Рік з переобрання Труханова: Що встиг за цей час одеський міський голова
15 листопада 2020 року в Одесі повторно обрали міським головою Геннадія Труханова. Одеський мер за перший рік свого другого терміну встиг не тільки багато наговорити та витратити. Він також встиг стати підозрюваним у справі про створення організованого злочинного угрупування, яке нанесло міському бюджету мінімум 689 мільйонів збитків
15 листопада 2020 року в Одесі повторно обрали міським головою Геннадія Труханова. Одеський мер за перший рік свого другого терміну встиг не тільки багато наговорити та витратити. Він також встиг стати підозрюваним у справі про створення організованого злочинного угрупування, яке нанесло міському бюджету мінімум 689 мільйонів збитків
Про те, що вважає Геннадій Труханов своїми здобутками та в чому його підозрюють слідчі – розповідає Depo.Одеса
Догодити шанувальникам СРСР не вдалося
Рік тому суперником Геннадія Труханова у другому турі виборів одеського міського голови був Микола Скорик – кандидат від партії ОПЗЖ. І пан Труханов раптом згадав, що він "тримає Одесу в українських кольорах". У місті з'явилися бігборди, які протиставляли українську Одесу охопленому війною Донбасу.
Для того, щоб не допустити перемоги представника "русского мира" Миколи Скорика, за Геннадія Труханова почали агітувати у соціальних мережах навіть деякі проукраїнські активісти. При цьому раптом перефарбований в українські кольори Геннадій Труханов, прихильники якого у 2014 році ходили Одесою з плакатами "Труханов – наш мер, Путін – наш президент", не бачив ніякого протиріччя в тому, щоб пообіцяти своїм прихильникам повернути проспекту Небесної сотні ім'я кривавого маршала Жукова, а вулицю Інглезі знову перейменувати на 25-ї Чапаєвської дивізії. Однак, потішити шанувальників СРСР Труханову ставши мером міста вдруге не вдалося. Оскільки повернути комуністичні назви Труханову не дасть суд.
"Українські кольори" як вітром здуло
Варто було Труханову вдруге стати міським головою, як його прихильність до України знову впала "до мінімальних позначок". Про це можуть свідчити витрати на святкування. Наприклад, після обрання Труханова на другий термін Одеса помпезно відсвяткувала Новий рік та Різдво попри пандемію. На це витратили 3 422 522 гривень. А от на тридцяту річницю Незалежності України грошей місто пошкодувало – бюджет святкування не дотягнув і до чверті мільйона. Хоча про прозорість витрат не йшлося в жодному з цих випадків.
А от День міста святкували гучніше за День Незалежності. Щоб розважити публіку і себе, Труханов, Гриневецький і Філімонов заспівали з російськими "кримнашистами". За твердженням чиновників, мерія не платила за ролик, у якому Одеський міський голова, голова Одеської обласної державної адміністрації та депутат Одеської міської ради – колишній артист з "Джентльмен-шоу" знялися разом з прихильниками Путіна та любителями незаконно відвідувати анексований Крим.
Що одеський мер вважає своїми здобутками
Що за свої здобутки вважає сам Геннадій Труханов, можна зрозуміти з його звіту за 2020 рік. Звітував мер перед громадою наприкінці травня.
У 2020 році бюджетом міста минулого року недоотримано 694 млн грн. У квітні 2021 року мерія взяла черговий кредит – цього разу 1,2 мільярда гривень. До цього за чотири роки (за керівництва все того ж Геннадія Труханова) мерія оформила чотири кредити на загальну суму 3,5 мільярда гривень.
Міжнародні відносини, які вважає своїм досягненням мер, зводяться до оформлення парків і скверів Одеси у стилях міст-побратимів та розміщення у містах-побратимах двометрових бронзових якорів.
Одеською міською радою постійно здійснюється робота з перевірки економічної обґрунтованості встановлення тарифів, надання консультаційної, методичної, організаційної, практичної або інформаційної допомоги – сказано у звіті. При цьому мітингувальників, обурених зростанням тарифів, до будівлі мерії не пускають, а Труханов заявляє, що не розуміє, чому ці люди взагалі приходять під мерію.
Здобутком, який одесити справді можуть побачити на власні очі, є оновлення парку міського електротранспорту. Але тут є великий перелік "але". По-перше, ці зміни на краще фінансує ЄБРР. По-друге, Одеса у цьому напрямку аж ніяк не попереду інших українських міст. По-третє – ціна на проїзд у міському електротранспорті знову зросла. Зросла й ціна на проїзд у маршрутках, які містяни давно вже називають "скотовозками". Ціна зросла, а якість послуг лишилась незмінною, а то і погіршилася.
Також у 2021 році в Одесі нарешті з'явилася давно обіцяна можливість безготівкового розрахунку в електротранспорті. І це, звичайно, плюс.
Розрекламована ганьба
В Одесі багато рекламних конструкцій "розповідають" містянам про те, що ж хорошого зроблено у місті. Зазвичай це реклама, виконана у стилістиці партії одеського міського голови "Довіряй ділам". З розрекламованими здобутками мера та депутатів його партії іноді трапляються курйози. Найцікавіший випадок стався з реставрацією будинку Русова. В Одесі досі можна знайти багато реклами, присвяченої цій "історичній події". Не дивно, адже пам'ятник архітектури неподалік центральної вулиці, Дерибасівської, стояв занехаяний роками. І ось, за керівництва Труханова, його нарешті привели у належний стан.
І все було б добре, і більшість містян могла б не дізнатися про кримінальну справу щодо розкрадання коштів на цій реставрації, якби у статуї янгола на будинку Русова не відвалилося обличчя, під яким в якості виявилася… звичайна пластикова пляшка, яка блискавично стала мемом.
Невиконані обіцянки ще з першої передвиборчої програми
Якби одеський мер керував містом перший рік, на його провали ще якось можна б було дивитися крізь пальці. Однак, Геннадій Труханов у кріслі мера сидить з 2015 року. І в нього досі є невиконані передвиборчі обіцянки ще з тих, перших виборів.
Серед таких невиконаних обіцянок – переважно інфраструктурні проєкти. Наприклад, до передвиборчої програми мера входила теза про розв'язання проблеми Об'їзної дороги в районі Хаджибейського лиману. Дорогу крізь поля фільтрації зараз вже будують. Однак перед тим з цього місця "витиснули все, що могли". Пісок з полів фільтрації розкрадали до останнього. А коли кримінальних справ стало вже чотири і тема почала висвітлюватися у ЗМІ, з'явився проєкт зі створення Зони пріоритетного розвитку на полях фільтрації та почалося будівництво дороги.
Та й тут не без "зради". Адже в тендері на будівництво дороги "Хаджибей-2" від Об'їзної дороги переможцем тендеру стала фірма "Ростдорстрой", бенефіціаром якої є партнер Труханова, депутат його партії Юрій Шумахер.
Інша обіцянка з 2015 року – дамба через Хаджибеївський лиман. Попри те, що у 2016 році було виділено фінансування і проведені протиаварійні роботи, які змогли на деякий час стабілізувати ситуацію, в лютому 2020 року через негоду дамбі було завдано значної шкоди. А ураган і злива в липні 2021 року продемонстрували очевидне – називати "дамбою" цю споруду велике перебільшення.
Також серед не виконаних давніх обіцянок Труханова можна згадати рекультивацію Лузанівських озер, швидкісний трамвай з селища Котовського до центру міста та будівництво автодороги "Північ-Південь". Дорога "Північ-Південь" – обіцянка, яку він дав ще у якості кандидата в депутати до ВР у 2012 році.
Розкрадання громадського бюджету
Все частіше правоохоронні органи рапортують про те, що до суду скеровано черговий обвинувачувальний акт у кримінальній справі про розкрадання коштів під час реалізації проєктів громадського бюджету. Наприклад, розкрадачів мільйона гривень з громадського бюджету Одеси викрили на початку жовтня. У іншій справі чиновницю міськради і підприємця судитимуть за розкрадання 700 тисяч гривень на ремонті притулку для тварин в межах проєкту громадського бюджету. А директор будівельної компанії привласнив гроші, виділені на скейт-парк в Одесі.
Нова справа НАБУ
На момент свого обрання мером Одеси Геннадій Труханов був фігурантом справи, яка стосується будівлі колишнього заводу "Краян". Раніше повідомлялося, що мер Одеси проігнорував засідання Вищого антикорупційного суду у справі "Краяну", а нещодавно суд оштрафував адвокатів захисту у цій справі, які систематично прогулюють засідання, очевидно, затягуючи розгляд справи.
На початку жовтня очільник Одеси став підозрюваним у новій кримінальній справі – НАБУ об'єднало справи, у яких фігурував міський голова та інші одеські посадовці, в одну. Очільникам міста, екскерівнику прокуратури області та низці ймовірних спільників інкримінують вже не просто розтрати, перевищення службового повноваження та інші корупційні злочини, а створення організованого злочинного угрупування, яке систематично грабувало місто.
Суд відпустив одеського мера під заставу у понад 30 мільйонів, хоча прокуратура вимагала застави в 120 мільйонів або утримання під вартою. Труханов, своєю чергою, заявив, що 120 мільйонів в нього немає, і це знущання. А перед тим мер опублікував відео, в якому заявив, що його переслідування САП та НАБУ політично мотивоване. Ролик з пафосною музикою, вічним вогнем та мером на тлі Алеї Слави виглядає зверненням до того самого електорату, якому Труханов минулого року обіцяв повернення імені маршала Жукова проспекту.
Геннадій Труханов апелює до соціологічних опитувань, які начебто свідчать про масовість його підтримки та відсутність реальної альтернативи чинному меру. Водночас варто зауважити, що у місті-мільйоннику за Геннадія Труханова на виборах минулого року реально проголосувала 93 901 людина, тобто 13,7% від загальної кількості виборців в місті. І це майже на третину менше, ніж у 2015 році, коли за Труханова проголосували 138 865 осіб.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса