Роковини пожежі в Одеському коледжі: Хто відповість за 16 смертей у вогні й під завалами

Пожежа в Одеському коледжі економіки та права спалахнула зранку 4 грудня 2019 року. Упродовж наступних десяти днів під завалами знайшли тіла 16 людей. За рік немає жодного вироку винним в трагедії

Ольга Циктор
Екс-шеф-редактор регіональної редакції Depo.Одеса
Роковини пожежі в Одеському коледжі: Хто…

Значний резонанс навколо пожежі в коледжі сприяв тому, що її винуватців шукали не лише серед персоналу закладу, але й серед відповідальних посадовців за його межами. Проте звичні затягування справ призвели до того, що ніхто з підозрюваних так і не став винним. Рятувальник, викладачі та юні студенти, 16 безвинних людей, поплатилися в "чорному грудні" життям за чиюсь службову недбалість та порушення протипожежних норм. Портал Depo.Одеса згадує трагічну історію, котра почалась ранком четвертого грудня рівно рік тому.

Як усе починалось

Пожежа в коледжі 4 грудня

Пожежа в коледжі 4 грудня

О 10:12 пожежникам надійшла інформація про вогонь в шестиповерховій будівлі Одеського коледжу економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу на вулиці Троїцькій, 25. На момент пожежі в коледжі йшов навчальний процес, всередині перебували 400 людей. Пожежа розпочалася з кабінету на третьому поверсі. Утворилося щільне задимлення. Люди в будівлі були відрізані вогнем та димом від шляхів евакуації, один з запасних виходів взагалі був зачинений.

На гасіння вирушили понад 100 бійців ДСНС. Рятувальники працювали безперервно, але відкритий вогонь вдалось загасити лише на ранок наступного дня. Роботи ускладнював постійний ризик обвалення будівлі.

Жертви диму та вогню

Сергій Шатохін та Анна Бортюк – загиблі від вогню

Загиблі Анна Бортюк та Сергій Шатохін

Першого дня трагедії було відомо про одну смерть – від отриманих травм в лікарні померла 17-річна студентка. Наступного дня, 5 грудня, під уламками будівлі знайшли загиблу викладачку коледжу – Ганну Бортюк. За словами очевидців, освітянка до останнього виводила студентів з будівлі. Коли вчергове зайшла, то більше не повернулась.

Порятунок людей з коледжу був складним. Студенти вистрибували з вікон – на рятувальний тент чи навіть на припарковані перед вікнами автівки. З висоти під час евакуації людей з коледжу впав рятувальник Сергій Шатохін. Чоловік пробув у комі три дні й 7 грудня помер у лікарні. На той час це вже була восьма смерть. Наступний день, 8 грудня, був оголошений по усій країні Днем жалоби. Прощаючись із Шатохіним, колеги казали, що пожежні не вмирають, а йдуть на небо за підвищеним рангом виклику.

Пошукова операція в коледжі завершилася 12 грудня. Кількість загиблих становила 16 осіб. Ідентифікація тіл завершилася лише 26 грудня. Травми різної важкості отримали 47 людей.

Причини й версії

вигляд внутрішньої частини будівлі коледжу після пожежі

Будівля коледжу після пожежі

Сама пожежа й велика кількість загиблих були спричинені різними факторами. Одразу після трагедії поліція повідомила про три версії загоряння – аварійна робота електрообладнання, навмисний підпал та необережне поводження з вогнем. Пізніше зійшлись на першій версії, й встановили, що вогонь розпочався з кабінету на третьому поверсі будівлі, ймовірно, через несправний продовжувач.

У будівлі коледжу не була встановлена ​​автоматична сигналізація, яка б сповіщала про небезпеку у випадку загоряння. Оповіщення здійснювалося вручну, за допомогою "ревуна" на першому поверсі. Така система сигналізації є застарілою і неефективною. Окрім цього, у всій будівлі коледжу були проблеми з протипожежною безпекою. Зачинений пожежний вихід, відсутність вогнегасників – все це спричинило трагічний розвиток подій.

Підозрювані

Мітинг на підтримку підозрюваного в пожежі Андрія Хаєцького

Мітинг на підтримку підозрюваного в пожежі Андрія Хаєцького

Значний резонанс й трагічність призвела до швидкого пошуку винних в пожежі. Вже 11 грудня усунули з посади директорку коледжу Любов Кочергу та відправили її під цілодобовий домашній арешт. Їй повідомили про підозру у службовій недбалості через виявлені порушення протипожежної безпеки.

Пізніше про підозру у службовій недбалості було також повідомлено завідувачці з господарської частини Тетяні Хомич. Під час розслідування в її кабінеті під ліжком знайшли склад вогнегасників, а за шафою – багри (спеціальні металеві прути для боротьби з вогнем). В інших приміщеннях коледжу знарядь для гасіння загоряння не було. 

Підозру про службову недбалість оголосили й завідувачці денного відділення Ірині Тарановій. За даними слідства, саме в її кабінеті почалася пожежа, причиною якого послужив несправний обігрівач

Повідомлено про підозру було й ще одному працівникові коледжу, ба більше – його навіть оголосили у розшук. Проте на момент пожежі він вже два тижні як звільнився з закладу. Йдеться про ексзаступника директора з адміністративно-господарської роботи Андрія Хаєцького. Після оголошення його в розшук, Хаєцький – відомий в Одесі громадський діяч та поет – сам з'явився до суду, проте його одразу запроторили до СІЗО на 60 діб без права внесення застави. Водночас усі інші фігуранти справи перебували під домашнім арештом. На цей рахунок висловлювався навіть міський голова Геннадій Труханов, котрий заявив, що "винних не шукають, а призначають", зливаючи таким чином справу. Через реакцію громадськості Хаєцького невдовзі випустили з СІЗО.

Та чи не найважливішим кадровим розслідуванням стала справа Віктора Федорчака – голови ДСНС в Одеській області, котрому в січні 2020 року оголосили підозру у службовій недбалості, що призвела до важких наслідків. За час його служби в Одесі відбулося чотири масштабні пожежі з людськими жертвами: у дитячому таборі "Вікторія", в обласній психіатричній лікарні, в готелі "Токіо Стар" і в Одеському коледжі економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу.

Розслідування стосовно всіх підозрюваних закінчилось влітку 2020 року, тоді справи передали до суду, мав розпочатись їх розгляд по суті. Судові засідання переносились уже чотири рази, а протягом чотирьох місяців, відколи призначено слухання цієї справи, суд жодного разу не викликав належним чином на засідання усіх потерпілих, що має вигляд навмисного затягування справи.

Варто зазначити, що однією з причин пожеж в Одесі, у тому числі й пожежі в коледжі, чиновники називали "прогалини у законодавстві". Адже у випадку з коледжем, остання перевірка протипожежної безпеки там проводилась у 2014 році. І ще тоді про грубі порушення в будівлі повідомили директорці установи. Але штрафи за подібні порушення смішні, тож не дивно, що вони не були усунуті. Повторної перевірки чи контролю з боку відповідальних органів не було.

Трагічні події "чорного грудня" стали критичною точкою не лише для Одеси, але й для всієї країни. З того часу на дотримання протипожежної безпеки масово почали перевіряти важливі об'єкти в інших містах держави. У десятки разів були підвищені штрафи за порушення вимог пожежної та техногенної безпеки. Чимало відповідальних чиновників простилися з посадами.

Проте, як можна побачити за рік, не всі "прогалини" вдалось закрити. Судова тяганина демонструє, що вкотре справу намагаються "злити", й повісити відповідальність на невинних. Водночас батьки та родичі загиблих справляють роковини по їхній смерті й сподіваються, що хтось таки понесе відповідальність за людську халатність, яка вкотре стала для Одеси вбивчою.

Читайте також

Роковини трагедії в "Токіо Стар": Сумні сторінки історії Одеси, за котрі ніхто не поніс відповідальності

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme