Рік на карантині: Як пандемія змінила життя одеситів назавжди

Вже рік Одеса живе з карантинними обмеженнями та пандемією коронавірусу. Останній змінив звичний розклад життя міста та свідомість людей за цей рік назавжди 

Ольга Циктор
Екс-шеф-редактор регіональної редакції Depo.Одеса
Рік на карантині: Як пандемія змінила жи…
Такий вигляд мала спустошена Дерибасівська вулиця на початку карантину, рік тому

Рівно рік тому, 25 березня, в Одесі зафіксували перший випадок захворювання на коронавірусну інфекцію. Вже рік одесити живуть в умовах карантинних обмежень, котрі то посилюються, то пом'якшуються. Маска стала неодмінним атрибутом при виході з дому, а щоденна коронавырусна статистика вже перестала лякати кого-небудь. Як починалась пандемія в Одесі та як вплинула на життя містян, пригадує Depo.Одеса.

Березень 2020: Як усе починалось

Спустошений через карантин центр міста в Одесі в березні 2020 року

Спустошений через карантин центр міста в Одесі в березні 2020 року

Насправді коронавірусна хвиля розпочалась в Одесі ще задовго до першого зафіксованого хворого. Кілька місяців до початку пандемії ЗМІ нестримно маніпулювали словом "коронавірус", опираючись на будь-які чутки щодо нього. З 12 березня в Одеській області закрилися на карантин школи, дитячі садки, вищі навчальні заклади, театри та кінотеатри, а масові заходи рекомендовано було скасувати.

З 17 березня в Одеській області розширили карантинні заходи. Було зачинено торговельні центри, заклади сфери послуг та заклади громадського харчування. Реально Одеса дізналась про COVID-19 у березні, 25-го, коли перший випадок захворювання підтвердили у 24-річного Максима Головкіна. При цьому, перший тест, який він здавав, виявився негативним, й хлопець самоізолювався. Головкін прилетів з США, де, найімовірніше, й підхопив хворобу. Вже повторний тест показав наявність хвороби в організмі Максима.

Проте медіа поширювали інформацію про те, що Максим Головкін переховується від лікарів та правоохоронців, й нібито він самовільно покинув лікарню. Хлопцеві (який насправді перебував у заміському будинку на самоізоляції), довелось довго "відмивати" свою репутацію, пояснюючи, як було насправді. Проте маніпуляції у ЗМІ й швидкість поширення хвороби неабияк налякали одеситів, й такою пустою, як навесні 2020 року, Одеса ще не була ніколи. Пізніше 25 березня повідомили ще про трьох нових хворих на коронавірус, таким чином загальна кількість хворих на коронавірус в області сягнула чотирьох осіб.

Перша смерть, паніка та бездіяльність влади

Придбати маску в Одесі на перших етапах пандемії було надскладним завданням

Придбати маску в Одесі на перших етапах пандемії було надскладним завданням

За кілька тижнів, 12 квітня, на Одещині зафіксували першу смерть – пішла з життя через загострення коронавірусу літня пацієнтка з Подільську. Людей охопили страх і паніка, більшість закладів припинила свою діяльність, вулицями майже не курсував транспорт. Знайти маски в аптеках стало надскладним завданням. Комунальні аптечні пункти пропонували маски за 24 гривні, в приватних закладах ціни траплялись ще вищі.

Майже нереально було купити також антисептик, спирт, чи будь-які інші спиртовмісні речовини в магазинах та аптеках. Якщо антисептик вдалось знайти, коштував він близько 100-200 гривень. Платіжки хворих, котрі лікувались від коронавірусу в лікарнях міста, сягали 20 тисяч гривень. Про всяк випадок в аптеках люди скуповували жарознижаючі та противірусні засоби, а полиці супермаркетів пустували в рядах з крупами та туалетним папером. В місті була значна проблема з закупкою ПЦР-тестів.

Люди масово скуповували найнеобхідніші товари в супермаркетах в Одесі

Люди масово скуповували найнеобхідніші товари в супермаркетах в Одесі

Тим часом у березні міська клінічна інфекційна лікарня зробила закупів через сайт держзакупівель на шість мільйонів гривень попри епідемію і відсутність елементарних засобів захисту лікарів та відсутність тестів на коронавірус. Водночас купівля тестів на коронавірус була скасована. Справа стала резонансною, проте так і не розслідувана поліцією.

Яка ситуація в Одесі сьогодні

Багато закладів в місті, не витримавши пандемію, зачинились назавжди

Багато закладів в місті, не витримавши пандемію, зачинились назавжди

Станом на 25 березня 2021 року в Одеській області зареєстровано 101 783 випадки COVID-19. З них 47 245 осіб – жителі Одеси. З усіх хворих 38 023 жителів регіону видужали, а 1679 людей померли. Пандемія, безумовно, змінила світ. Якісь речі відбуваються тимчасово, інші залишаться з людьми назавжди. Зміни відбулися і у свідомості людей.

Минулого року у зв'язку з введенням в Україні карантинних обмежень кількість культурних заходів в Одесі скоротилась, разом з тим зменшився туристичний потік до міста. Також вперше у 2020 році був проведений в онлайн-форматі Одеський міжнародний кінофестиваль. Єдиний фестивальний захід, що відбувся офлайн, – традиційний перформанс open air на Потьомкінських сходах. Все це призвело до того, що у 2020 році в умовах пандемії туристичний потік до Одеси знизився на 37,5%. Так, у 2020 році Одесу відвідали два мільйони гостей, а у 2019 році – 3,2 млн туристів.

Декілька позитивних змін, що принесла пандемія

Спустошений центр міста в березні 2020-го

Спустошений центр міста в березні 2020-го

  • Люди навчилися ходити в лікарні. Не всі, звичайно. Але тепер після проявів будь-яких хворобливих симптомів точно ніхто при здоровому глузді не буде займатися самолікуванням і не покрокує з температурою на роботу.
  • Люди навчилися мити руки. Мити руки, Карл! У той час, коли за прогнозами фільмів "Назад в майбутнє" ми повинні пересуватися на летючих автомобілях, ми вчимося мити руки.
  • Люди стали більше поважати простір одне одного. Ну, як поважати, швидше панічно боятися і відхрещуватися від інших людей. Тепер інтроверту варто покашляти, щоб оточення дало йому досить особистого простору. Тепер звичка тримати дистанцію на довго вкорениться серед населення.
  • Дезінфекція громадських місць. При пандемії в Одесі почали мити вокзали, магазини, транспорт і навіть під'їзди. Чистота – це не те, що повинно було прийти в місто з пандемією, але краще так, ніж ніяк.
  • Одеса дізналася, що працювати й вчитися дистанційно – це норма. І якщо для учнів початкових шкіл дистанційне навчання стало проблемою, є випадки, коли така система дійсно стала зручною. Більше популярно це для людей, які навчаються в університеті. А закоренілі офісні планктони нарешті відчули, як це – бути майже фрілансером.
  • Одеса полегшено зітхнула. Жорстока, але правда. У різних куточках міста фіксувалися поліпшені екологічні показники. Зменшення кількість автівок, туристів, та й просто людей на вулицях позитивно вплинули на екологію міста. Грета Тунберг може бути втішена.

Читайте також: 

Локдаун з відкритим обличчям: Як проводять час жителі "червоної" Одеси.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme