Томос наш: З ким будуть одеські храми та що робити вірянам
На Одещині чотири храми, що належать до Московського патріархату, готуються перейти в Православну церкву України, а храми Київського патріархату вже на стадії перереєстрації у новій церкві
Напередодні Різдва сталася значуща подія для православних українців - Вселенський патріарх Варфоломій в патріаршому храмі Святого Георгія підписав Томос про автокефалію Православної церкви України (ПЦУ). Кореспондент Depo.Одеса поспілкувався з представниками духовенства та вірянами, щоб з'ясувати, яких змін вони тепер чекають у церковному житті Одеси.
Що чекає храми УПЦ Київського патріархату
Одеська єпархія Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) в Одесі невелика – п'ять храмів, розкиданих по місту: Кафедральний храм Різдва Христового на вул. Пастера, 5-а, Свято-Троїцький храм в Артилерійському провулку, 7, храм Святого великомученика Георгія Побідоносця, що на Слободці, храм Святого Серафима Саровського у Київському районі міста та храм Покрови Пресвятої Богородиці на житломасиві Котовського. Усі згадані громади готуються до перереєстрації у нову Православну церкву України, тим більше, що Київський патріархат вже оголосив про саморозпуск. Але юридичні тонкощі ще невідомі нікому.
"Спочатку треба затвердити статут, утворити органи управління ПЦУ – синод, малий синод, зареєструватися у держорганах влади, а тоді вже нова церква буде реєструвати свої єпархії", - розповів речник УПЦ КП в Одесі отець Теодор Оробець. За його словами, поки що юридично церкви Київського патріархату існують: "Зараз подаємо звіт, як неприбуткова організація, в якості УПЦ КП", - пояснив він.
Фото: Facebook/Теодор Оробець
Як будуть переходити в ПЦУ одеські храми, що підкоряються Москві
Днями голова Верховної Ради Андрій Парубій повинен запропонувати парламенту розглянути законопроект, яким буде юридично впорядкована процедура переходу церков Московського патріархату до Української помісної церкви.
З тонкощами цього процесу також познайомив отець Теодор Оробець. За його словами, громада, яка виявила бажання вийти з-під управління Москви, повинна провести збори, результатом яких буде протокол, в якому чітко повинно бути записано про зміну юрисдикційної приналежності. Потім паства звертається до священика, і якщо він згоден з її рішенням, то з усім пакетом документів, статутом, як релігійна громада, необхідно звернутися до управління культури, де відбувається реєстрація. "Якщо священик відмовляється від вибору громади, то тоді ці проблеми вирішують в ОДА", - розповів отець Теодор.
Більшість одеситів поки що ходять у храми Московського патріархату / Фото: Одеська єпархія
На запитання, чи багато храмів на Одещині готові перейти до нової церкви, він відповів, що знає поки тільки про декілька парафій. "В Ізмаїльському районі, Окнянському та Ширяївському готуються перейти в ПЦУ. В Одесі все складніше, але ми знаємо один храм, який теж вже "дозрів" для переходу, проте там священик перед тим, як покинути парафію, познімав усі ікони", - розповів священослужитель.
Зазначимо, що в одеських храмах Московського патріархату є парафіяни, які поділяють проукраїнські позиції, однак їх бентежать багато питань переходу до нової церкви. "Я - проукраїнських поглядів, підтримую ПЦУ, - каже Олексій, парафіянин храму Великомучениці Варвари. - Але я звик слухати службу церковно-слов'янською мовою, я не знаю, як це - молитися українською". Однак у Київському патріархаті не бачать в цьому проблеми. "Мову, якою буде йти служба, обирає громада. У нас в храмі Різдва є навіть служба румунською", - розповів отець Теодор.
За його словами, священикам зараз дуже важко переходити до нової церкви, тому що раніше вони за вказівками проросійської єпархії постійно лаяли Україну за "громадянську війну", засуджували АТОвців, не приймали співпрацю з ЄС і так далі. "Але багато чого змінюється", - впевнений священик Київського патріархату.
Як реагує Одеська єпархія Московського патріархату з приводу утворення ПЦУ
Ще до Томосу в Успенському чоловічому монастирі відбулися збори 413 кліриків Одеської єпархії Московського патриархату з приводу автокефалії. Під час засідання митрополит Агафангел закликав священиків не виходити з Моспатріархату, а проректор Одеської духовної семінарії протоієрей Андрій Ніколаіді назвав автокефалію "агресівнім втручанням Константинопольської кафедри в Українську православну церкву". В єпархії зазначили, що під час таємного голосування 406 священнослужителів із 413, що були пристуні на зборах, підтримали збереження існуючого статусу церкви, три клірика відповіли "ні", а четверо утрималися.
Агафангел не визнає Православну церкву України / Фото: Одеська єпархія УПЦ (МП)
Митрополит Агафангел вважає, що політики намагаються створити "свою церкву", сприяючи розколу. "Розкол - це кривава рана на тілі Української Православної Церкви. Причиною розколу, як більшості гріхів, є гординя, особисті амбіції, відсутність почуття відповідальності за долю Церкви і народу Божого. Крім того, розколу сприяли політизація церковного життя і втручання в справи Церкви політичних партій і окремих політиків, особливо на Заході України", - йдеться в його Різдвяному посланні, яке опубліковано на офіційному сайті Одеської єпархії. Він також вважає, що це кон'юнктура - називати РПЦ "раптом чужою та ворожою". "Священики та ієрархи піддаються безпрецедентному тиску, і на горизонті завтрашнього дня встає страшний привид "чорного воронка"- символу деспотизму, беззаконня та тоталітаризму", - нагнітає "градус" Агафангел.
Більш "християнського" послання на Різдво придумати було, напевне, складно. Що, втім, і не дивно: судячи з розповідей вірян, в Одеській єпархії УПЦ МП діють методом залякування. Парафіянам кажуть, що за договором між українським президентом Петром Порошенком та Вселенським патріархом Варфоломієм, Константинополю можуть відійти одеські церкви. Текст відповідного "звернення" активно поширюють зараз у свічкових крамницях.
За джерелами Depo.Одеса, "ноги ростуть" з-за східного кордону, а ще раніше ті ж самі "вводні" стали поширювали проросійські ЗМІ. Так, ще 26 грудня на сайті "Вести" вийшла новина "Варфоломію передадуть Межигір'я Януковича та десятки храмів по всій країні", яку масово передрукували російські ЗМІ, розганяючи "зраду". Суть замітки - президент України Петро Порошенко нібито має намір передати в підпорядкування Константинополю більше десяти православних храмів за те, що Вселенський патріарх Варфоломій надає Томос про автокефалію. У "списку" є і Одеський Свято-Пантелеймонівський чоловічий монастир. Однак парафіянам кажуть, що можуть забрати й інші храми.
І ще одна красномовна відповідь представників московської церкви вірянам. У соцмережі люди запитали, до якої церкви належить Свято-Преображенський Одеський кафедральний собор, чи не до російської, на що їм відповіли, що до Української православної церкви. А потім на уточнення щодо патріархату написали: "Не турецького". Таким чином, у церкві буквально процитували президента Росії Володимира Путіна з його щорічної прес-конференції - саме там новоутворену церкву називали "турецьким патріархатом".
У московському храмі цитують Путіна / Скрін із соцмережі Facebook
Звичайно, за таких обставин навряд чи громада готова на конструктивний діалог. Так, наприклад, 6 січня активісти "Правого сектору" провели під стінами Свято-Іллінського монастиря мирну акцію, закликаючи переходити до Православної церкви України. Церковники МП їх тут же назвали "іродами" та "загарбниками".
Активісти "Правого сектору" провели мирну акцію на підтримку ПЦУ / Фото: Facebook/Правий сектор
А в цей час у Чернівецькій області вже чотири парафії перейшли до Православної Церкви України, ще 15 парафій готуються до зборів щодо переходу. На Львівщині також чотири громади вже заявили про перехід, а ще п'ять готові зробити це і про своє рішення повідомили єпископам. Рекорди б'є Вінничина, де вже понад 25 парафій перейшли з МП до ПЦУ. В Одесі є чимало проукраїнських парафіян, які хотіли б увійти до нової церкви, але вони не є власниками своїх храмів. Подейкують, що МП начебто змусила громади переписати свої храми у власність єпархії, що одразу викликає питання щодо законності такого "маневру", якщо він раптом в якійсь формі мав місце. Більше того, зараз на сесіях Одеської міськради, як і раніше, активно виділяють землі для проросійських церков. Тим часом серед парафіян Московського патріархату пішла хвиля залякування, буцімто їхні храми будуть "відбивати кров'ю". "Нас можна винести тільки в гробах", - заявила з цього приводу ігуменя Серафима, настоятелька Одеського Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря.
Про те, що храми, які хочуть залишитися "під дахом" Москви", повинні перейменуватися в РПЦ (У), в Московському патріархаті і чути не хочуть. В Одеській єпархії, як і раніше, називають себе "Українською православною церквою" і навіть опитування української мовою на вулиці проводять з метою нівелювати значення Томосу. Не дарма єпархію на недавньому з'їзді під Москвою назвали найкращою за піар-стратегіями.
І треба визнати, що РПЦ є за що воювати. В Одесі велика та багата громада МП, куди йдуть великі поставки виключно російської духовної літератури та церковного начиння. "Як тільки ми пропонували закупити більш дешеву українську літературу, це швидко відкидалося настоятелем", - розповіла нам одна з колишніх працівниць одеського храму.
Віряни самі можуть вирішити, де їм молитися / Фото: Одеська єпархія УПЦ (МП)
Парафіянам також розповідають, що храми, підпорядковані Москві, начебто постійно підпалюють та грабують, намагаючись представити це як ознаки релігійної війни. Але в поліції ці байки заперечують - кажуть, що напади якщо і є, то мають суто хуліганський мотив.
"Звичайно, процес переходу храмів в Одесі не буде швидким. Але через кілька десятиліть ми просто забудемо про сумніви та проблеми, мало хто навіть згадає, що колись була російська церква", - впевнена прихожанка українського православного храму Різдва Христового Наталя. І Depo.Одеса в ці різдвяні свята, так хочеться в це вірити...
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса