Труханов проти Скорика: Що очікує на Одесу після другого туру виборів
Другий тур мерських виборів в Одесі позаду, і номінально битву між двома претендентами на крісло міського голови можна вважати завершеною: очільником міста таки став Геннадій Труханов, причому з чималим відривом в 20 947 голосів
Зазначимо, за результатом екзітполу Київського міжнародного інституту соціології, оприлюдненому одразу після виборів, Микола Скорик від "ОПЗЖ" мав набирати 40,9%, Геннадій Труханов від "Довіряй ділам" – 56,7% голосів виборців. В опонента чинного мера був свій екзитпол, у якому Скорик, хоч і з незначним розривом, але перемагає. Сам претендент в мери від "ОПЗЖ" прямо заявляє, що не збирається здаватись. Ба більше, він оголосив себе переможцем. Чим зумовлена ймовірна перемога Труханова, й що надалі очікує Одесу, розбирався портал Depo.Одеса.
Чорні проти чорних
Критично низьку явку зафіксували в Одесі на виборах 15 листопада: міського голову обирали ледь більше за 25% виборців. В першому турі 25 жовтня цей показник був більшим на 8%. Більшість електорату проігнорувала вибори, припустімо, через те, що просто не знала, за кого віддати голос. Можна сказати, що на шаховій дошці чорні виступали проти чорних, і здебільшого процес обрання мера відбувався за принципом "меншого зла". На фоні проросійського Миколи Скорика Труханов здавався просто феодалом-заможником, котрому зовсім не потрібен "русскій мир" в Одесі. Вже за його мерства в 2014 в Одесі, з подачі проросійських сепаратистів, не вийшло ніякої "Одеської народної республіки". Це й стало однією з основних причин його перемоги, незважаючи на низьку явку. Адже якщо й Труханов користувався підтримкою серед своєї частини електорату, то мобілізувати її на вибори було значно складніше, ніж електорат Скорика. Тому кандидат від "Довіряй ділам" зробив ставку на патріотично налаштовану частину населення й, варто зазначити, не прогадав.
Впливові діячі Одеси й депутати від "Європейської солідарності" відкрито підтримували перед виборами Труханова. Зокрема свою позицію висловив Олександр Ройтбурд, директор Одеського художнього музею. За його словами, "сьогодні Труханов зрозумів, що йому не вигідно відкривати двері перед росіянами, і нехай ментально він не порвав з цінностями "русского мира", ніякий "русскій мир" йому тут не потрібен".
Напередодні виборів одеситам надходили дзвінки з різних номерів із закликами йти на вибори й голосувати за мир, а отже - за Труханова. Лозунги про те, що влада Скорика призведе до розвитку донецького сценарію на Одещині, звучали і з плакатів та білбордів чинного мера. І цей хід Труханова видався набагато успішнішим, ніж підтримка Миколи Скорика Анатолієм Шарієм, Євгеном Червоненком, Сергієм Ківаловим чи Дмитром Голубовим. А підтримка пропросійского лобі в цього кандидата була чимала.
Перемовини, коаліції та провокації: Чи варто чекати в Одесі на "ватний реванш"
Ходили чутки, що "тітушки" Скорика вже на низькому старті, аби зривати процес підрахунку голосів. Проте напередодні ввечері результати виборів порахував останній Приморський район і за підрахунками мером Одеси залишиться Геннадій Труханов. Але це тільки початок його нової боротьби за владу. Новообраному меру ще потрібно заручитись підтримкою міськради, а справжньої більшості у нього там точно не буде.
Нагадаємо, в міськраду Одеси 20 мандатів дісталося партії Труханова "Довіряй ділам" (26,19%); 18 - "ОПЗЖ", по 10 "Слугам" і "ЄС" і 6 "Партії Шарія".
Труханову доведеться домовлятися, що значно підвищить ціну будь-якого проголосованого рішення. І якщо представники "Європейської солідарності" перед виборами підтримали чинного мера, це ще не є гарантією, що вони це робитимуть і в міськраді. Представники "ОПЗЖ" й "Партії Шарія" про свою коаліцію заявили давно. А от зі "Слугами народу" може статись доволі цікава ситуація.
Геннадій Труханов, коли президентом був Петро Порошенко, активно співпрацював з центральною владою і підтримував голову держави. Коли стало відомо, що до перемоги на виборах ближче стоїть Зеленський, Труханову довелось дещо "перевзуватись", проте тісної очевидної співпраці між Офісом Президента й місцевою владою в Одесі досягти не вдалось. Така ситуація тривала до виборів 25 жовтня. Після того є факти, котрі натякають на те, що між Трухановим та Зеленським виникли певні домовленості, й Офіс Президента та його партія "Слуга народу" можуть підтримувати кандидата від "Довіряй ділам". Адже перемога Скорика від "ОПЗЖ" була їм ще менш вигідною.
Про підтримку Труханова з боку центральної влади свідчить те, що за декілька днів до виборів 15 листопада головою Одеської обласної адміністрації став соратник Труханова, представник "Довіряй ділам" Сергій Гриневецький. Ще одним цікавим фактом є те, що до офісу політика Дмитра Голубова напередодні другого туру виборів завітали з обшуками спецпризначенці СБУ. За часом це співпало з тим, що Голубов заявив про свою підтримку Скорику. Те, що на підготовку виборів в Одесі дали лише десять днів і призначили їх на 15 листопада, а не на 22 теж може бути якось пов'язано із впливом наближених до Труханова людей. Адже за такий короткий період у Скорика фактично не залишилося часу на мобілізацію свого електорату та проведення агітації.
Тепер Микола Скорик і "ОПЗЖ", забезпечені підтримкою всіх можливих проросійських сил і партій в Одесі, не змирившись з поразкою, матимуть змогу відігратися в міськраді. В той же час, складно передбачити, як зміниться політика Труханова за підтримки "Слуг народу". Тож на міськраду Одеси чекають і цікаві і непрості часи.
Читайте також
Фіаско "слуг", тріумф проросійських сил, неочікуваний успіх "ЄС": Кого одесити обрали до міськради
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса