Справа Краяну: Чи засудять одеського мера Труханова з другої спроби

Після того, як справу заводу "Краян" передали до Вищого антикорупційного суду, з'явилася надія на обвинувальний вирок для фігурантів

Ольга Циктор
Екс-шеф-редактор регіональної редакції Depo.Одеса
Справа Краяну: Чи засудять одеського мер…
Геннадій Труханов на лаві звинувачених по справі "Краяну" в Малиновському райсуді

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду України 11 лютого скасувала виправдувальний вирок Малиновського райсуду Одеси у справі заводу "Краян" – розтрати міського бюджету на придбанні будівель підприємства, головним фігурантом якої є мер Одеси Геннадій Труханов. Depo.Одеса нагадує про перебіг резонансної справи й аналізує, як новий розгляд у ВАКС може змінити її хід.

Історія бере свій початок з вересня 2016 року. Тоді Одеська міська рада, очолювана Геннадієм Трухановим,  вирішила, що нібито не поміщається в будівлі мерії на Думській площі. Проблему розв'язали, придбавши ще одну будівлю, яка тепер пафосно зветься "Європейською мерією". Проте розмістилась ця нова мерія в досить дивному районі – поблизу кладовища й залізничних шляхів – на вулиці Косівській, 2-д, за п'ять кілометрів від головної площі міста. Та й із самою будівлею було не все добре: зовні вона не надто нагадувала місце, де засідатимуть виконавчі органи Одеської міської ради.

Будівля на Косівській 2-Д, яку придбала Одеська міська рада

Будівля на Косівській, 2-д, яку придбала Одеська міська рада

Ця будівля належала державному підприємству "Завод "Краян". Він не функціонував тривалий час, внутрішній та зовнішній стан приміщень був незадовільним, понад 50% будівлі потрапляли під знесення. Тому на початку 2016 року був проведений аукціон, на якому держава розпродавала майно "Краяну" приватним особам. Державний ліквідатор продав завод приватній структурі за 11,5 мільйона гривень. За оцінкою фахівців, справжня вартість "Краяну" може складати від 34 мільйонів до 92 мільйонів гривень. Восени того ж року Одеська міська рада викупила у приватної структури завод за… 185 мільйонів гривень.

Коли продавець отримав від міської влади кошти, він спробував їх перерахувати товариству з обмеженою відповідальністю "Девелопмент Еліт". Тут неладне запідозрили детективи НАБУ (Національне антикорупційне бюро) та САП (Спеціалізована антикорупційна прокуратура), які й наклали арешт на рахунки компанії-продавця. "Девелопмент Еліт" отримати кошти так і не встигло.

Початок розслідування. Обвинувачені. Посади та імена

У листопаді 2016 року група народних депутатів України та ГО "Центр протидії корупції" звернулись із заявами до НАБУ та САП щодо розслідування справи придбання одеською міською владою заводу "Краян" за завищеною ціною. Справу зареєстрували 2 листопада 2016 року. За півтора року детективи НАБУ встановили, що посадовці міськради і приватна структура, що продала "Краян" та організувала ТОВ "Девелопмент Еліт", вступили у змову. За даними детективів, важаючи заволодіти коштами міського бюджету,  підозрювані організували оборудку з придбання заводу за завищеною ціною, завдавши бюджету міста збитків на 92 мільйони гривень.

Геннадій Труханов, Павло Вугельман та інші звинувачені по справі Краяну в Малиновському райсуді

Геннадій Труханов, Павло Вугельман та інші обвинувачені у справі "Краяну" в Малиновському райсуді

У лютому 2018 року вісьмом особам було повідомлено про підозру. Серед них: 

  • Геннадій Труханов – Одеський міський голова

  • Павло Вугельман – заступник Одеського міського голови

  • Олексій Спектор – директор департаменту комунальної власності Одеської міськради;

  • Петро Загодіренко – директор ТОВ "Девелопмент Еліт";

  • Василь Шкрабай – голова постійної комісії з питань комунальної власності Одеської міськради;

  • Ігор Кравченко – представник компанії-продавця будівлі;

  • Володимир Радіонов – заступник директора департаменту комунальної власності Одеської міськради;

  • Галина Богданова – оцінщиця.

Їм інкримінують три статті Кримінального кодексу:

  • ст. 191 – заволодіння майном, зловживаючи службовим становищем

  • ст. 209 – відмивання доходів

  • ст. 205 – фіктивне підприємництво 

У лютому 2018 року в аеропорту "Бориспіль" Геннадія Труханова затримали разом з Павлом Вугельманом. Під час обрання запобіжного заходу їх взяла на поруки група народних депутатів. Іншим фігурантам призначили домашній арешт або можливість виходу під заставу. Таким чином ніхто з фігурантів до СІЗО не потрапив.

Задача Малиновського райсуду – розвалити справу

Малиновський райсуд Одеси

Малиновський райсуд Одеси

Справу "Краяну" передали до Малиновського районного суду Одеси 5 жовтня 2018 року. На засідання не впускали громадськість та пресу, посилаючись на "невелике приміщення зали суду". Тому спостерігати за перебігом справи їм довелося з сусідньої зали – через відеотрансляцію, яка неодноразово переривалась. 

Адвокати підсудних замість наполягати на їхній невинуватості, зосередилися виключно на відшукуванні порушень в слідчих діях та діях детективів. За версією адвокатів, докази були зібрані незаконно,  тому справу треба закрити.

Судді навіть не ознайомились з доказами у справі. Доки сторона обвинувачення просила ув'язнити Труханова на 12 років, а інших фігурантів – на 7-11 років, служителі Феміди змусили прокурорів зачитати вголос 67 томів справи, нібито таким чином вивчаючи докази.

Уже 4 липня 2019 року Малиновський районний суд міста Одеси виніс виправдувальний вирок стосовно всіх обвинувачених у справі заводу "Краян". Наявність складу злочину у діях підсудних так і не вдалось довести. Але на цьому справа ще скінчилась, адже в серпні 2019 року вирок Малиновського районного суду було оскаржено
прокурором – керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назаром Холодницьким.

В апеляційній скарзі йшлося про те, що вирок Малиновський районний суд виніс, не розглянувши всебічно справу, та припустившись численних порушень процесуального кодексу. Справа в суді апеляційної інстанції розглядалася тривалий час і нарешті 11 лютого 2021 року Апеляційною палатою Вищого антикорупційного суду було винесено
ухвалу, якою колегія суддів задовольнила апеляційну скаргу прокурора, скасувала вирок Малиновського районного суду від 4 липня 2019 року та направила справу на новий розгляд до ВАКС.

За справу береться антикорупційний суд

Аби краще розібратися у подальшій долі цієї справи, Depo.Одеса звернулося за коментарем до адвоката Максима Абрамова. За його словами, коли Апеляційна палата розглядала скаргу прокурора, вона встановила низку порушень в діях Малиновського суду. Зокрема, зі змісту мотивувальної частини вироку неможливо зрозуміти відповіді на головні питання обвинувачення: чи придбала Одеська міська рада "Краян" за ціною, яка відповідала ринковій, і тому склад злочину в її діях відсутній, чи ціна все ж була необґрунтованою, але обвинувачення не знайшло достатньо доказів,щоб довести, що ціну завищили навмисне – для заволодіння бюджетними коштами.

Той факт, що новий розгляд відбуватиметься саме у ВАКС, цілком логічний, адже справи стосовно посадовців, яких звинувачують у бюджетних злочинах, належать суду вказаної інстанції. Проте поки що справа ще не призначена до розгляду Вищим антикорупційним судом, адже лише 16 лютого було оголошено повний текст ухвали Апеляційної палати ВАКС. Призначення очікується незабаром. "Під час нового розгляду справи у Вищому антикорупційному суді є надія, що суд не припуститься помилок, які допустили судді Малиновського райсуду, й ухвалить законне та обґрунтоване рішення", — коментує Абрамов.

Про те, що справа у ВАКС може закінчитись для Труханова обвинувальним вироком, говорять також правозахисники та громадські діячі Одеси, котрі слідкують за її розвитком від самого початку. Зокрема, таку думку у коментарі для Depo.Одеса висловив голова Всеукраїнського об'єднання "Автомайдан" Віталій Устименко. "ВАКС у визначений термін розглянув клопотання про визнання незаконним вироку Малиновського суду, тому цілком може бути обвинувальний вирок у ВАКС щодо фігурантів справи. Є всі підстави для цього", – вважає Устименко. 

Надії правозахисників та громадськості на справедливий і всебічний розгляд справи "Краяну" у Вищому антикорупційному суді ґрунтуються ще й на тому, що в Києві, у суді вищої інстанції, Труханов не матиме звичного впливу, яким він успішно користувався в Одесі.

Читайте також: 

Висотки з бетону та скла замість Дачі Маразлі: Як одесити борються із забудовою історичного комплексу.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme