину, передбаченого ст. 135 ч. 3 КК України (залишення в небезпеці, що призвело до смерті або інших тяжких наслідків), що карається позбавленням волі на строк від 3 до 8 років. Саме бездіяльність рятувальників 2 травня 2014 року призвела до масової загибелі людей в Будинку профспілок. Перші машини прибули до будівлі лише за 40 хвилин після початку пожежі.

Отже, минуло майже п'ять років, а імена організаторів, фінансистів, виконавців вбивств досі не названі. На думку члена "Групи 2 травня" Сергія Діброва, розслідування одеської трагедії зайшло у глухий кут, і встановити істину по всім подіям 2 травня тепер вже неможливо через навмисний саботаж або ж непрофесіоналізм одеських слідчих.

"Справа 19 лютого": Передбачувані виконавець і замовник продовжують займатися політикою та бізнесом

19 лютого 2014 року мирна акція біля Одеської ОДА, організована проукраїнськими активістами, закінчилася бійкою. На мітинг підтягнулися "тітушки" у захисній амуніції, озброєні битами, і побили протестувальників та журналістів.

Побиття активістів на журналістів 19 лютого 2014 року перед будівлею Одеської ОДА / Фото: Думська

За версією слідства, до справи може бути причетний одеський бізнесмен з сумнівною репутацією Дмитро Копилов, власник ресторану "Че Гевара" і охоронного агентства "Патріот". Імовірно, саме він у 2014-му році виконував замовлення від тодішнього керівництва облдержадміністрації та набирав бойовиків для акцій проти учасників "Євромайдану". За два роки по тому він втік з Одеси у Москву, а зараз повернувся.

Дмитро Копилов може бути причетним до побиття активістів 19 лютого 2014 року / Фото: Думська

Тоді, у 2016 році, коли генеральний прокурор України Юрій Луценко приїхав до Одеси і пообіцяв направити до Верховної Ради подання про зняття депутатської недоторканності з Миколи Скорика, який на час подій 19 лютого 2014-го був головою Одеської ОДА. Можливо, нинішньому нардепу тоді здалося, що запахло смаженим, проте депутатську недоторканність так ніхто з нього і не зняв.

Також в організації побиття мітингувальників підозрювали Олександра Орлова, який на той час був заступником Скорика, а нині є депутатом міськради. Прокуратура навіть провела слідчі заходи з ним, а суд на основі клопотання обрав запобіжний захід, призначивши заставу у розмірі понад 8 млн грн. Така сума у депутата знайшлася, і він вийшов на волю. Зараз процес у Приморському райсуді йде вкрай мляво і постійно переноситься то через неявку адвоката обвинуваного, то потерпілих.

Олександра Орловського підозрювали в організації побиття мітенгувальників / Фото: Думська

Відзначимо, що статус підозрюваних і обвинувачених також мають очільник міліції громадської безпеки ГУ МВС України в області Дмитро Фучеджі, який втік з України, директор санаторію-профілакторію "Біла Акація" Володимир Колоденко, що розмістив у себе бойовиків "Антимайдану" (Приморський райсуд відпустив його під особисте зобов'язання) і шість зловмисників, які безпосередньо розганяли мітинг і перешкоджали роботі журналістів.

Генеральна прокуратура України не знайшла доказів причетності колишнього очільника Одеської області, а нині народного депутата Миколи Скорика до побиття мирних протестувальників і журналістів. Що вже говорити про те, що відповідальності вдалося уникнути і Дмитру Копилову, який і раніше займається охоронним бізнесом, а також нинішнього депутата міськради Орлова, який ще влітку минулого року претендував на пост голови Таїрівської ОТГ.

Зазначимо, що нещодавно стало відомо, що журналістів знов звуть на допити у прокуратуру з приводу масового побиття під ОДА у 2014 році.

Розстріл боксера Сергія Лащенка: Вбивця залякує перекладачів

Чемпіона Європи і багаторазового чемпіона України з муай-тай, володаря Кубка країни з тайського боксу Сергія Лащенка застрелили у квітні 2015 року на території міської клінічної лікарні № 1. Одна з куль потрапила боксеру в шию.

Сергія Лащенка застрелили у квітні 2015 року / Фото з відкритих джерел

Напередодні трагедії між Сергієм Лащенком і групою чоловіків у центрі міста на Дерибасівській стався конфлікт, що супроводжувався стріляниною, внаслідок якої троє людей отримали поранення. Вони, в тому числі і Лащенко, звернулися за медичною допомогою до Єврейської лікарні. Там їх наздогнали опоненти, один з яких і влаштував стрілянину.

Інтерпол затримав підозрюваного у вбивстві, 25-річного азербайджанця Бабек Дамір-огли Гасанова у жовтні 2015 року на Росії. Його затримали в той день, коли він прямував до управління міграційної служби у Василеостровському районі Санкт-Петербурга для подачі документів на тимчасове проживання. Гасанов був екстрадований до України у лютому 2017 року. 6 лютого його помістили до Одеського слідчого ізолятора.

Підозрюваного у вбивстві Лащенка затримали і він всіляко затягує судовий процес / Фото: Facebook

19 травня, у Малиновському суді Одеси відбулося перше засідання щодо Бабека Дамір-огли Гасанова. На засіданні також був присутній чемпіон світу з боксу Василь Ломаченко.

Відзначимо, що тривалий час справа не могла зрушити з місця через те, що не могли знайти перекладача обвинуваченому, який у такий спосіб затягував судовий процесс. Неодноразово перекладачі відмовлялися брати участь у суді через погрози обвинуваченого.

Нарешті 19 квітня 2018 року в Малинівському райсуді Одеси допитали трьох свідків. Вони впізнали в обвинуваченому Гасанові стрілка. Один зі свідків надавав свідчення на закритому засіданні, оскільки побоювався за свою безпеку. Співробітники лікарні, в якій сталося вбивство, також впізнали чоловіка.

Варто зауважити, що після звільнення судді і нової колегії суддів справа стала розглядатися знову. У січні 2019 року нова колегія заслухала обвинувальний акт і перший том доказів у справі. На засідання нарешті з'явився перекладач. Але і цього разу адвокат обвинуваченого намагався перенести засідання у зв'язку з тим, що у Гасанова немає на руках обвинувального акта. Але суд відмовив у задоволенні клопотання. Також суд на 60 діб продовжив арешт обвинуваченого, якому загрожує довічне ув'язнення.

Трагедія у Лощинівці: чи того судять

Зґвалтування та вбивство 8-річної Ангеліни у 2016 році сколихнуло не лише Одеську область, а й Україну. Рано вранці 27 серпня того ж року за підозрою у жорстоких злочинах затримали жителя Лощинівки Ізмаїльського району Михайла Чеботара, 21-річного громадянина України ромського походження. Цей факт спровокував інший злочин – погроми будинків ромів і вигнання їх з села.

Роми у супроводі міліції залишили Лощинівку

У адвоката підзахистного Андрія Лещенка є великі сумніви, що обласна поліція провела слідство всебічно й об'єктивно та дослідила всі версії злочину. За його словами, у встановлений експертами час смерті дитини Михайло Чеботар був у барі, і це можуть підтвердити десятки свідків. Крім того, ніяких слідів сперми не знайшли ні на ньому, ні на тілі жертви. Також експерти Миколаївського обласного бюро судово-медичної експертизи вивчили вміст з-під нігтів жертви та не знайшли ДНК Чеботаря.

Після цього резонансна справа "кочувала" з одного суду до іншого: Ізмаїльського, Апеляційного Одеської області, районних Київського та Малиновського судів Одеси і, нарешті, Приморського.

Існують підозри, що Михайло Чоботар не скоював злочини, в яких його обвинувачують / Фото: Таймер

Останній раз 10 грудня 2018 року суд допитував судово-медичного експерта Олега Галева, який оглядав тоді тіло дівчинки. Звинувачення вважає, що Чеботар скоїв злочин о 3 годині ночі, а згідно з висновками судово-медичної експертизи, яку проводив Галев, дівчинка загинула раніше – до 1:30. Допит мав відновитися 14 грудня але на засідання не з'явився один із суддів, який знаходився в дорадчій кімнаті по іншій справі, тому його перенесли на 20 грудня. Але це засідання не відбулося через те, що не працював Інтернет. Зараз засідання заплановане на 13 лютого.

З огляду та вищесказане, закрадається думка, що, можливо, злочинець, який з особливою жорстокістю вбив дитину, досі на волі. І затягування справи у суді – це вже реальна, а не ефемерна загроза для мешканців села, бо справжній ґвалтівник і вбивця може і надалі жити поруч з ними, а його ніхто не підозрює.

І щодо погромів. Зазначимо, що Одеський окружний адміністративний суд визнав незаконним вигнання ромів з Лощинівки, організатором якого був сільський голова Віктор Паскаль. При цьому суд відмовився визнавати бездіяльність поліції, яка не забезпечила захист прав громадян. Нагадаємо, тоді правоохоронці навіть не спробували перешкодити погромам.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme