Одеський календар: 23 листопада – День пам'яті жертв Голодомору

Щорічно 23 листопада в Україні вшановують пам'ять тих, хто загинув від голоду у 1932-33 роках. Чимало людей померло і на Одещині

Одеський календар: 23 листопада – День п…

За даними досліджень, в Одеській області від Голодомору 1932-1933 років постраждали дві третини території: з 26 сучасних
районів у зоні трагедії перебувало 17 адміністративнотериторіальних одиниць, решта дев'ять районів колишньої Бессарабії з 1918 по 1940 роки входила до складу Румунії.

Дослідники встановлюють імена всіх, хто помер у ті страшні роки від голоду, проте це не так легко зробити, бо чимало документів за той період безслідно втрачені, крім того, дуже часто серед причин смерті вказаний не голод, а зовсім інше. Наприклад, дослідники вважають причинами смерті від голоду "виснаження", різні "опухи" та "набряки". Є в документах чимало інформації про причини дитячих смертей: нежиттєздатність, диспепсія, конвульсії тощо.

До Національної книги пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років у розділі Одеська область входить 37 961 ім'я. Проте автори дослідження кажуть, що ці дані не точні, померлих від голоду було набагато більше, і продовжують роботу із встановлення осіб.

На території Одещини розташовані майже 60 масових поховань жертв Голодомору. Так, у смт Любашівка нарахували 14 людей, які померли від голоду. Місце масового поховання жертв Голодомору – на місцевому кладовищі. А у 2008 році тут встановили пам’ятний знак (автор проєкту – М.О.Панченко, фінансування – за рахунок благодійних внесків членів Любашівської громади.

Пам'ятний знак жертвам Голодомору у Любашівці

У селі Долинське Ананьївського району – 50 жертв Голодомору, у Познанці Першій Любашівського району – два місця масового поховання, на яких поховані 45 жителів. Найбільше масових поховань на території Одеської області дослідники нарахували у Кодимському та Савранському районах – 13 та 14 відповідно. У Писарівці на Кодимщині у 1932-1933 роки від голоду померли 395 людей, у Дубиновому Савранського райну нарахували 280 жервт, в Осичках – 102, у Кам'яному – 136, у Бакші – 193. У Балтському районі у селі Перейма нарахували 247 померлих.

Сьогодні, о 16 годині, по всій Україні відбуватиметься акція – Запали свічку пам'яті.

 

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"