Політичне півріччя в Одесі: Жертви "Довіряй ділам", деградація патріотичних партій та бруд для Бойка

Вибори, що відбулися 21 липня, майже співпали із серединою року, тому саме час підвести політичні підсумки екватору в одеській політиці

Політичне півріччя в Одесі: Жертви "Дові…

За минулі шість місяців у країні змінився президент, що призвело до суттєвих змін і в регіонах. Південна Пальміра не стала виключенням. Що саме змінилося на політичному фронті в Одесі та області дізнавався Depo.Одеса.

Напевно, найважче у першій половині 2019 року було політичній силі одеського мера "Довіряй ділам". Взимку і восени Геннадій Труханов та його депутати "зі штанів лізли", щоб довести лояльність Петру Порошенку, запевняючи того, що "все завдяки вам", а після його рішучої поразки опинились на розпутті.

Ні, справа не в тому, что одеський міський голова роздумував про збереження вірності колишньому гарантові. Взагалі йшлося про політичне і не тільки майбутнє мера. Адже кримінальна справа по "Краяну" саме виходила на фінішну пряму, а прихід нової влади міг хильнути чашу терезів в руках Феміди не у вигідний для Труханова бік. Припустимо, що президент Зеленський мав свої плани на Одесу, і за таких розкладів міг дати відмашку суддям "мочити" Труханова. Але так поки що не сталося. Проте, за нашими даними, на Думській опрацьовували будь-які варіанти. 

Похід у Раду

Можливо, саме задля підняття свої значущості, Геннадій Труханов, який останні п'ять років дистанціювався від політики національного штибу та напрацьовував образ мера-господарника, вирішив рушити на завоювання Верховної Ради, поєднавши сили із іншим Геною – Геннадієм Кернесом з Харкова. Травень, напевне, став апогеєм могутності та популярності партії Труханова "Довіряй ділам", адже саме ця назва поєднала політиків та управлінців майже з сотні міст України. Здавалося, що в умовно проросійського електорату з’явилася альтернатива "Опозиційній платформі – "За життя"" та "Опозиційному блоку". Лунали навіть голоси, що ДД впевнено зайде у парламент. Проте соціологічні заміри показали, що авторитет Труханова та Кернеса сприймається тільки в Одесі та Харкові, і цього достатньо для завоювання максимум  1% на виборах. І тут ці поважні пани припустилися вкрай серйозної помилки.

З'їзд партії Труханова-Кернеса провели у Харкові / Фото: Facebook/Довіряй ділам

"Взагалі-то ідея створення партії мерів – суперова. Дурні можуть назвати це сепаратизмом, але розумні люди – продовженням децентралізації. Створення партії, яка могла конструктивно об’єднати устрімління регіонів до економічного розвитку могло мати серйозний влив на майбутнє українського політикуму, проте цього вже не станеться – недолуга спроба понад усе залізти у вагон, що веде до ВР, шляхом поглинання "Опозиційним блоком" поставить хрест на "Довіряй ділам", – вважає політолог Дмитро Поливанов. І справді, навіть симпатики одеського мера відвертий дрейф до складу непрохідної партії, у якої залишилося тільки ім’я, сприйняли із роздратуванням. Що ж до виборців в інших регіонах, так для них "Довіряй ділам" залишиться прикладом миттєвої політичної смерті, причому досить недолугої. Ну і, напевно, ще довго люди будуть згадувати, як в народі назвали політичне об'єднання двох мерів – партія "Погані Гєни". 

Зрадив своїх

Ми писали, що в Одесі "Довіряй ділам" заради союзу із одіозним "Опозиційним блоком" пожертвувала своїми найперспективнішими кадрами – депутами міської ради Олександром Іваницьким, Олександром Шереметом та головою Приморської райадміністрації Маратом Корольовим. З четвірки, яка мала представляти на виборах "Довіряй ділам", залишили тільки Дмитра Танцюру, який балотувався по округу №133 і за підсумками опинився лише на третьому місці.

Незадовго до виборів Геннадій Труханов разом із Дмитром Танцюрою інспектували хід будівельних робіт у навчальних закладах Одеси / Фото: Одеська міськрада

І якщо зняття Корольова у Приморському районі, щоб не заважати всесильному нардепу Сергію Ківалову, пройшло повз увагу загалу і ніхто нічого не зрозумів (Ківалов врешті решт пішов як самовиусванець, а Корольову дали "стоп" на ранньому етапі), то у Малиновському районі Труханов капітально зганьбився – замість популярних Іваньцького і особливо Шеремета "Довіряй ділам" підтримала одіозного нардепа Геннадію Чекіту, який до партії взагалі ніякого відношення не має і не мав, а на окрузі майже п'ять років не з’являвся. І хоча Чекіта зареєструвався як самовисуванець, в Одесі висіли його банери із назвою партії Труханова.

Взагалі-то, від самого початку планувалося, що саме від ДД на вибори підуть ще більш "токсичні" нардепи Антон Кіссе та Віталій Барвіненко, проте з невідомих причин цього не сталося: вони пішли у якості самовисуванців. Проте, забігаючи наперед, скажемо, що Кіссе таки здобув перемогу і знову зайде до парламенту, а от Барвіненку не пощастило, він став другим на окрузі, де його "зробив" кандидат від "Слуги народу", нікому не відомий адвокат Олександр Ткаченко. Передумав йти під протекторат "Довіряй ділам" і голова облради Анатолій Урбанський, хоча спочатку подейкували, що і він увійде до лав партії.

Труханов у роздумах

Таким чином, переживши зліт, мерська партія, що виповзла на велику політичну арену, швидко сунула назад та втратила у престижі та авторитеті після вступу до "Опозиційного блоку". Це має примусити Геннадія Труханова задуматися над найближчим майбутнім і молитися, щоб вибори у місцеві ради відбулися навесні 2020, а не восени, як прогнозують експерти. Адже за збереження електорального впливу партії "Слуга народа" саме вона може похитнути могутність "Довіряй ділам" у міськраді, і Труханов має шанси втратити повністю керований депкорпус. 

Труханов може втратити контроль у мерії / Фото: Одеська міськрада

Проте позиції самого мера на даний час залишаються досить потужними. Суд виправдав його по справі "Краяну", те саме очікується і по іншим справам. Візит Володимира Зеленського минув для міського голови вкрай вдало – президент навіть наділив Труханова повноваженнями у вирішенні питання будівництва дороги "Хаджібей-2". Тому у друге півріччя політичного року він входить із високим рівнем підтримки громадян і залишається політиком №1 в Одесі. 

Крах патріотичних партій

Всього цього не можна сказати про фракцію "Самопоміч" в одеській міськраді, яка, схоже, доспівує свою лебедину пісню. 2019 рік приніс їй серйозну втрату – форвард фракції Ганна Позднякова вийшла з партії та перейшла у лави "Української стратегії Гройсмана". Вона залишилася у фракції, проте її обличчам вже не є. У "Самопомочі" не розгубилися, і на зміну Поздняковій прийшла не менш харизматична Ольга Квасницька, що навіть стала №2 у національному списку всеукраїнського об’єднання, проте жахливі показники на виборах у Верховну Раду дозволяють прогнозувати відсутність "Самопомочі" у наступному складі міського парламенту Одеси. 

З гірким політичним багажем завершує півріччя і одеська частина "Європейської солідарності". Фракція у міській раді існує номінально, адже більша частнна депутатів контролюється нардепом Дмитром Голубовим, який є союзником Труханова. В облраді у цієї політсили справи кращі, проте в цілому – сірість та убогість. За п'ять років місцеві "порошенківці" не змогли підготувати жодного конкурентоздатного кандидата у нардепи і висунили політиків, які навіть у майбутнє скликання міської ради навряд чи туди потраплять – Виктора Наумчака та Олега Звягіна, не те щоб до парламенту. 

Тотальна опо-війна

А от війна "Опозиційної платформи" та "Опозиційного блоку" в Одесі завершилася на користь останньої політичної сили. І все завдяки тому, що в її виборчому списку "оселився" мер Геннадій Труханов, який залізною рукою закрив для опонентів вуличну агітацію та заплющував очі на розвішування бордів з чорним піаром проти конкурентів. Одеса була буквально завішана плакатами, на яких один з лідерів "За життя" Вадим Рабінович заливав брудом свої партнерів – Бойка, Льовочкіна, Ківу та інших. Також були борди з "цитатами" інших представників партії. 

Вся Одеса була завішана бордами з антирекламою "Опозиційної платформи" / Фото: culturemeter.od.ua

Намагання нардепа Миколи Скорика припинити цей безлад призвели лише до посмішок мера під час апаратної наради. Торпедував "оппоплатформівців" і екс-голова облради Микола Пундик. Очолюючи обласну організацію, він "підняв повстання" та "Опоплатформа" втратила усі регіональні осередки на Одещині, які перейшли до "Опоблоку". В той же час, зворотній демарш здійснив депутат міськради Богдан Гіганов, який звинуватив "Опоблок" у зраді ідеології та підтримці партії мерів, що п'ять років співпрацювали з режимом Порошенка.

Отже, перше піврічя в одеській політиці завершилось – і минуло – у вкрай цікавих подіях. Результати парламентських виборів продемонстрували, що Україна змінюється, а ім’я Зеленського на місцях впевнено перемагає традиційну "гречку". Тому усім без виключенням політичним силам нашого регіону треба трансформуватися, міняти підходи та готуватися до чергового випробування – місцевих виборів.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme