Пожежа у "Токіо стар", яка забрала 9 життів: Чи могло не бути трагедії

Третя за два роки гучна трагедія в Одесі сколихнула усю країну. Кожного разу влада обіцяє тотальні перевірки, покращення умов, проте, як то кажуть, а віз і нині там

Пожежа у "Токіо стар", яка забрала 9 жит…

У вересні цього року виповниться два роки з часу, коли в одеському зразковому дитячому таборі "Вікторія" внаслідок пожежі загинули три дівчинки. У червні вже цього року під час пожежі в одеській психлікарні загинули п'ятеро пацієнтів і медична сестра. І ось знову трагедія – внаслідок пожежі у готелі "Токіо Стар" в Одесі загинули дев'ять людей, серед яких може бути і дитина, бо одне з тіл дуже маленьке. Кожного разу після таких подій на місцевому рівні створюють спеціальні комісії, обіцяють провести перевірки… Гучні заяви лунають не тільки на міському рівні, а й на всеукраїнському. Так, минулого року після трагічної пожежі у торговому центрі на Росії голова Уряду Володимир Гройсман доручив провести перевірки по всій Україні. Десь їх, можливо, і проводили, але як – то вже інше питання, адже механізм перевірок застарілий, та смердить "совком". Та й не всі працівники, які мають проводити ці перевірки, відповідально ставляться до своїх обов'язків. Depo.Одеса розбирався, чи могло не бути трагічної пожежі у готелі "Токіо Стар", де загинули дев'ять людей.

Пожежа сталася вночі, 17 серпня. За словами рятувальників, коли вони прибули на місце виклику, палав другий поверх готелю і дах. В ДСНС дійшли висновку, що викликали їх запізно. Боролися з пожежою майже три години – загоряння ліквідували, та на місці знайшли вісім тіл. У поліції кажуть, що вид загиблих – не для тих, у кого заслабкі нерви. Пізніше, коли рятувальники розбирали конструкції, знайшли дев'яте тіло. 

В Одесі рятувальники та правоохоронці зібрали брифінг, щоб розповісти про стан речей та відповісти на питання журналістів. І ось тут під час брифінгу з'ясувалося – перевірки пожежної безпеки у готелі на цей рік були заплановані, їх мали провести, але не провели, оскільки у "Токіо Стар" змінився орендар. А за законом це не дає права проводити перевірку. "Ми всі розуміємо цю схему ухилення від цих перевірок. Ми будемо ставити питання не тільки по орендареві, а й по тих службових особах і власниках, які вдаються до таких маніпуляцій", – заявив прокурор області Олег Жученко. Виходить, всю відповідальність за трагічну пожежу правоохоронці перекладають на власників готелю, які все одно приймали людей, хоча й не були впевнені у забезпеченні їм безпеки та не мали відповідних висновків для роботи закладу.

За словами начальника Головного управління ДСНС України в Одеській області Віктора Федорчака, перевірку мали провести у червні поточного року, проте представника ДСНС не допустили до готелю. Він зазначив, що був складений відповідний акт не допуску.

Також на це питання звернула увагу Світлана Шаталова, очільниця Одеської ОДА. "Проблема зміни форми власності з метою уникнення перевірок глобальна, вона існує на рівні усієї держави. Обласна державна адміністрація підготує звернення до Ради національної безпеки і оборони України з пропозиціями нормативно-правового врегулювання ситуації", – зазначила вона.

Ось такі коридори у готелі "Токіо Стар"

Що стосується власника, яким є відомий в Одесі бізнесмен Вадим Чорний, то він заявив, що готовий понести відповідальність у разі, якщо у тому що сталося є його провина. Проте він стверджує, що сигналізація в готелі була справною. "Вона спрацювала і пищить досі. Спринклери спрацювали. З'ясовують, чи пройшов сигнал на пульт, який підключений. Система постійно перевіряється і оплачується щомісяця. Персонал продублював виклик дзвінком. Пожежний резервуар був повний. Гідранти в порядку. Сяючі покажчики виходу працювали. Персонал організовано вивів гостей, крім тих, хто не відповідав ні на дикий стукіт у двері, ні на сигналізацію. Відбулася величезна трагедія в людських життях", – заявив Чорний виданню "Думська". Сигналізація то може і була справною, проте викликали рятувальників таки запізно.

Додамо, що Чорний прибув до готелю та ходив разом із слідчими.

Власник готелю "Токіо Стар" Вадим Чорний / Фото: Думська

І знову від пана Гройсмана лунають гучні заяви про необхідність проводити перевірки готелів та санаторіїв по всій країні. "Доручаю негайно розпочати масштабні перевірки місць відпочинку людей – передусім готелів і санаторіїв", – відреагував він на трагедію в Одесі. Йому вторить і виконуюча обов'язки голови Одеської ОДА Світлана Шаталова, яка під час позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій підняла питання перевірок готелів та хостелів на території області. Готується проект розпорядження голови обласної державної адміністрації щодо створення робочої групи з вивчення діяльності об’єктів по наданню послуг туристично-готельного бізнесу на території області із залученням правоохоронних органів, ГУ ДСНС України в Одеській області, ГУ ДФС України в Одеській області, ГУ Держпраці в Одеській області, ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області, АТ ЕК "Енергопостачальна компанія", "Одесаобленерго", ТОВ "Інфокс", філія "Інфоксводоканал", АТ "Одесагаз".

Зазначимо, що ще у 2009 році приміщення, у якому розташовується готель "Токіо Стар" було передано у приватні руки. До цього тут було… трамвайне депо. Причому дозвіл на відкриття готелю тоді дало МНС, яке тепер носить назву ДСНС. Тобто взагалі чи можна було давати дозвіл на перетворення технічних будівель під готельний комплекс –велике питання. 10 років нікому не приходило на думку, як так сталося, а тепер, після трагедії, у правоохоронців виникли питання і вони збираються проводити з цього приводу розслідування. Під час брифінгу правоохоронці заявили, що і ширина коридорів у готелі завузька, і є проблеми з евакуацією. 

Щодо причин пожежі, то правоохоронці мають три версії. Одна з них – навмисний підпал, щоб приховати сліди іншого злочину, ймовірно, вбивства. Друга – необережне поводження з вогнем одного з постояльців. І третя, основна, – загоряння проводки в електрощитовій. Саме тут був осередок пожежі, і неподалік цього місця виявили тіла загиблих.

Колишнє трамвайне депо стало готелем 10 років тому

Варто зазначити, що готель "Токіо Стар" – це лише назва, бо по суті – це такий собі комплекс для ночівлі за малі гроші – лише 350 гривень за ніч. Тут є чимало номерів, у яких відсутні вікна, а площа кімнат іноді не дотягує і до п'яти "квадратів", тобто менша, ніж кухня у "хрущовці". Якщо у номері немає вікон, у коридорі – пожежа, то як людям залишити приміщення? Ніяк. 

Дешеві номери у "Токіо Стар" / Фото зі сторінки готелю у Facebook

Додамо, що у Вадима Чорного є ще один подібний готель – "Зірка", розташований на вулиці Успенській. Тут умови не набагато кращі, хоча найдешевший номер коштує 530 гривень. Але тут також, як і у "Токіо Стар", у деяких номерах немає вікон.

Номер у "Зірці" на Успенській / Фото з офіційного сайту готелю

Ще один сумнозвісний об'єкт, що належить Чорному – торгівельний центр на Грецькій площі. Ця підземна будівля задумувалася як паркінг, проте бізнесмен, попри відсутність дозволів, створив у цьому місці ТЦ. Як заявив мер Одеси Геннадій Труханов, він вже понад чотири роки намагається закрити цей об'єкт, проте важелів у мерії не багато, перевірки вона проводити не має права. Виходить, що ті, хто має на це право, просто закривають очі на роботу об'єкту. І це не поодинокий випадок, таких повно у кожному великому та маленькому місті країни.

Ну і наостанок. ДБР порушило кримінальне провадження за фактом неналежного виконання службових обов’язків працівниками ДСНС України в Одеській області, що призвело до виникнення пожежі в готелі "Токіо Стар" та загибелі людей. Тобто за якість перевірок рятувальники можуть повести відповідальність, якщо їхня провина буде доведена. Проте людські життя це не поверне.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme