"Мертві" петиції: Чому одесити не поспішають проявляти громадянську активність

Навесні минулого року в Одесі був запущений сайт, на якому кожен мешканець міста може звернутися до міського голови з раціональною пропозицією, проте популярністю цей сервіс в Південній Пальмірі не користується

"Мертві" петиції: Чому одесити не поспіш…

У квітні минулого року Одеська міськрада з помпою презентувала онлайн-проект "Соціально активний громадянин". Сервіс дозволяє подати електронні петиції, також на ньому проводиться голосування за проекти "Громадського бюджету". І якщо друга частина платформи користується попитом, і одесити вже два роки поспіль обирають, на що витрачати гроші, то електронні петиції у мешканців міста не в пошані. Depo.Одеса дізнавався, які петиції зараз зареєстровані, та хто гальмує діалог одеситів з владою.

Провальний "помповий" проект

Минулого року у квітні в Одеській мерії з помпою представили нову муніципальну платформу "Соціально активний громадянин". За її допомогою одесити мають змогу, не виходячи з дому, звертатися до влади. Здавалося б, дуже гарна ідея: зручно, спокійно, ані черг, ані поїздок через усе місто. Проте все виявилося не так добре. Майже за рік на сайті необхідну кількість голосів, а саме тисячу, набрала лише одна петиція, яка стосувалася захисту Літнього театру. На неї мер Одеси Геннадій Труханов надав відповідь, з якої стало зрозуміло головне – капітального будівництва у цьому місці не буде. Правда, чомусь мер українського міста, який нещодавно казав, що любить Україну і не збирається її залишати, відповів одеситам російською. Забувся, мабуть.

На даний момент на сайті на голосуванні розміщено понад 20 петицій. Більше сотні звернень за відведений для них час у 90 днів не набрали необхідної кількості голосів. Тож не дивно, що нещодавно одесити зареєстрували петицію, якою просять зменшити необхідну кількість електронних підписів з тисячі до 500, проте з такої активністю, як нині, навряд чи і це звернення набере необхідну кількість голосів. Підпис триватиме ще понад 70 днів, але на сьогодні петицію підписали менше 20 одеситів.

Зазначимо, що згідно ст. 23-1 Закону України "Про звернення громадян", у містах, які мають населення понад мільйон мешканців, петиція має набрати не менше тисячі голосів, а мінімум 500 голосів законодавство встановило до міст, населення яких складає від 500 тисяч до мільйона мешканців. За останніми статистичними даними, станом на 1 грудня минулого року кількість наявного населення Одеси становила 1 010 986, тобто понад мільйон мешканців. Тому тисяча голосів в цьому випадку цілком законна.

Однією з причин, з яких одесити не поспішають віддавати голоси за електронні звернення до мера, можуть бути умови реєстрації. Яким би чином не реєструвалася людина – через соцмережі чи безпосередньо на сайті "Соціально активний громадянин" – все одно необхідно загрузити на платформу скрін-копії паспорту зі сторінками, на яких вказане місце реєстрації, адже голосувати, вважають у мерії, мають тільки одесити з пропискою. І не має значення, що людина може жити все життя в Одесі, а бути зареєстрована в іншому місті. А одесит, навпаки, може переїхати до іншої області і навіть країни, але у паспорті в нього стоятиме "одеська прописка", і він матиме право голосу. І взагалі інститут прописки в Україні наче як номінально пішов в минуле, але на практиці живіший за всіх живих.

Доказом того, що спосіб реєстрації дійсно може бути причиною того, що одесити не поспішають голосувати, може свідчити петиція, автор якої просить змінити правила реєстрації. "Вимагаю від керівництва даного проекту вимкнути пункт реєстрації за даними паспорту, які можуть використати треті особи, маючи на руках, наприклад, копії паспорта та ІНН. А людей, яких вже зареєстровано таким чином, тимчасово відключити від системи та запропонувати їм авторизуватися за допомогою ЕЦП, Bank ID, ID card, Mobile ID (його ще треба додати, між іншим). Винести авторізацію по ID card на рівень вище, біля з Bank ID та ЕЦП, туди ж додати посилання на Mobile ID",- йдеться у петиції.

Для порівняння, Харків – теж місто-мільйонник: в ньому мешкає понад 1,4 мільйона мешканців. Проте для того, щоб петиція була розглянута, Харківська міськрада встановила планку у 5 тисяч голосів. І звернення таки набирають необхідну кількість підписів для розгляду мером міста. На даний момент триває збір підписів під 113 зверненнями харків'ян, дві петиції, які набрали понад 5 тисяч голосів, перебувають на розгляді у мера. При цьому від харків'ян не вимагають підтвердити, що вони порписані у Харкові, шляхом надання скрінів паспорту чи реєстраціх за допомогою ID-банкінгу – достатньо заповнити реєстраційну форму та вказати електронну адресу, на яку буде надіслано лист для авторизації. На це витрачаються лічені хвилини.

Навіть на сайті Адміністрації президента не вимагають скрінів паспорту. Але в Одесі мерія встановила власні правила.

Що пропонують одесити

На даний момент триває збір підписів за петиціями з різних проблем. Найбільше голосів має звернення щодо зменшення тарифу на проїзд у маршрутках. Голосуванню лмшається трохи більше 50 днів, і набрало воно менше 180 голосів. І це при тому, що коли стало відомо про підвищення тарифів, одесити скрізь лаяли владу, яка дозволила перевізникам піти на такий крок, виходили на різноманітні акції. Зайти в інтернет і поставити підпис виявилося важче.

На другому місці за кількістю підписів – петиція щодо повернення місту Літнього театру. Збір голосів триватиме трохи більше 50 днів, але зараз під зверненням стоїть лише 75 підписів. Зазначимо, що ця тема не менше турбувала одеситів. Проте справа більш-менш вирішилася: Міністерство культури України вже віднесло територію Літнього театру у межі Міського саду Одеси, чим звело нанівець спроби приватників проводити будь-які будівельні роботи на його території.

Майже 70 голосів набрала петиція, автор якої просить замінити незручні малі маршрутки на автобуси. Збір підписів триватиме ще 56 днів, проте не віриться, що і ця петиція таки дійде до мера.

Як в інших регіонах створюють петиції

На відміну від Одеси, у багатьох обласних центрах України петиції користуються великим попитом. Наприклад, у Чернівцях майже не щотижня на сайті міськради з'являється повідомлення про те, що та чи інша петиція набрала необхідну кількість голосів. На даний момент у Єдиній системі місцевих петиції у Чернівцях на розгляді у мера перебуває шість звернень. Понад 180 звернень вже мають відповіді. Ще більше 40 петицій – на голосуванні. Звичайно, Чернівці – набагато менше місто, ніж Одеса, і для того, щоб звернення потрапило на розгляд до мера, воно повинно набрати лише 250 голосів. Але одеські звернення часто не можуть похвалитися навіть такою кількістю підписів.

Полюбляють сайт електронних петицій і мешканці Вінниці. На даний момент на сайті вже розглянуто 232 петиції, на розгляді у мера – одна, ще по 10 триває збір підписів.

Зазначимо, що мешканці інших міст за допомогою петицій вимагають від влади вирішити повсякденні питання, які стосуються багатьох – наприклад, змінити маршрути громадського транспорту або облаштувати зони відпочинку. Проте не всі такі активні. Мешканці деяких обласних центрів, наприклад, Херсону, також не поспішають реєструвати петиції та голосувати за них.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme