Соня Делоне: Як бачила світ легендарна мисткиня, яка зачаровувала своїми творами

В Одесі проходить виставка відомої на весь світ майстрині Соні Делоне, єдиної художниці, якій прижиттєво була організована виставка у Луврі

Соня Делоне: Як бачила світ легендарна м…

Соня Делоне – одеситка єврейського походження на справжнє ім’я Сара Штерн, яка в ранньому віці поїхала з України в Санкт-Петербург, а потім у Париж. Фігура, яка підкорила своїм талантом весь західний світ. Її авангардні ідеї втілювалися не тільки в мистецтві, але і в дизайні, текстилі, моді, декораціях до театральних постановок тощо. У галереї сучасного мистецтва "Invogue#Аrt", що на Катериненський, 25, вперше відкрилася документальна виставка "Соня Делоне: в пошуках ідентичності". Кореспондент Depo.Одеса поспілкувався з кураторами та істориками мистецтва про відому співвітчизницю. 

Відкриття виставки відбулося 27 березня у галереї сучасного мистецтва / Фото: Олег Синьков

Сара народилася в Одесі 14 листопада 1885 року у родині управителя цвяхового заводу Іллі Штерна і Хани Терк. Батьки померли рано, і дівчинку забрав дядько Анрі Терк. Він дав Сарі освіту, а також ім'я Соня Терк.

Соня Делоне у дитинстві / Фото з відкритих джерел

Вона  навчалася у Санкт-Петербурзі, художніх школах Німеччині, а потім у 1907 році оселилася у Парижі. Там Делоне одружилась з німецьким критиком та колекціонером Вільгельмом Уде, який займався сучасним живописом і мав галерею. Але вже за рік Соня залишає Вільгельма, щоб зв'язати життя з абстракціоністом Робером Делоне. Перша світова війна змусила подружжя переселитися з Парижа до Іспанії у 1914 році, згодом до Португалії. Соня вирішує заробляти на життя своїми роботами ужиткового мистецтва. Вона створює моделі одягу та взуття, малюнки до гральних карт, силуети автомобілів, килими, ілюструє книги, займається керамікою та вітражами. Пізніше художниця знайомиться з Сергієм Дягілевим та створює костюми до балету "Клеопатра", а потім для опери "Аїда" для театру Лісео у Барселоні.

"Соня була нескінченно сповнена ідей, - каже кураторка виставки Катя Тейлор, - а слава про неї вийшла далеко за межі міст та країн, у яких вона жила. За дивовижною випадковістю, у Європі та у світі її знають набагато більше, ніж в Україні. Її роботи знаходяться у великих музейних та шанованих приватних колекціях. Наприклад, у Центрі Помпіду в Парижі. Проте в Україні про неї відомо дуже мало. І лише нещодавно колекція Національного художнього музею поповнилася творами Делоне, який надав нам їх для виставки". 

Роботи Соні Делоне / Фото з відкритих джерел

Експозиція заснована на фактах життя і творчості художниці з акцентом на художній вклад в історію мистецтва, який вона зробила разом зі своїм чоловіком Робером Делоне. Вона надихалась Одесою, Санкт-Петербургом, Парижем, Мадридом та іншими містами світу - виставка поділена саме на ці періоди. 

Відкриття виставки відвідали відомі одесити / Фото: Олег Синьков

"Я почала з гуаші. Хотіла поєднати принципи малювання на тканині з живописом. Як Робер завжди рекомендував мені, - розповідала художниця про свої роботи. - Робер дав мені форму, а я йому колір". У роботах Делоне дуже часто прослідковувалося її східноєвропейське походження або, як його часто називали у Європі, "східний художній темперамент". Провокаційне поєднання кольорів, які походили за словами Делоне з рідної України, вступали у діалог зі сміливими контрастами футуристів.  "Мене приваблює чистий колір. Кольори мого дитинства, України. Спогади про сільські весілля моєї країни, де прикрашені стрічками червоні і зелені сукні здіймалися в танці", - писала художниця. 

У 1937 році французький уряд замовив Делоне розробити дизайн для міжнародної експозиції мистецтва і техніки. Вона розробила великі фрески для Павільйону залізниці і Повітряного палацу. 

Соня не тільки малювала, вона створювала книжкові переплетіння, ковдри, ящики, чохли, подушки, абажури, тканини, меблі – все перетворювалося на колажні кольорові композиції. Вона започаткувала власний бренд "Sonia", під яким об’єднала свої тканини і дизайн. Делоне відкрила бутік, де демонструвалися моделі ділових, вечірніх та спортивних суконь з тканин авангардного типу — з крупними та впадаючими у око кольоровими візерунками. "Я завжди все змінювала довкола себе. Я сама фарбувала стіни нашої квартири білим, щоб на них було добре видно живопис, сама робила меблі, я робила все. Я жила своїм мистецтвом", - зізнавалася художниця. 

Соня Делоне не тільки малювала, але й була дизайнером

"Соня Делоне стала легендою за життя, - каже колекціонер, історик мистецтва Євген Деменок. – Багато що з її дизайнерських проектів і текстильних орнаментів продовжує видаватись ексклюзивними тиражами і після її смерті. Монографії про неї і альбоми з роботами регулярно видаються в різних країнах від Азії до Америки". 

Твори легендарної майстрині

На виставці в Одесі представлені вантажні плакати з виставок художниці, принти її творів, рідкісні книги, включаючи її автобіографію і фотографії початку XX століття, надані Державним кінофотоархівом України імені Пшеничного. Для того, аби розвіяти сумніви щодо походження Соні Делоне, серед експонатів виставки є архівні документи – свідоцтво про народження і свідоцтво про шлюб з Вільгельмом Уде, де також місцем народження художниці значиться Одеса. "Ця жінка вміла вдало виходити заміж, постійно змінюючи прізвища», - сміється Деменок. Але коли Делоне запитували, як її стать вплинула на мислення і роботу протягом багатьох років, вона казала: "Я ніколи не думала про себе, як про жінку. Я - мисткиня". 

Євген Деменюк та Катя Тейлор / Фото: Олег Синьков

В Одесі триває виставка робіт Соні Делоне / Фото Depo.Одеса з презентації виставки

Виставка Соні Делоне в Одесі / Фото: Олег Синьков

Після смерті чоловіка, у 1963 році, Делоне дарує Франції 117 власних робіт та робіт Роберта. Через рік у Луврі проходить презентація цього величезного дару. У 1975 вона була нагороджена вищою нагородою Франції — орденом Почесного Легіону. 

Навіть у 70 років Соня продовжувала малювати з невпинною енергію і вітальністю, і так тривало ще майже 25 років. 

Зазначимо, що про все це можна буде дізнатись на виставці, яка буде відкрита до 15 квітня з 11:00 до 20:00 щодня.

В Одесі триває виставка робіт Соні Делоне / Фото Depo.Одеса з презентації виставки

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme