Маяківська ОТГ: Як менше ніж за три роки під Одесою навчилися заробляти гроші та покращувати життя

Маяківська громада, яка за три роки існування втричі збільшила бюджет, показує чудовий приклад успіхів з децентралізації: освітній та медичній інфраструктурі села відверто може позаздрити будь-який одесит, не кажучи вже про жителів більш менших населених пунктів

Маяківська ОТГ: Як менше ніж за три роки…

Кореспондентка Depo.Одеса вівдвідала центр Об'єднаної територіальної громади Маяки за програмою Асоціації міст України та поспілкувався з керівництвом громади.

Одразу зазначимо, що Маяківська ОТГ відрізняється від тих, що були утворені раніше на Одещині. Її особливість полягає в тому, що села у її складі відносяться до різних районів області. Так, громада, що розташована під Одесою, представлена Біляївським (село Маяки), Білгород-Дністровським (село Удобне), та Овідіопольським (село Надлиманське) районами. 

Селищні ради прагнули об'єднатися у такому складі ще у 2016 році, але отримали відмову від Центральної виборчої комісії. Це сталося через те, що нормативні акти забороняли "децентралізуватися" селам із суміжних районів. У 2017 році Верховна Рада внесла поправки до законодавства і тепер такої проблеми з об'єднанням у селищних рад немає. 

Таким чином, 29 жовтня 2017 року створили нову громаду з населенням під 9 690 осіб з центром у Маяках.

Маяки: Найдавніше село у гирлі Дністра

Перші письмові згадки про Маяки належать до початку XV століття, коли тут стояв замок Маяк-Караул, побудований литовським князем Вітовтом у якості прикордонного і митного зміцнення в стратегічно важливому місці. Є припущення, що тут, в гирлі Дністра, в місці судноплавства по річці та лиману, стояв маяк, що дав назву поселенню. У письмових джерелах цей замок згадується в 1421 році – приблизно в один час із згадкою замку і порту Хаджибей на місці майбутньої Одеси. Пізніше турки зруйнували замок. Відомо, що з XVI століття на його місці був склад лісу, що сплавлявся до моря по Дністру. На території села археологи знайшли і давніші городища.

Згодом Маяки не втратили стратегічно-важливого значення  – тут була переправа через Дністер. Цей населений пункт навіть значився містом, щоправда, позаштатним. Населення наприкінці XIX століття складало більше ніж 4 500 осіб. Тут була важлива річкова пристань, на якій перевантажували вантажі з річкових барж на морські каботажні судна або на підводи для доставки в Одеський порт. У 1860 роках Маяки навіть розглядалися як один з варіантів прокладки залізниці з Одеси, але остаточним варіантом стала гілка від станції Роздільна до Тирасполя, продовжена потім на Кишинів. Проте стратегічного значення Маяки не втратили: саме тут у 1950 році побудували міст через Дністер під час прокладання сучасної траси з Одеси на південь області, до Сарати, Арцизу, Татарбунар, Ізмаїлу, Болграду і Рені.

Зараз уздовж усього узбережжя розташовано безліч невеликих причалів, поруч з якими пришвартовані човни найрізноманітніших розмірів – істотна частина місцевого населення промишляє не тільки садибами, але й рибальством на Дністрі і Дністровському лимані. 

Зазначимо, що саме цим вирішив скористатися голова Маяківської ОТГ Віктор Дяченко для розвитку громади, але про це трохи згодом. Крім того, щоб заробляти на туризмі у громаді створили КП "Маяки-Тур", а перед тим яскраво відзначили свято Івана Купала. 

Освітні проекти громади: школа з душовими кабінками та стадіон, де хочуть змагатися одеські команди

У жовтні 2018 року у Маяках відкрили оновлену загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів. Сучасна будівля орієнтована на потреби інклюзивної освіти, з новими комп’ютерними класами, кабінетами дистанційної освіти, нової спортивної зали з душовими та їдальні. Також кабінети для першачків оснащені за стандартами НУШ. Є новий спортивний стадіон з сучасними тренажерами. 

Зазначимо, що капітальний ремонт школи не здійснювався з 70-х років минулого століття. Вартість будівництва двоповерхового корпусу для початкових класів становила 62,3 мільйони гривень. Джерела фінансування — Державний фонд регіонального розвитку та місцевий бюджет.

Оновлену школу відкрили менше ніж рік тому

Зараз, за словами директора школи Андрія Половського, заклад вже набув статусу навчально-виховного комплексу: з вересня тут будуть навчатися діти так званих "нульових класів".  "У садочках вже не вистачає місць для підготовчих груп, тому ми вирішили забрати дітей до школи", - пояснив Половський. 

Школа у селі Маяки

Depo.Одеса був свідком, як до школи вже прибули нові парти для дітей, йде перевірка пожежної охорони перед навчанням.  Зазначимо, що на балансі ОТГ в Маяках є два дитячих садка, в Надлиманському та Удобне – по одному. Заклади планують перевести на альтернативне опалення. 

До школи привезли нові парти

"Садок розрахований на 130 дітей. Нещодавно ми вирішили розширити наші можливості і додали ще навчання з англійської мови. Це буде підмогою для дітей, які підуть до школи у нульові класи", - зазначила завідувачка ДНЗ  "Оленка" в селі Маяки Юлія Чумаченко. 

Завідувачка дитячого саду "Оленка" Юлія Чумаченко

У дитячому садку можуть перебувати 130 дітей

На території садочка є нові майданчики для ігр малечі

Маякам можна позаздрити не тільки з приводу сучасної школи, але й професійному стадіону з трибунами. "Тут встановлено стійке турецьке спецпокриття, де під час дощу швидко висихає поле, не утворюючи калюж", – розповів начальник відділу фізичної культури Управління освіти Маяківської ОТГ Анатолій Котик. За його словами, багато одеських команд хочуть грати на цьому полі, але принципово змагання відбуваються тільки між селищними командами.

Начальник відділу фізичної культури Управління освіти Маяківської ОТГ Анатолій Котик

На стадіон "чужих" не пускають

Чим ще можуть здивувати Маяки? Наприклад, Будинком культури, в якому є навіть дзеркала для занять у верстата. Є духовий оркестр, вокальний ансамбль та танцювальний гурток. "Загалом працює 12 працівників", –  розповіла начальник відділу культури сільради Олена Нечипорук. 

Будинок культури – ще одна гордість Маяківської ОТГ

Громада, яка на 80% уклала договори з сімейними лікарями

Це дивно, але Маяківська ОТГ немає потреби в лікарях, як інші громади. У 2018 році в Маяках повністю відновили "Центр первинної медико-санітарної допомоги", де працює чотири сімейних лікаря, з якими уклали договір практично 80% жителів громади. "Десь приблизно 80% жителів громади вже уклали договори. Кожен день приходять приблизно до 60 пацієнтів. Вони приходять сюди і відчувають себе людьми", – каже сімейна лікарка Лариса Шейфель Цвєтковська. 

Амбулаторія Маяківської ОТГ

Амбулаторія може прийняти близько 160 пацієнтів на добу

"Так, у новій лабораторії зараз приємно працювати, не порівняти з тим, що було. Але потрібно рухатися далі. Нам потрібна страхова медицина, щоб ми не боялися захворіти. А ще потрібно думати про кадри. Молодим лікарям, які до нас прийдуть, потрібне житло", – вважає один з сімейних лікарів лабораторії Олег Любинський. 

Зазначимо, що окрім кабінетів сімейних лікарів тут є маніпуляційна, перев’язувальна та інші допоміжні приміщення. Загалом медзаклад може прийняти близько 160 пацієнтів на добу. Також в амбулаторії можна зробити аналізи та щеплення. 

В амбулаторії можна не тільки отримати консультацію лікаря, а й пройти обстеження

Поряд з амбулаторією розташовано відділення екстреної медичної допомоги, яке підпорядковується Одеській обласній лікарні.  "Відділення екстреної допомоги обслуговує не лише Маяківську ОТГ, а також Миколаївку і постраждалих у ДТП на майже 30-кілометровій ділянці траси Одеса – Рені та дорогах місцевого значення. Окрім того, тут розташований пункт постійного базування бригади з надання екстреної меддопомоги Біляївської станції", – розповів директор Центру первинної медико-санітарної допомоги Владислав Фролов. 

Відділення екстренної допомоги обслуговує не ліше територію громади

Відділення екстреної меддопомоги складається з кабінету УЗД, рентгенкабінету, палати інтенсивної терапії, маніпуляційної. Лікарі мають технічну можливість для консультацій онлайн з фахівцями Одеської обласної лікарні за допомогою телемедицини. За словами Фролова, у відділенні зможуть проводити необхідні обстеження, стабілізувати пацієнта у важкому стані та за необхідності перевезти до Біляївської ЦРЛ чи в обласний медзаклад.

Медики у відділенні екстреної допомоги працюють цілодобово

На запитання кореспондента Depo.Одеса, скільки коштували ці два медичні проекти, він відповів, що амбулаторія була новозбудованим приміщенням, на яку витратили кошти держави та громади у загальній сумі 9 млн грн, а відділення екстренної допомоги – капітально відремонтована будівля, де софінансування громади та держави склало приблизно 10 млн грн.

 Директор Центру первинної медико-санітарної допомоги Владислав Фролов у кабінеті телемедицини

"Наполеонівські" плани: Маяківська ОТГ укрупнюється та виводить з тіні підприємців

До Маяківської ОТГ планують приєднатися Великодальницька, Миколаївська, Петродолинська, Краснокосянська та Семенівська сільради. Але, за словами очільника громади Віктора Дяченка, у сільрадах  керівництво досі побоюється, що їх можуть звільнити з посад, будуть проблеми з переоформленням документів. "По-перше, зміни в більшості випадків людей лякають. Але ми нікого не звільнили, коли утворювали Маяківську ОТГ, зараз в нас є вакансії і потрібні люди. В управління будівництва нам потрібен головний спеціаліст-землевпорядник, а також головний бухгалтер", – пояснює Дяченко.

Голова ОТГ Віктор Дяченко зустрівся з представниками сільрад, які хочуть об'єднатися з Маяківською ОТГ

Він розповів, як за три роки громада втричі  збільшила бюджет і як планує зростати далі.  "Децентралізація – чи не найпозитивніша реформа, яку міг втілити в життя Кабмін. Бо тільки так ти стаєш справжнім господарем, який краще за усіх знає, чого не вистачає громаді. Я більше не їду до Києва, як це було раніше, просити грошей", – пояснив голова Маяківської сільради. 

На питання Depo.Одеса, за рахунок чого він планує збільшувати бюджет, Дяченко відповів, що в тому числі і за рахунок нових оформлених підприємців, як платників податків. 

Віктор Дяченко знає, як громаді заробити грошей

Зазначимо, що Маяківська ОТГ дійсно може похвалитися, наприклад, існуючим переробним заводом з сухих продуктів. 

Також голова ОТГ планує об’єднати підприємців-садівників громади до спільного кооперативу.  "Якщо вони об’єднаються, офіційно все оформлять, громада допоможе на перших етапах розвитку, і потім вони будуть мати постійний стабільний прибуток, а не перебиватися", – вважає Дяченко. 

Так, нещодавно стало відомо, що площа села Маяки зросла на 2092,22 га. Це землі сільськогосподарського та іншого призначення. Згідно з генеральним планом та планом зонування території села, значна частина земель надаватиметься для житлової та громадської забудови. Частина ж розрахована під промислову та комерційну діяльність.

Звичайно, всі ці плани не будуть реалізовані сьогодні або у цьому році, проте, як показала практика, у громаді навчилися заробляти та давати собі раду, тому є велика вирогідність, що все вийде.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme