Розпродаж року: Одеса може втратити будівлі двох райадмінстрацій та десятки інших приміщень
Новий скандал навис над Одеською міськрадою, проте події, про які стало відомо днями, почалися ще понад 10 років тому за часів Едуарда Гурвіца
Кожен мер Одеси залишив той чи інший слід в історії міста. Хтось зробив перший водогін, розбудував центр, ввів "Порто-Франко", а ось останнім часом "батьки" міста залишають по собі афери та нові розпродажі комунальної власності.
Вже років так 15 в місті модно валити все на попередників, яки залишили гарні фундаменти для нових розпродажів майна чи власності. Нова афера, про яку розповість Depo.Одеса, залишилася з часів Едуарда Гурвіца, і нинішнє керівництвом міста, схоже, не збирається з цим щось робити. Або навпаки – використовує старі можливості на новий лад. Порівняно з інформацією, що стала відома нещодавно, купівля адміністративних будівель колишнього заводу "Краян", навколо якої зараз багато галасу, стане "дрібним жартом".
Забуті темні справи
За часів Едуарда Гурвіца (мер Одеси у 1994-1998 та 2005-2010 роках), ще у 2005 році, міськрада оформила кредитну лінію у банку "Надра" задля погашення боргів комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" перед "Нафтогазом", проте тіло кредиту виплачене не було. Варто одразу зазначити, що на той час нинішній міський голова Геннадій Труханов був депутатом міськради та активно підтримував владу та голосував за її рішення.
Були часи, коли Труханов та Гурвіц працювали разом
З часом банк збанкрутів, а його майно почав розпродавати Фонд гарантування вкладів. І от що цікаво: зараз в одеській мерії знайшли гроші на "Євромерію", нове кладовище, ремонт тротуарів на сотні мільйонів, а погасити трохи більше 100 мільйонів не схотіли.
Зараз Фонд гарантування вкладів виставив на аукціон лот, що гарантує вимоги виплат по кредиту, взятого міськрадою. Структура, що купить його, отримає права на 55 приміщень та будівель у місті, а також зможе "злупити" з мерії кругленьку суму за боргами. Одеса має або виплатити нарешті той борг, або взяти участь у аукціоні і викупити лот, або просто втратити майно, що закладене в якості застави.
Заклали навіть податкову
А втрачати є що. Йдеться про будівелі у різних частинах міста, які були оцінені у 167,7 млн грн. Зокрема це будівлі Київської та Суворівської районних адміністрацій, комплекс будівель КП "Теплопостачання міста Одеси" на вулиці Варненській, будівля дитячого садочку на вулиці Академіка Глушка, де базується податкова Київського району, і навіть теплотраса на вулиці Балківській. Складно собі уявити, що буде, якщо місту доведеться взяти та все це віддати. Колапс діяльності деяких установ гарантовано, а скандал вже палає ясним вогнем.
Перелік приміщень, які фігурують у справі:
Проте у мерії з цього приводу поки що царює спокій. Можливо, у Труханова ще не отямилися від звістки, а можливо просто тягнуть час. Можливо, це робиться тому, що це - залізний привід для піару. Колишній мер, якого Геннадій Труханов час від часу згадує "незлим тихим словом", поставив місто у відверто свавільні умови. Свого часу ані він, ані його наступник Олексій Костусєв не побажали виплачувати тіло кредиту і повертали банкові "Надра" лише відсотки. І тепер команда мера Труханова може скликати позачергову сесію та висунути одне лише питання – погашення кредиту або викуп лоту. Останній варіант дешевший на 15 мільйонів гривень, проте і те, і інше дуже вигідно для іміджу нинішньої міської влади, адже виправляти помилки попередників – це благородно і нескладно, бо за умов децентралізації виплатити 104 мільйони з міського бюджету – не проблема.
Якщо можна ж вбухати 90 мільйонів на ремонт тротуару на Рішельєвській, то так само можна - принаймні, в теорії - виплатити трохи більшу суму за порятунок Одеси і розповідати про це до наступних виборів, які відбудуться вже за рік. Проте на Думській мовчать і, можна припустити що, не просто так.
Розрахунок чи промах
Перший аукціон вже відбувся і, на диво, ніхто не захотів практично за безцінь (116 млн грн) купити 81 будівлю в Одесі, серед яких є дуже вигідні активи. На першій аукціон не було бажаючих. Схема дуже схожа на "Краян". Справа в тому, що кожен наступний крок аукціону передбачає зниження вартості на 10%. За один крок сума вже знизилася до 104 мільйонів, і вже сам бог велів мерії взяти участь в аукціоні та врешті решт викупити власні будівлі. Проте, за нашими даними, цього не відбудеться, бо право фінансових вимог планують викупити структури, близькі до мера Труханова. Схема проста та надвигідна: легально купити по смішній ціні надзвичайно коштовні активи за кілька кроків аукціону. Потім щось з цього можна буде навіть повернути Одесі, щоб зробити піар міській владі, мовляв, от як вона переймається долею комунальної власності.
Будівлі Суворовської та Київської райадміністрації можуть пустити "з молотка"
"Не можна бути впевненими на 100%, що це буде саме так, бо така схема можлива лише за абсолютної тиші у ЗМІ. Тиші зараз немає, але і потрібного градусу тема не дійшла, а аукціон вже 19 березня, тобто за кілька днів, - каже політолог Дмитро Поливанов. – Я гадаю, що зараз на Думській ще приймають рішення, як бути: викупати лот із великою помпою та інформаційним галасом або спустити на гальмах вивід у приватну власність півсотні будівель".
Є й третій варіант – приватники куплять лот, а потім будуть продавати по частинах міськраді, вже за гроші в декілька разів більші.
Слід зазначити, що у таку скрутну ситуацію Одесу загнали одразу два мери. По-перше, це Едуард Гурвіц, який оформив кредитну лінію на потреби КП "Теплопостачання міста Одеси". Причому гроші бралися не на розвиток чи модернізацію підприємства, а на оплату боргів. Його наступник Олексій Костусєв теж нічого не зробив. Нинішній мер не реструктуризував борг, не платив три роки тіло кредиту, а лише виплачував відсотки. Тому й став можливий розпродаж. Тепер з цим матиме справу все місто.
Три афери "друзів" Труханова
Ця афера може стати третьою з тих, які заклали 10 років тому, а зараз реалізували. Про першу вже знає вся країна – це купівля за 185 мільйонів будівель "Краяну", через неї мер Одеси навіть отримав підозру у скоєні злочину.
Друга афера, про яку вже писало Depo.Одеса, – ремонт будівлі на Верстатобудівній. Нагадаємо, що в мерії вирішили відремонтувати будівлю на Верстатобудівній, 12, за яку міськрада в 2010 році розрахувалася декількома десятками приміщень в центрі Одеси, в тому числі, Центральним РАГСом. Тоді цю угоду в фінальний рік правління Едуарда Гурвіца назвали "справою Смоляра", на честь голови Представництва з управління комунальної власності Едуарда Смоляра, найближчого соратника Гурвіца. За угодою стояла низка фірм, так чи інакше пов'язаних з партнером нинішнього мера Геннадія Труханова Володимиром Галантерником.
В останній рік справа набула несподіваного повороту. Рішенням судді Нікіфорчук від 15 вересня нинішнього року мерію зобов'язали повернути 71 мільйон гривень збитків за поганий стан будівлі. Приватна структура стверджує, що у зв'язку з тим, що з 2010 року будівля взагалі не використовувалася, її технічний стан істотно погіршився. Тому місто має виплатити "приватизатору" 2,7 мільйона доларів або 70,2 мільйона гривень. Тобто по 400 доларів за кожен квадратний метр малоліквідної недобудови.
Незважаючи на все це, мерія вирішила вкласти в недобудову на "Заставі-2" 108 мільйонів гривень і оголосила тендер. Виграла його компанія з пулу мера Одеси - "Сеал строй", яка виконає роботи за 107 мільйонів 338 тисяч гривень до кінця 2019 року. Мабуть, туди переїде податкова та райадміністрації після того, як їх виселять.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса