Реформи по-трухановськи: Чи залишать в мерії Одеси місце для української та активістів

"Охоронці" мера Одеси Геннадія Труханова матимуть можливість викинути з зали будь-яку людину, якщо та буде "заважати та порушувати порядок"

Реформи по-трухановськи: Чи залишать в м…

Одеська міська рада 25 квітня планує ухвалити низку змін до власного регламенту, які можуть серйозно змінити принципи діяльності місцевого "парламенту". Серед змін є такі, що, на перший погляд, здаються найголовнішими, проте в реальності все не так, а то й зовсім навпаки. Depo.Одеса розбирався, що саме у регламенті збираються змінити депутати, та які наслідки це матиме.

Умовне мовне питання

Якщо розібратися, то проектів змін два, стосуються вони не мови. Один подали представники фракції "Самопоміч". В ньому порушене дуже важливе питання. Так, депутати пропонують причому обмежити подачу проектів рішень трьома днями до сесії. Стосується це земельних питань, комунальної власності та питань архітектури. Традиційно саме їх вносять в порядок денний в останню ніч перед сесією. В результаті цього депутати не встигають з ними ознайомитися.

А є також інший проект – "правильний", який узгодила і внесла в порядок денний комісія з питань регламенту. Засідання було проведено "таємно". Анонсу на сайті міськради не було. В цьому проекті документу ключовою зміною нібито є мовне питання. В регламент, затверджений у 2015 році, пропонується внести наступну зміну: "При здійсненні повноважень радою та її органами обов'язковим засобом спілкування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо) є українська мова як державна".

Статті проекту нового регламенту стосовно мовного питання. Скріни: Depo.Одеса

Однак слідом за основною частиною, що викликає радість патріотів, йде доповнення: "Поряд з державною мовою при здійсненні повноважень радою та її органами можуть використовуватися російська та інші мови національних меншин у межах і порядку, що визначаються законами України". Таким чином, навіть після чотирьох років війни із Росією в регламенті роботи сесії міської ради залишається легальна можливість депутатам масово спілкуватися російською мовою. Скоріше за все, після ухвалення змін абсолютна більшість використатиме мову окупанта, а на державну перейде п'ять-шість депутатів.

Карманні бабусі на службі мера

Між тим, у регламент вносять більш важливі зміни, які намагаються замовчувати. І вони стосуються регулювання допуску та присутності на сесіях представників громадськості. Це болюче питання, яке регулярно стає приводом для скандалів. Справа в тому, що під час надважливих засідань, коли на розгляд виносяться гарячі питання, що викликають увагу громадських активістів, чиновники заздалегідь заводять у сесійних зал пенсіонерів, які займають вільні місця і таким чином дають охороні міської ради підстави для недопуску тих, кого на Думській бачити не хочуть.

На засідання депутатів Одеської міськради не завжди потрапляють всі активісти. Фото: Depo.Одеса

Сьогодні регламент з приводу цього має загальні фрази, які можна трактувати однозначно – не допускати на сесію не можна. "Сесія проводиться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на ній, крім випадків, передбачених законом. Гласність роботи ради забезпечується, зокрема, шляхом висвітлення її в засобах масової інформації, а також на офіційному сайті ради", - йдеться у діючому регламенті. А от якраз зміни, що з великою долею вірогідності будуть прийняті 25 квітня, закликані розставити всі крапки над "і" . Так, вони пояснюють засади, на яких люди можуть відвідувати сесію. "Право кожного бути присутнім на сесії ради реалізується шляхом надання можливості бути присутнім на засіданнях ради з урахуванням дотримання санітарних, протипожежних правил, технічної та фізичної можливості одночасного перебування певної кількості осіб у приміщенні, в якому проводиться засідання, та шляхом забезпечення доступу до прямої відеотрансляції пленарного засідання ради на її офіційному веб-сайті та/або інших ресурсах.

Депутати розглянуть зміни до регламенту своєї роботи

За розміщення відвідувачів у залі, в якій проводиться пленарне засідання міської ради, відповідає департамент з організації роботи Одеської міської ради", - йдеться у новому варіанті регламенту. І тут головні слова, безумовно, "технічної та фізичної можливості одночасного перебування певної кількості осіб у приміщенні". Тобто ця частина речення фактично легалізує кишенькових пенсіонерів та бюджетників, яких зганяють на сесію тоді, коли це вигідно адміністрації одеського мера. Відтепер кожному активісту, який захоче зайти у сесійну залу, можна буде вказати на зайняті місця і показати пункт у регламенті. Мовляв, вибачте, приходьте наступного разу. Тобто ніколи.

Бабусі - бажані гості на сесіях Одеської міськради Фото: Facebook/Юрій Дяченко

Більше влади у чиновників та муніципалів

Але найголовніше те, що, зміни у регламент регулюють не тільки перебування громадян на сесії, але і можливість їх видалення із сесійного зали. "Під час засідання міської ради присутні повинні додержуватись встановленого порядку проведення засідання. У випадку відповідного порушення застосовується попередження, а у разі повторного вчинення порушення – видалення із зали засідань. Контроль за дотриманням порядку під час засідань ради забезпечує департамент муніципальної безпеки Одеської міської ради", – йдеться у документі. Таким чином, право виводити громадян за муніципалами прописується, але які вчинки треба зробити, щоб тебе вигнали – не пояснюється.

"Зараз немає ніякого порядку, який би регулював присутність на засідання. Йдеться навіть про можливість оскарження недопущення. До кого будуть апелювати активісти, якщо доступ обмежать. Немає відповідальної особи, на яку можна було б скаржитися. Потрібен порядок, щоб ніхто нікого не перебивав", – пояснює позицію мерії директор юридичного департаменту Інна Поповська.

Ця ситуація визвала занепокоєння навіть у депутатів. "Тобто і депутатів будуть видаляти?", – поцікавилася депутат Ганна Позднякова. На це питання в юрдепі відповіли, що це не стосується депутатів. Між тим, в Одесі вже був факт, коли одного з депутатів Олександра Боровика таки винесли з зали. Не факт, що така ситуація не повториться з одним з опозиційних депутатів.

Депутат міськради Палпатін виніс під час сесійного засідання із зали депутата Боровика Фото:Таймер

Між тим, активісти також проти такої норми. Наприклад, Юрій Дяченко, якого насильно вивели з зали міськради, коли він знімав засідання погоджувальної ради, зазначив, що зараз це обмеження доступу по факту застосовують, тому нагоняють бабусь, щоб ті займали всі вільні місця, а активістів не пускали.

На кожній сесії у залі завжди присутні бабусі Фото: Depo.Одеса

"Якщо треба завчасно записатися на засідання, то люди не зможуть зайти у зал з приводу питань, які внесуть в останні дні перед сесією в порядок денний. Це обмеження прав", - зазначив він. Таким чином, активістам, журналістам та опозиціонерам загрожує небезпека та обмеження доступу під час засідань, якщо на то буде воля муніципалів.

Чи ухвалять депутати всі ці зміни, дізнаємося вже зовсім скоро, 25 квітня. Проте судячі з того, що більшість частіше голосує за потрібні владі проекти, ніж виступає проти, варто чекати позитивне рішення депутатського корпусу стосовно змін до регламентую

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme