Повернення "Одеської ТЕЦ": Навіщо збанкрутіле держпідприємство хочуть "навісити" місту

Одеська мерія збирається стати власницею компанії, яка опалює значну частину міста

Повернення "Одеської ТЕЦ": Навіщо збанкр…

Сесія Одеської міської ради, що відбулася 19 вересня, була, як то кажуть, справді скандальною. Давно вже на одному засіданні не ухвалювали стільки скандальних рішень, проте ключовими були, все ж таки, два питання: відведення земельних ділянок санаторіїв "Червоні зорі" та "Молдова" під приватну забудову і згода місцевого "парламенту" прийняти на комунальний баланс збанкрутіле державне підприємство "Одеська ТЕЦ". І якщо перший пункт за своїми можливими наслідками (затори, збільшення навантаження на школи та дитсадки) стосується жителів Аркадії та навколишньої частини Великого Фонтану, то ТЕЦ – це долі жителів Центру, Молдаванки, Слободки та інших корінних районів міста.

Отже, як і прогнозувалося раніше, одеська мерія висловила готовність взяти на баланс міста держпідприємство "Одеська ТЕЦ", що забезпечує теплом центральну частину Одеси. Про це у попередені роки системно говорив мер Геннадій Труханов, який доводив, що повернення "Теплоелектроцентралі" до міських "пенатів" дозволить створити ефективну енергетичну систему, що забезпечить мешканців Молдаванки, Слободки, Центру та деяких інших районів якісним теплом на рівні "спальників". Слід зазначити, що офіційна позиція адміністрації Труханова у цьому питанні була завжди послідовна: ви нам віддайте, а ми самі тут розберемося, що і як робити. Проте весь цей час риторика одеської мерії нагадувала чергові піар-випади, покликані підтримати імідж "одеських господарників", яких "не чують у Києві". Але схоже, що ситуація або стрімко змінилася, і у столиці дали відмашку ("забирайте!"), або у Труханова весь час щось знали і готували грунт для повернення ТЕЦ у комунальну власність.

Подарунок з боргами

Так чи інакше, але у багатьох депутатів та громадських діячів винесення проекту рішення стосовно ТЕЦ викликало подив, адже нинішній стан підприємства є неприйнятним – банкрутство. "На плечі одеситів перекладуть борги в сотні мільйонів гривень. Городяни стануть власниками устаткування, що є, в більшості своїй, металобрухтом, та виробничих будівель, визнаних аварійними ще у 2006 році. "Приємним" доповненням до такого подарунку стане те, що на "Одеській ТЕЦ" геть відсутній протипожежний захист. Загалом навіть неспеціалісту зрозуміло, що побудувати нову ТЕЦ дешевше, ніж реанімувати дихаюче на ладан підприємство", - написала у своєму блозі депутат міської ради Ганна Позднякова.

Суми боргів, між тим, вражають. Станом на 11 вересня "Одеська ТЕЦ" має поточний борг перед НАК "Нафтогаз України" в розмірі 688,7 млн гривень, з яких 532,7 млн гривень – за поставки газу для виробництва теплової енергії та ще 156 млн гривень – за поставки газу для виробництва електроенергії.

При цьому варто врахувати, що у самій мерії, а точніше у КП "Теплопостачання міста Одеса" (КП "ТМО"), перед "Нафтогазом" є і свої борги в розмірі 596,2 млн гривень.

Повернути, щоб віддати?

Сесійне обговорення пройшло жваво і яскраво продемонструвало позицію мера та його підлеглих реалізувати проект повернення ТЕЦ до власності міста. Так, один з видних членів фракції Труханова "Довіряй ділам" Олександр Іваницький прямо заявив, що "Одеська ТЕЦ" завжди була інструментом тиску центральної влади на одеських мерів. Мовляв, не будеш лояльним – не дамо газ, не буде тепла, тож будуть проблеми із населенням. Крім того, зауважив він, підтимка депутами проекту не несе за собою якихось фатальних наслідків. "Є така процедура, щоб запустити цей процес, ми повинні виконати цю формальність, заявити про готовність прийняти ТЕЦ на баланс міста", - заявив він.

В той же час, сам міський голова Геннадій Труханов визнав, що це повернення є мрією для всіх одеських мерів, і реалізація ідеї допоможе створити на основі ТЕЦ такий же, як КП "Теплопостачання міста Одеси", єдиний ефективний і прозорий комплекс забезпечення центральної частини міста теплом. "З нами граються: то вмикають процедуру банкрутства, то оголошують конкурс, а потім відкликають. Від нас там мало що залежить, і наші працівники буквально сидять під кабінетами у столиці, щоб забезпечити місто теплом. Сьогодні ми цим рішенням кажемо, що ми готові прийняти підприємство на свій баланс, але як ми будемо це робити – це питання майбутнього. Звичайно, якщо нам залишать самий неліквід і виведуть усі ключові моменти, ми відмовимося від цього", - заявив мер Геннадій Труханов, після чого депутати підтримали проект рішення.

Таким чином, Одеська міська рада відкрила можливість до прийняття ПАТ "Одеська ТЕЦ" до комунальної власності. Власне, після цього постають декілька питань. Зокрема, що буде далі та хто саме створюватиме сучасну систему опалення міста, адже, погасивши велетенські борги, влада постане перед необхідністю власне щось робити із тією ТЕЦ. І тут починається найцікавіше. Протягом кількох років і мер, і його підлеглі, обговорюючи майбутню долю підприємства, одноголосно визнавали, що зрушити справу з місця зможе тільки… інвестор. Мовляв, у міста нема грошей на модернізацію древнього радянского обладнання. Власне, цю позицію ще навесні озвучив віце-мер Павло Вугельман, який є куратором питання. "Що стосується фінансової складової, то необхідно розробити або план погашення боргу перед НАК "Нафтогаз України", або оформлення розстрочки. Так чи інакше, необхідною є подача відпрацьованих документів до Спеціалізованої комісії з питань приватизації Верховної Ради України для подальшого розгляду його на рівні Кабінету міністрів", - дописав на свої сторінці у Facebook чиновник.

Без варіантів

Приватизація та передача ТЕЦ у власність інвестора - це абсолютно нормальна світова практика. І не треба далеко ходити, досить згадати про стан справ з водопостачанням, яке у свій час перейшло до приватної власності компанії "Інфоксводоканал". Схоже, теплову сферу також очікує аналогічна доля, і тут також є один єдино можливий кандидат - "Одесаобленерго". Цей факт підтверджує і нещодавна ротація керівника КП "Теплопостачання міста Одеси" - місце Дениса Рудого посів Іван Донченко, що раніше був на керівних посадах у "Одесаобленерго" і володіє частиною акцій цієї структури. За неофіційними даними, йому поставлене завдання розчистити поле для майбутнього злиття ТЕЦ та "ТМО" з метою подальшої приватизації всієї теплопостачальної системи міста. Міська влада руками депутатів, в той же час, підвищує інвестиційну привабливість "ТМО": 194,5 млн. грн. виділили на погашення заборгованності перед банком "Надра", ще близько 300 мільйонів витратили на заміну тепломереж у центральній частині міста.

Таким чином, картина стає зрозумілою: прийняття ТЕЦ на баланс міста, скоріше за все, анулює мільярдні борги перед "Нафтогазом" (або їх заплатить місто), після чого смачний тепловий пиріг (ТЕЦ + "ТМО") або продадуть інвестору, або віддадуть у вічну оренду. Таким чином і цей енергетичний важиль опиниться у приватних руках.

Фото на головній: Вікіпедія

Довідка

ПАТ "Одеська ТЕЦ" створене шляхом корпоратизації ДП "Одеська ТЕЦ" згідно з наказом Мінпаливенерго України від 16 липня 2001 року. "Одеська ТЕЦ" до вересня 1998 року входила як структурний підрозділ до складу ДАК "ЕК Одесаобленерго" i була виділена у окремо державне підприємство відповідно до наказу Міненерго України від 3 вересня 1998 року.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme