Одеський календар: Понад 100 років тому на схилах Фонтану стався великий зсув

Дачі, розташовані на схилах, сповзли до моря, утворивши у багатьох місцях прірви великого розміру

 

Одеський календар: Понад 100 років тому…

Зсуви – не нова біда одеських схилів. Вони спостерігалися і багато років тому. За період з 1797 року на схилах Одеси було зафіксовано понад сотня великих зсувів, які значно змінили берегову лінію. Один із них стався 11 грудня 1918 року.

"Ще вночі було помітно, що значна частина ґрунту у берегової смуги від 11 ст. до 13 ст. В. Фонтану осідає. З ранку зсуви взяли величезні розміри: прибережні дачі з садами і будівлями сповзли до моря, утворивши у багатьох місцях глибокі провалля. Рейки трамвая між 11 ст. і 13 ст. В. Фонтану повисли над прірвою. Повідомлення по телефону з Б. Фонтаном було перервано", - писала тоді газета "Одеські новини".

Зазначимо, що декілька років тому, наприкінці грудня 2016-го в Одесі відбулася виставка, на якій представили фотографії зсувів, які сталися у місті у різний час. Серед багатої кількості знімків були і зроблені на Фонтані у 1918 році. Автором світлин були австралійці, які у той час перебували в Одесі.

Фото: 1tv.od.ua

Відтоді мало що змінилося, в Одесі нерідко стають зсуви, проте на даний час існують технології, які дозволяють попереджувати їхню появу. Проте навпаки, замість того, щоб укріплювати берегову лінію, нерідко на схилах проводять роботи, які прискорюють нещасні випадки. Зовсім недавно, наприкінці листопада, на 13-й станції Великого Фонтану стався зсув на місці будівництва багатоповерхівки. В мерії запевники, що цей зсув не великий і на схили проведуть берегоукріплювальні роботи. Також в мерії пообіцяли рятувати від зсувів прибережну територію у районі Дачі Ковалевського. А от пляж у Чорноморці після зсуву ґрунту збиралися визнати аварійним.

Довідка. Зсуви виникають у результаті порушення природної рівноваги залягання верств гірських порід з розривом їх суцільності і переміщенням у горизонтальному або близькому до нього напрямі. Вони часті на схилах долин або річкових берегів, у горах, на берегах морів. Найчастіше зсуви виникають на схилах, складених водотривкими і водоносними породами, що чергуються. Зсуви можуть виникати під час горотворення, внаслідок зволоження ґрунту, а також діяльності людини.

Читайте також: Море наступає: Як руйнуються курорти під Одесою

Читайте також: Масштабний зсув, який стався в селі Фонтанка, зняли з висоти пташиного польоту
 

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme