Одеський календар: 13 грудня народився Євген Петров

Євген Петров прославився завдяки творам "12 стільців", "Золоте теля", "Одноповерхова Америка" та "На війні", які він писав разом із Іллею Ільфом

Одеський календар: 13 грудня народився Є…
Фото: 24smi.org

В Одесі 13 грудня 1903 року у родині історика Катаєва народився син Євген. На той час Василь Катаєв та його дружина Євгенія вже виховували сина Валентина, якому було шість років.Жила родина на вулиці Канатній. Згодом Валентин Катаєв став відомим письменником, а його молодший брат Євген взяв псевдонім – Євген Петров.

Брати Катаєви / Фото: odessa-memory.info

Як і його брат Валентин, Євген Катаєв навчався у 5-й чоловічій гімназії, яку закінчив у 1920-му. Протягом трьох років майбутній письменник Євген Катаєв служив інспектором одеського карного розшуку. В одній з його біографій писалося, що першим його літературним твором був протокол огляду трупа невідомого чоловіка.

У 1923 році Євген Катаєв переїхав до Москви та став працювати у журналі "Красный перец", а за кілька років потому влаштувався у газету "Гудок". Саме під час роботи у ЗМІ у нього й з’явився псевдонім Євген Петров. У "Гудку" він познайомився з Іллею Ільфом, з яким потім написав улюблені багатьма твори. Першу книжку "12 стільців" вони написали у 1927-му, а наступного року цей роман надрукували у журналі "30 дней". Твір отримав високу оцінку.

Євген Петров та Ілля Ільф / Фото: odessa-memory.info

Взагалі 1928-й став дуже значимим у житті Євгена Петрова. Окрім виходу роману "12 стільців" цього року він познайомився зі своєю дружиною Валентиною Грюнзайд. Саме їй Юрій Олеша присвятив свою казку "Три товстуни". Також цього року Петров відвідав Італію та разом з Ільфом став автором одного з самих гострих сатиричних видань тих часів журналу "Чудак". За два роки потому у Петрова народився син Петро. А у 1931-му світ побачив другу книгу "Золоте теля", яку написали Ільф та Петров. 

У 1934-35 роках друзі поїхали до Сполучених Штатів, а результатом їхньої поїздки стала книга "Одноповерхова Америка", щоправда, писали вони її порізно – кожен свої глави, оскільки Ільф того часу хворів. Варто зауважити, що письменники за все життя посварилися лише раз, а після сварки вирішили, що їм важко один без одного. Ілля Ільф помер у 1937 році. Тоді Петров сказав, що був на своїх похоронах.

Сам Євген Петров пережив свого найкращого друга на п’ять років – він загинув 2 липня 1942 року. У часи Другої світової війни відомий письменник працював військовим кореспондентом і літак, у якому він повертався до Москви після відрядження до Севастополя, збив німецький винищувач. На місці гибелі Петрова встановили пам’ятник.

В Одесі також вшанували пам’ять про відомого земляка. Так, на фасаді будинку, що на вулиці Базарній, 4, на його честь відкрили меморіальну дошку. Також меморіальна дошка але вже на честь Євгена та Валентина Катаєва встановлена на фасаді Одеського аграрного університету. Саме тут розташовувалася 5-та чоловіча гімназія, у якій навчалися брати. Крім того, одна вулиць в Одесі має назву – вулиця Ільфа та Петрова. 1 квітня 1999-го у Міському саду, що на Дерибасівській, встановили пам’ятник твору "12 стільців", а 1 квітня 2008-го у дворику Латературного музею відкрили скульптуру "Золоте теля". І це ще не все – на Алеї Слави у 2017 році встановили зірку на честь Євгена Петрова.

Фото: odessa-memory.info

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme