Нова влада, спустошені вулиці та кількасотенні мітинги: Підсумки 2020-го, котрий змінив Одесу

Трагічним був початок 2020-го для одеситів, проте протягом року неодноразово знаходилось місце втіхам й перемогам 

Ольга Циктор
Екс-шеф-редактор регіональної редакції Depo.Одеса
Нова влада, спустошені вулиці та кількас…

Важким та насиченим видався минулий рік для Одеси як у соціальному, так і в політичному сенсах. Трагічні події, котрі забирали життя наших співгромадян, йшли поряд із тими, що приносили нові перемоги місту та країні. Разом із тим одесити цього року показали, що можуть та будуть об'єднуватись перед загрозою несправедливості. Depo.Одеса пригадує, чим запам'ятався рік, що минає. 

Січень: 11 автівок в ДТП на слизькій трасі

ДТП на Одеській трасі в січні 2020 року

Смертю та травмами обернулись несприятливі умови на одеській трасі 27 січня. Тоді ланцюгом одна за одною зіштовхнулись 11 автівок – легковики, вантажівки та пасажирський автобус. Пригода трапилася неподалік Дачного. Причина була в мокрому покритті траси та сильному вранішньому тумані. ДТП забрала життя водія автобуса, ще двох людей госпіталізували. Саме того ранку поблизу Одеси сталось ще кілька аварій, однак саме ця запам'яталась як найтрагічніша. 

Лютий: "Юля", котра розгромила Одесу

Розгромлений внаслідок циклону "Юля" будинок в Одесі

Шторм під назвою "Юля" наробив одеситам чимало біди. Декілька днів, починаючи з 24 лютого, вітер, пориви якого сягали 30 метрів за секунду, не вщухав. За цей час в Одесі повалило понад тисячі дерев, було потрощено купц автівок. Вітер здіймав дахи домівок, деревопад зривав контактні мережі. Навіть за тиждень після стихії не у всіх населених пунктах змогли відновити електрику. Шторм приніс Одесі й смерті. Зокрема, на 69-річну жінку на перетині вулиці Ніжинської і провулка Маланова впало дерево. Від отриманих травм жінка загинула на місці. Лютневий шторм в Одесі назвали наймасштабнішим за десятиліття. 

Березень: Перший хворий на коронавірус в області

ПЛР-тест на коронавірус

Пандемія, котра скосила чи не весь світ за минулий рік, на Одещині вперше заявила про себе в березні. Перша звістка про місцевого інфікованого надійшла 25-го, ПЛР-тест підтвердив коронавірус у 24-річного одесита. Та й тут не обійшлось без традиційних замовчувань та маніпуляцій. Спочатку місцева влада заперечувала інформацію Міністерства охорони здоров'я України та казала про відсутність хворих на Одещині. Та коли інформація просочилась до населення, хвилю настороги почали підіймати медіа. Зокрема, ЗМІ того дня "кишіли" заголовками про те, що "перший хворий на COVID-19 прилетів з США та не самоізолювався". Фейкова інформація про це розповсюдилась настільки широко, що хлопцеві довелось подавати спростування й мати справу з правоохоронцями. Зокрема, він розповів, що йому дозволили обрати між госпіталізацією та самоізоляцією, й вибір пав на другу. 

Квітень: Карантинна Пасха й пусті вулиці Одеси

Спустошена через карантин Дерибасівська в Одесі

В першу хвилю карантину мало хто вірив в COVID-19 й оцінював реальну небезпеку. Після того, як стало відомо, що 3 квітня карантин не скінчився, як було заплановано, а продовжився ще на три тижні, свідомість одеситів почала змінюватись. Такою пустою, як у квітні 2020 року, Дерибасівська ще не була ніколи. Людей охопили страх і паніка, більшість закладів припинила свою діяльність, вулицями майже не курсував транспорт. Але страх і паніка – речі, схоже, невідомі більшості вірян. Під час святкування Пасхи, 19 квітня вночі, біля церков традиційно зібрались християни для освячення кошиків. Це призвело до нового спалаху захворювання уже за кілька тижнів. 

Травень: Одеський поет, котрого запроторили до СІЗО

Мітинг на підтримку Андрія Хаєцького

Один з останніх днів травня почався дощем, котрий аж ніяк не налякав кількасотенний натовп мітингарів під Апеляційним судом. Всі вони прийшли туди, аби підтримати Андрія Хаєцького – відомого в місті поета, на котрого "повісили" пожежу в коледжі на Троїцькій. Він не відповідав за пожежну безпеку в закладі, ба більше – на момент трагедії навіть не працював там. Але правоохоронці вирішили, що він – один з тих, хто повинен нести відповідальність за вбивчий вогонь, та запроторили в СІЗО. Разом з тим інші учасники кримінального провадження отримали запобіжний захід набагато м'якший. В Андрія ж – проблеми зі здоров'ям, котрі аж ніяк не співвідносились з його перебуванням під арештом. Ця історія не залишила байдужими багатьох осіб, котрі навіть не знали й не чули раніше про Хаєцького. На подію відреагував й мер міста  Геннадій Труханов, заявивши, що винних наразі не "шукають, а призначають". Травневий мітинг гарно показав силу громадської думки, адже Андрія Хаєцького таки випустили. Це була дійсно перемога активної громадськості, проте винних в пожежі на Троїцькій досі не покарано, а Хаєцький перебуває під слідством. 

Червень: "Від*біться від Ройтбурда" 

Мітинг на підтримку Ройтбурда

"Від*біться від Ройтбурда" – сьогодні це популярний напис на мерчі різного роду, а в черні 2020-го – ледь не гасло місяця. Епопея з Олександром Ройтбуром, котрий очолює Одеський художній музей, бере свій початок ще у вересні 2019 року. Тоді в Одеській облраді проголосували за дострокове розірвання контракту з Ройтбурдом. Він одразу заявив, що буде оскаржувати це рішення в суді. І 10 лютого 2020 року в Одеському приморському суді визнали рішення облради незаконним. Але облрада, своєю чергою, подала апеляцію і виграла справу, й сталося це саме в червні. Такі події підняли на мітинги та різноманітні флешмоби громадськість, адже Ройтбурд користується неабиякою прихильністю серед одеситів. Містом прокотилась хвиля протестів, а підтримку директору висловлювали десятки відомих українців. Зазначимо, новообрана Одеська облрада своїм рішенням від 18 грудня поновила Олександра Ройтбурда на колишній посаді, що є неабиякою перемогою. Зароки директорства у музеї Ройтбурд розвив його так, що про нього заговорили далеко за межами Одеси. 

Липень: Обшуки у Труханова та Галантерника

Обшуки в помешканні приближених до Труханова людей

В липні в медіа почала з'являтися інформація про обшуки об'єктів, котрі належать меру міста Геннадію Труханову, Володимиру Галантернику, котрого вважають головним забудовником Одеси, та віцемеру Павлу Вугельману. Йшлося про відкриття кримінальної справи щодо незаконного виведення нерухомості міста з власності громади. Обшуки проходили як в помешканнях вказаних осіб та осіб, наближених до них, так і в інших приміщеннях, зокрема офісах та ресторані "Бабель Фіш". Загалом у справі провели понад 20 обшуків за кілька днів. З того часу почали відкрито говорити, що в Одесі та області створене і діє злочинне угруповання, до якого залучені органи місцевої влади, й котре зайняте незаконною передачею нерухомості у приватну власність. Обшуки також стосувались справи "Краяну", у якій мер міста Труханов проходить звинуваченим. Судові засідання по справі досі тривають, й найімовірніше, триватимуть ще не один рік.

Серпень: Стерненко в Одесі

Активіст Сергій Стерненко в судовій залі

"Судилище" над активістом, як часто висловлюються його прихильники, розпочалось в Одесі в серпні 2020-го. Йдеться про справу Сергія Стерненка, колишнього очільника одеського "Правого сектору", котрого звинувачують в умисному вбивстві та носінні холодної зброї. Раніше на нього вчинили замах, й під час самооборони він смертельно поранив одного з нападників. Судовий процес вирішили провадити в Одесі, де власне й стався напад, хоча сам Стерненко проживає ниніі в Києві. В перший день засідання спроба нападу на активіста повторилась – його намагались облити невідомою речовиною біля воріт Приморського районного суду. Та разом з тим громадськість прийшла підтримати активіста. Серпень став лише початком судової епопеї зі Стерненком, котра, з огляду на затягування, має шанс тривати й весь наступний рік, а активістам доведеться ще не раз торувати Приморський райсуд. 

Вересень: Одеса позбавилась Delfi

Танкер "Делфі" в Одесі

У вересні перестав пручатися спробам піднятися з дна морського танкер "Делфі", котрий красувався біля берегів Одеси майже десять місяців та встиг стати місцевою пам'яткою. Судно зазнало краху ще в листопаді 2019 року, й до моменту, коли місто з ним розпрощалось, встигло принести йому чимало незручностей. Чи не щомісяця із борту напівзатонулого танкера ставався викид нечистот та нафти у море, а популярний серед туристів пляж "Дельфін" взагалі довелося закрити в розпал курортного сезону. Кожна нова спроба підняття нічим, окрім нового виливу нафтопродуктів, не увінчувалася. Врешті ситуацію з танкером визнали надзвичайною й вранці десятого вересня спеціалісти змогли підняти судно й відтранспортувати його до Чорноморська. За той час, доки "Делфі" пролежав на мілині, він встиг принести збитків держані на понад $15 тисяч, а туристичній Одесі – не найкращу репутацію. Володимир Зеленський заявив про "імпотентність влади" з приводу "Делфі", маючи на увазі не лише місцеву владу. 

Жовтень: Одеса передвиборча 

Мер Одеси Геннадій Труханов

Напередодні місцевих виборів 25 жовтня Одеса занурилась в усі принади агітації. Гречка, концерти, обіцянки – для "заманювання" виборців кандидати не гребували нічим. Деякі методи боротьби вони використовували й один проти одного. Вибори 25 жовтня мали важливе значення для подальшого визначення вектору політики міста. Адже разом з прогнозованим "реваншем ватних сил", до міської та обласної ради Одеси потрапила значна частина проукраїнської спільноти. 

Листопад: Прощання з Жванецьким

Михайло Жванецький

У листопаді 2020-го на 87 році життя пішов з життя відомий сатирик Михайло Жванецький. Він народився й прожив частину віку в Одесі. Попри те, що згодом Жванецький переїхав до Москви, значна частина одеситів завжди вважала сатирика своїм й обожнювала. Наступний по смерті Жванецького день в Одесі оголосили жалобним. 

Грудень: Повернення Шумкова 

Політв"язень Олександр Шумков

Неабияку перемогу приніс 2020-й Одесі "під ялинку". Цією перемогою стало повернення Олександра Шумкова – політв'язня з Одеси, котрого викрали в Україні й затримали на Росії у 2017 році. Суд РФ засудив його до чотирьох років загального режиму за членство в "Правому секторі". За три з гаком роки його перебування у російській буцегарні чоловік зазнавав численних нападів й знущань. Також Шумков на знак протесту оголошував голодування. Проте 24 грудня його вдалось повернути додому. Нині він перебуває у Херсоні, де перед затриманням проходив військову службу.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme