Одеський художній музей за рік зробив великий крок і готується дивувати надалі

Керівництво Одеського художнього музею (ОХМ) відзвітувало про реформи, які відбулися за перший рік директорства Олександра Ройтбурда

Одеський художній музей за рік зробив ве…

Як повідомляє Depo.Одеса, за 2018 рік музей провів десятки різних культурних заходів, заробивши більше, ніж за два попередні роки, виграв гранти і, нарешті, відремонтував протікаючий дах. Однак у музею досі існують проблеми з проектно-кошторисною документацією, тому велика реконструкція поки відкладається.

За словами заступника директора ОХМ, представниці благодійного фонду "Museum for change" Олександри Ковальчук, музей вперше за кілька років проводить публічну звітність, надихнувшись досвідом директорки Одеського музею особістих колекцій імені Блещунова Світлани Остапової.

Від екскурсій Жадана до дитячих майстер-класів

За 2018 рік ОХМ провів 49 лекцій, 15 авторських екскурсій від відомих Сергія Жадана, Дмитра Бикова, Бориса Бурди, Марата Гельмана та інших і по чотири збірних екскурсії на тиждень.

Екскурсії у музеї проводили відомі спікери

Також з'явилася дитяча програма, за якою фахівці провели 35 майстер-класів та запустили Школу юного музейника. Таким чином, 300 дітей познайомилися з історією мистецтва.

Крім того, була проведена триденна конференція, присвячена новій концепції відкритості музею. Найбільш обговорюваною серед 89 учасників, за словами керівництва музею, була панель інклюзії, а також досвід кількох музеїв, де організовують екскурсії для осіб без певного місця проживання.

Також співробітники музею провели 55 новорічних подій, що стало фінансовою підтримкою закладу в складні зимові місяці.

Зазначимо, що освітні програми проходять і для співробітників музею - це щотижневі заняття англійською та українською мовою. Команда музею, а вона переважно складається з молоді, також має можливість їздити на воркшопи за кордон.

"Ідеальна точка входу"

За словами Олександри Ковальчук, у безкоштовні дні відвідування музею, а це кожної останньої неділі місяця, приходили близько тисячі відвідувачів. Зараз керівництво планує обмежити цей потік можливістю безкоштовно відвідати музей лише у певний час.

"Ми були здивовані, коли в перший же безкоштовний день до музею прийшли 833 людини. Через місяць була вже тисяча, а ще через місяць 1 300 осіб. Ми дуже раді, що музей користується популярністю, але в нас вже виникло питання, що стільки відвідувачів вмістити складно і небезпечно як для них, так і для колекції музею. З весни ми плануємо ввести систему таймспотів - будемо видавати безкоштовні квитки тільки на кілька годин, щоб розділити потоки відвідувачів за часом", - пояснила Олександра Ковальчук.

Також керівництво ОХМ веде переговори з розташованими неподалік Науковою бібліотекою, Українським театром і Театром ляльок, щоб організовувати безкоштовні неділі із загальною програмою. Ковальчук пояснила, що "ідеальною точкою входу" для нових відвідувачів до музею стали екскурсії в грот.

"Спочатку ми спробували проводити їх тільки вихідними, потім додали ще й середу. Таким чином, весь минулий серпень кожного дня були екскурсії в грот. Їх відвідали більше шести тисяч людей. Так музей заробив додатково 269 тисяч гривень. Причому, приблизно третина всіх відвідувачів грота, одразу ж купували квитки і на основну музейну експозицію", - розповіла заступник директора ОХМ. За її словами - запрошення у грот, які ОХМ поширює в Facebook, привертають багато людей, які раніше ніколи не були в музеї. "Наша мета переконати людей прийти до музею не як до храму мистецтва, а як у доброзичливе місце, такий собі хаб, в якому є те, що їм цікаво. Грот несе якусь легенду загадковості, романтики, пригод. Але відвідуючи його люди дізнаються історію музею, одеського меценатства і трохи більше дізнаються про мистецтво ХІХ століття ", - пояснює Ковальчук.

Загалом за 2018 рік худмузей заробив на квитках майже 1,8 млн грн. Це більше ніж за два попередні роки.

У музеї пишаються своїми доходами

Відзначимо, що новий проект "Сніданок у музеї", який був запущений минулого літа і відновиться цієї весни, також наближає музей до хабу. На цьому дирекція заробила 97 тисяч гривень.

Тут також варто згадати запуск сувенірної лавки, де менш ніж за рік було продано продукції більш ніж на 67 тисяч гривень.

Відзначимо, що одеські музейники старої формації не підтримують ідеї проведення концертів (у 2018 році в ОХМ були концерти Жадана та Хамерманів), перегляд фільмів (співробітництво музея з кінофондом Довженка-центру) та інших "сніданків" в форматі музею. Вони вважають, що експозиція стає, якимось чином, декорацією, а не головним змістом. На що Ройтбурд відповів, що сподівається знайти інші приміщення.

"Благодійністю потрібно хвалитися"

На благодійний фонд музею надійшло понад 1,2 млн грн. - ця сума також побила показники попередніх років. Також ще 586 тис. грн музей отримав за гранти. "Нещодавно до мене зайшли генпрокурор Юрій Луценко і, як годиться, очільник Одеської ОДА Максим Степанов, - розповів Олександр Ройтбурд. - На питання чим допомогти, я відповів, що потрібні гроші. Чиновники подарували музею по 150 тисяч гривень". За словами директора музею, "благодійністю потрібно хвалитися".

Олександр Ройтбурд вважає, що благодійністю треба хвалитися

За отримані гроші вдалося, нарешті, провести частину невідкладних протиаварійних робіт. Над серебряківською та виставковою залами полагодили протікаючий дах (цю проблему не могли вирішити ще з радянських часів). Тепер під час дощу не потрібно ставити відра, щоб збирати капаючу воду. У той же час, почав текти дах на другому поверсі. Його ремонт повинен скоро розпочатися.

За останній рік свої твори в музей подарували багато художників, серед них: Влада Ралко, Петро Старух, Михайло Рева, Анатолій Ганькевич, Ігор Гусєв, Василь і Степан Рябченки, Порфирій Федорин. Бізнесмен Едуард Хачатрян подарував музею три роботи Валерія Гегамяна, а Олексій Суханов - твори Олександра Ануфрієва. Вдова Олега Соколова також передала музею кілька його творів. "Тепер наш головний хранитель у шоці, бо наші запасники забиті: роботи немає де зберігати", - каже Олександра Ковальчук. За її словами, загальна ринкова вартість нових полотен становить понад 4 млн грн. Через наплив експонатів у музеї постійно проходить реструктуризація, проте головна проблема ОХМ - це відсутність належного приміщення для багатьох робіт.

Також у музеї тривають благодійні збори на заміну рам та скла для картин з експозиції. 22 людини взяли участь у проекті "Подаруй картині раму" і ще 14 осіб дали 62 тис. грн. на нове скло, яке не дає бліків. "Нещодавно у нас з'явилися ще дві рами. Нарешті ми одягли у пристойну раму" Болотні вогні "Врубеля. Раніше робота була у старій радянській обкладочці з якої стирчали цвяхи. І ще поміняли раму на роботі Віктора Бориса-Мусатова. Зараз ми хочемо дати ще гідну раму роботі Рєпіна "Євреї в Аравійській пустелі" і ввести в експозицію з новою рамою натюрморт 17- 18 століття ", - розповів директор ОХМ Олександр Ройтбурд.

Олександр Ройтбурд розповів про картини, які були подаровані музею

Плюс були відреставровані кілька робіт - це твір Костянтина Маковського "Ромео і Джульєтта" (відновлений за рахунок благодійної допомоги сім'ї Олександра Крилова), і "Гуцульська пара" Тетяни Яблонської та полотно Бориса Яковлєва "М'ясо". Зараз запускається в реставрацію ще одна робота.

Наглядова рада ОХМ: від Янчука до Херсонського

Під час звітної діяльності музею за 2018 рік, дирекція представила Наглядову раду ОХМ та запуск "Клуба Маразлі". Таким чином, до ради потрапили бізнесмени Андрій Адамовський і Володимир Мороховський, політики віце-мер Олесь Янчук, голова Одеської міської партії "Солідарність Блок Петра Порошенка" Михайло Шмушкович, депутат Одеської облради Юрій Маслов, директор Одеського музею особистих колекцій імені Блещунова Світлана Остапова, поет Борис Херсонський, піаніст Олексій Ботвінов, о. Олесь Август (Чумаков) та історик мистецтва, колекціонер Євген Деменок. Багато з них залишилися задоволені звітом про діяльність Одеського музею і висловили підтримку майбутнім проектам.

Також директор музею озвучив новий проект "Клуб Маразлі". "Це клуб друзів музею з вступним внеском у 30 тисяч гривень", - назвав умови членства Олександр Ройтбурд. За його словами, це дасть стабільну підтримку музею, незалежну від сезонного прибутку.

Членство у "Клубі Маразлі" коштує 30 тисяч гривень

Відзначимо, що клуб ще не зареєстрували, але до його складу вже увійшли ресторатор Сава Лібкін, очільник ОДА Максим Степанов, а також сам директор музею Олександр Ройтбурд та його заступниця Олександра Ковальчук.

Можливо що тепер, після такого зближення з владою, вже ні в кого не виникнуть питання, чому раніше Ройтбурд підтримав сумнівний промерський проект Літнього театру.

Проекти 2019: "Тарасов будинок", реконструкція і нові виставки

Колекціонер Тарас Максимюк запропонував музею свою колекцію україністики, в якій близько 3 000 експонатів. Єдина умова - виділення окремого приміщення під майбутній центр, який би носив назву "Тарасів дім". На сьогоднішній день йдеться про виділення приміщення на Канатній, 35. На думку Ройтбурда, це дасть можливість показати колекцію і вирішити проблему з експозиційними площами, тому що в ОХМ ніде показувати українське народне і декоративно-прикладне мистецтво.

Що стосується майбутніх виставок, то в музеї запланували персональний проект Володимира Буднікова, класика одеського андеграунду Валерія Басанця, а також Василя Рябченко. Планується виставка портретів із запасників.

Також в планах на цей рік з'єднати та відновити неробочу галерею музею "Жовті велетні" з простором музейного грота. Планується обладнати реставраційні майстерні: "Я б хотів реставрувати 10 картин на рік", - каже Ройтбурд.

На запитання, що є "ложкою дьогтю" у планах на 2019 рік, директор музею пояснив, що найбільші проблеми пов'язані з відсутністю проектно-кошторисної документації, через що зависло питання з реконструкцією. "Компанія, якій ще до мого приходу у музей замовили проектно-кошторисну документацію, збанкрутувала. Сьогодні управління майнових справ Одеської облради не може самостійно розірвати цей договір. Справа у суді. Нам доведеться чекати або його рішення, або закінчення терміну дії договору (це майже півтори роки). Поки питання не вирішиться, ніяких бюджетних грошей на реконструкцію ми не отримаємо", - пояснив Ройтбурд.

Відзначимо, що на реконструкцію необхідно 2 млн грн. Однак якщо повністю міняти формат і приводити музей до міжнародних стандартів (зокрема, установку системи клімат-контролю), ці проектні роботи коштують близько 5 млн грн.

Підводячи підсумки, зазначимо, що те, що до ОХМ прийшли менеджери нової формації - дуже добре. Музей, справді, отримав друге дихання. Але після такої потужної підтримки влади, до якої міри поступки доведеться піти дирекції музею, щоб досягти своєї мети, поки невідомо.

Фото: Depo.Одеса

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme