ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Незрівнянний колорит одеських двориків проти скла і бетону сучасності

Як кажуть одесити, одеські дворики - це свого роду сім'я з сусідів
Depo.
19 вересня 2015 22:00
ФОТО: depo.ua
Незрівнянний колорит одеських двориків проти скла і бетону сучасності
Незрівнянний колорит одеських двориків проти скла і бетону сучасності

Одеса - місто з дуже непростим, хоча і добрим характером. Настрій міста змінюється, як і погода, так само часом змінюється і обличчя південної перлини. Незважаючи на це, відшукати місця, до яких, начебто, зовсім не торкнувся час досить легко. Звісно, мова йде про відомі всім та водночас сховані від стороннього ока одеські дворики.

Вузькі провулочки та, сховані під вікнами одеситів, затишні вулиці вітають кожен день перехожих та раптових мандрівників. Тільки у цих місцях Одеса відчувається найбільш правильно - відчувається її колорит, гостинність, настрій, характер.

Багато туристів у повному сенсі цього слова полюють на недоторкані провулки, що ховаються за стінами старих історичних домівок. Вони не раз чули про легендарну таємничу Молдаванку, з якої починаються майже всі маршрути старим містом.
Не минають туристи Староконний базар та справжні одеські дворики, що бачили так багато, що тепер мовчки бережуть сотні одеських таємниць. Деякі з них відкриються очам читачів цього невеличкого огляду.

Типові двори по вулиці М'яcоїдівській на Молдаванці

Будинки розташовані в історичній частині міста - районі Молдаванки. Ще наприкінці 1700 років це місце входило до окремого поселення з кількох десятків будинків. Минуло сторіччя і у 1820 році робочий клас та підприємці були приєднані до міста. Через контингент, що мешкав тут багато років тому, будинки і зараз більш нагадують бараки, ніж справжні затишні оселі.

Незрівнянний колорит одеських двориків проти скла і бетону сучасності - фото 1

Незрівнянний колорит одеських двориків проти скла і бетону сучасності - фото 2

Незрівнянний колорит одеських двориків проти скла і бетону сучасності - фото 3

Потрійний двір на Дерибасівській

З потрійного двору на Дерибасівській, 16 можна вийти відразу на три вулиці Одеси. Однак, мало хто з гостей міста знає про таке казкове роздоріжжя в центрі міста.
З дворика можна потрапити на Ланжеронівську, 17, на Дерибасівську, 16 і до будинку №14 на вулиці Катерининській.

Незрівнянний колорит одеських двориків проти скла і бетону сучасності - фото 4

Незрівнянний колорит одеських двориків проти скла і бетону сучасності - фото 5

Дворики на Дегтярній та на Лютеранському провулку

Це також одна з центральних вулиць міста. Оселі минулого сторіччя тут тихо існують поряд з більш сучасними будівлями, у деяких двориках досі сушать білизну на простягнутих вздовж вікон мотузках.

Незрівнянний колорит одеських двориків проти скла і бетону сучасності - фото 3

Дворики біля легендарного "Привозу"

Не менш колоритні та старовинні традиції, які бережуть не одне десятиріччя місцеві жителі, можна знайти у районі "Привозу". З кожним роком старовинних будівель тут стає дедалі менше, деякі з них руйнуються, деякі поступаються місцем сучасним хмарочосам та торгівельним центрам. Напрямок у бік Болгарської та Мясоїдовської вулиці досі нагадує про те, як раніше виглядала стара Одеса.

Незрівнянний колорит одеських двориків проти скла і бетону сучасності - фото 4

Печворк-дворик на Успенській

Це місце на вулиці Успенській, 42 - яскравий приклад того, як Одеса вміє привабити туристів. Печворк-дворик створили креативні та творчі жителі дому. Вони змайстрували клумбу, кілька лавок для сидіння зі звичайних дошок та навіть розвісили власні зірки. Стіни своєї оселі талановиті художники перетворили у витвір мистецтва.

Двір прибуткового будинку Михельсона-Щербакова на Ніжинській

У цьому дворі ще яскраво світить зоряне світло. Хоча зовні будівля нічим не привертає уваги, якщо завітати у дім, легко відмітити його прекрасний стан. Будинок проектував архітектор Лев Влодек у формі колодязю. Центральна стіна розміщує на собі скульптури, що сумують поряд з вічно вологою білизною.

Незрівнянний колорит одеських двориків проти скла і бетону сучасності - фото 8

Незрівнянний колорит одеських двориків проти скла і бетону сучасності - фото 9

"Закритий" двір на вулиці Лєха Качинського (Польський узвіз), 5

З'явившись на карті міста ще у 1805 році, вулиця досі відома як одна з найстаріших у місті. Окрім того, тут проходили зйомки декількох фільмів, наприклад, "Ліквідація", "Сонька "Золота ручка"".  Через те, що раніше одесити мешкали тільки у подібних дворах, кожен все міг знати про своїх сусідів. Мабуть, тому люди в цьому чудовому місці звикли до того, що простіше все розказати самому, бо все-одно про тебе будуть все знати вже через годину.

Двері в будинок тепер зачиняються на кодовий замок, але місцеві жителі завжди доброзичливо ставляться до туристів та цінителів міської старовинної архітектури і з радістю впускають у двір.

Незрівнянний колорит одеських двориків проти скла і бетону сучасності - фото 7

Незрівнянний колорит одеських двориків проти скла і бетону сучасності - фото 8

Цей двір комусь може нагадати тюремний корпус, але це ніщо в порівнянні з тим, в яких умовах деякі люди живуть лише через дорогу за адресою Польський узвіз, 5.

Незрівнянний колорит одеських двориків проти скла і бетону сучасності - фото 12

Вулиця Князівська, 29

Ще один будинок, що був прикрашений неабиякими художніми витворами місцевих художників. Море та мультиплікаційні герої піднімуть настрій навіть дуже сумним мандрівникам, що блукають вулицями міста.

Незрівнянний колорит одеських двориків проти скла і бетону сучасності - фото 10

Незрівнянний колорит одеських двориків проти скла і бетону сучасності - фото 11

Будинки у провулку Воронцова

Це одна з небагатьох вуличок міста, що лишається у своєму первозданному вигляді. Вона славиться зйомками фільму "Д'Артаньян и три мушкетера". Якщо звернути у кінці провулка, можна знайти насправді особливе місце - оселі, що розташовані майже на стіні.

Незрівнянний колорит одеських двориків проти скла і бетону сучасності - фото 12

Незрівнянний колорит одеських двориків проти скла і бетону сучасності - фото 13

Дворик у провулку Богданова

Багато хто з гостей міста часто дивується кількості білизни, яка сушиться на мотузках в старих двориках - ніби в Одесі завжди триває "велике прання", але у провулку Богданова ми змогли знайти територію справжньої одеської господарки, яка сушить білизну так, щоб ніхто з сусідів її не зміг поцупити - за парканом!

Незрівнянний колорит одеських двориків проти скла і бетону сучасності - фото 14

В Одесі до середини 70-х років не було газу і їжу готували на керогазах, а від них сморід і кіптява розходилася на всю оселю, тому містяни готували на вулиці, і там же їли. І, як відомо, спільний прийом їжі зближує, хоча природно і віддаляє, коли люди не можуть жити в гуртожитку. В старих дворах Одеси одні сусіди дружили проти інших і у виграші були ті, які могли примкнути до більш численної громади. Зараз Одеса вже не та, і особливо погано те, що ці дворики, особливо в центрі міста влада і комерсанти руйнують, а на їх місці будують "елітні" багатоповерхівки з видом на море.

А блукати історичними вулицями Одеси може бути настільки цікаво, що кількох днів не вистачить, щоб обійти всі куточки чорноморської красуні. Насолодитися старовинними видами та панорамою міста з дахів будівель кожен охочий може абсолютно безкоштовно. Єдина плата, яку бере Одеса за свою гостинність - прекрасний настрій та щира посмішка.