"Ярмарок з Дерибасівської" чи "назад у 90-ті": Як одесити сварять і хвалять оновлений Літній театр

Минуло два тижні відтоді, як міська влада відкрила Літній театр, що у Міському саду, після реконструкції. Думки одеситів розділилися

"Ярмарок з Дерибасівської" чи "назад у 9…

Одні містяни цілком задоволені оновленою територією, інші ж влаштували бойкот, наголосивши, що на жодних заходах їх там не буде. Кореспондентка Depo.Одеса  розбиралася, чому так діаметрально протилежно розходяться думки одеситів. 

‎Бойкот "Літньому"

Однією з перших негативно відреагувала на нововведення у Літньому театрі заступник директора Одеського художнього музею Олександра Ковальчук. Вона прогулялася по території театру після благоустрою міської влади і заявила на своїй сторінці у "Фейсбук", що оголошує бойкот "Літньому", створивши відповідний тег. Зокрема вона зазначила, що бачила "точно таку ж сцену, плитку і ось це ось все на центральній площі у Татарбунарах". При цьому Ковальчук навідріз відмовилася приходити на оновлену локацію на свої улюблені фестивалі. "Мені потрібна прозорість в ухваленні рішень, стратегія розвитку міста, інтереси спільноти – на першому місці. Все, що відбувається в Літньому зараз – не про мене, не для мене, без мене", – заявила Ковальчук.

Деякі одеські активісти її підтримали, з розумінням до її позиції поставився навіть директор Одеського художнього музею Олександр Ройтбурд, який, в принципі, до цього підтримував ідею реконструкції. Однак це викликало негативну реакцію у президента фестивалю "Німі ночі" (він був згаданий серед тих, на які Ковальчук не прийде, – ред.) і директора "Довженко-Центру" Івана Козленка. Справа в тому, що в цьому році фестиваль відбудеться як у Києві, так і в Одесі. Організатори вирішили провести захід в Літньому театрі, зокрема тому, що там за сприяння мерії вхід зробили безкоштовним. "Я міг би зрозуміти таку реакцію від "диванної гвардії", спраглої моментальних змін і чудес і вічно всім незадоволеної. Але ніяк не від керівника державної (муніципальної) інституції, який має розуміти макабричні процедури з капітальним державним фінансуванням, яке в кращому випадку можна за два роки оформити та отримати (за наявності)", – заявив Козленко на реакцію Ковальчук. Між ними ще дового тривала Фейсбук-суперечка, але кожний, як зазвичай в таких випадках, залишився при своїй думці. 

Ковальчук, а також активісти, які не підтримали роботи в театрі, зараз наполягають, що це "токсична зона, де обливали лайном людей". Нагадаємо, перед відкриттям там облили активістку Світлану Підпалу, яка хотіла подивитися, що сталося з деревами, посадилжені активістами і практично винищеними працівниками Літнього.

Зазначимо, що до нововідтвореної локації є не тільки, так би мовити, ідеологічні питання, але й стильові, естетичні. Depo.Одеса відвідав територію театру, де перед входом лежить купа каміння, зліва розташовані батути та карусель, на повну працюють будівельники над кафе, розкиданими по території, та відчуваються "аромати" вбиральні за 8 гривень. 

Досить яскраво відсутність концепції нової локації висміяв урбаніст Костянтин Ємельянов, іронічно обігравши його нехитрий дизайн на своїй сторінці у соцмережі: "Рівень центрального скверу міста, який лаконічно поєднується з шаурмічкою і коні-поні на Дерибасівській. Дмитро Шпінарьов (директор Літнього тетара, - Ред.), продовжуйте мене радувати, дуже добре вписується у контекст ярмарки навпаки". На думку Ємельянова, карусель, батути і дитячі ігрові автомати нічого спільного не мають з ландшафтним дизайном центру міста.

"Примітивізм знову в моді! Ярмарок з Дерибасівській плавно переміщається у Літній театр ", – написала на своїй сторінці у "Фейсбук " затята захисниця Літнього від забудови, юрист Тетяна Петракевіч. Засновник Асоціації архітекторів Одеси Микола Чепелев підлив "масла у вогонь", іронізуючи, що дивитися елітне кіно на фестивалі "Німі ночі", "сидячи у паровозику, – безцінно".

Активіст Сергій Сарафанюк закликав не ігнорувати ситуацію, а публічно висловлювати своє незадоволення. "Підсумкове приниження одеситів форматом майбутнього "ярмарково-шаурмічного" майданчика з платною підтанцьовкою складно назвати Літнім театром Міськсаду. Зробити дешеве зло й назло одеситам цілком вийшло", – йдеться у дописі на його сторіці "Фейсбук".

Інна Білоус, засновниця благодійного фонду "Маніфест миру", вважає, що відбувається насилля над Одесою, яке іноді набуває особливо збочених форм. "І начебто добрі наміри у насильників, але ними вистелена дорога до естетичного пекла. У цьому пеклі діти зростають без щеплення від несмаку, а департамент освіти прикрашає пекло анімацією. Я відчуваю, що мене вкотре обманули. Відчуваю образу, що в місті з багатою історією та прекрасними архітекторами, дизайнерами нам підсовують несмак у соусі культурного доброчинства. Відчуваю злість за те, як чинять з активістами. Мрію про зелений парк з незвичними ігровими просторами для дітей", – переконана одеситка.

Нещодавно у Літньому відбувся гастрономічний маркет "Одеське застілля", один з перших заходів на відновленій локації, який також отримав свою порцію критики. "Ура! Бізнес освоює Літній! Головне, що не парк! Подумаєш - сковорідка, вкрита плиткою, що підвищує тепловіддачу поверхні як мінумум на 50%. А скоро і ярмарок Германа Когана з Дерибасівської переїде, з усіма сувенірами і шашликовими. А на місці ТРЦ побудують? Пусто ж не буде? Просто нагадаю, що головні напрямки діяльності фірм-арендаторов – здача в оренду, торгівля, ресторанний бізнес, атракціони. Заробляти будуть на кожному метрі ", - висміяла захід активістка Світлана Підпала.

Фото: Facebook/Світлана Підпала

Відзначимо, що активісти продовжують відстоювати свою думку у суді. Так, організації "Зелений лист", всеукраїнське об’єднання "Автомайдан" і депутат Одеської міськради Ольга Квасницькому виступають за скасування рішення виконкому Одеської міськради, який затвердив проект благоустрою Літнього театру.

Як розповів Depo.Одеса голова "Зеленого листа" Владислав Балинський, керівництво Літнього на ці засідання не ходить, при цьому на останньому засіданні Одеський окружний адміністративний суд задовольнив одне з прохань активістів - адвокат просив викликати в якості третьої особи управління культурної спадщини Одеської ОДА. Це управління повинно за законом охороняти територію Літнього театру. Наступне засідання суду відбудеться 18 червня.

Тим часом директор ТОВ "Міській літній театр" Дмитро Шпинарьов повідомив, що благоустрій території вже практично закінчено, і це пішло їй тільки на користь, тому оскаржувати це рішення для нього дивно, а заяви активістів про ТРЦ в нього викликають посмішку.

"Повернемо минулі часи!"

Як зізнається сам Дмитро Шпинарев на своїй сторінці у "Фейсбук", перший сезон буде, безумовно, експериментальним: "Тут буде все: від фестивалів їжі і маркетів до дитячих і музичних фестивалів. Виступатимуть артисти різних форматів, молоді та вже досвідчені. Будуть комерційні проекти і безкоштовні, великі івенти і маленькі, концерти професіоналів і самодіяльності", – каже він. На запитання, чи є вже літня програма, Шпинарьов відповів, що поки її немає, але вона буде складатися восени. Тобто все поки дуже хаотично, як і сама локація. "Ми приймаємо заявки на фудкорт, заявки для майстрів, інформаційних стендів, майстер класів", - каже Шпинарьов.

Відзначимо, що тематика заходів, які цьогоріч відбуватимуться на території оновленого театру, дійсно досить різноманітна. Так, наприклад, 15 червня о 19:00 там планується "квартирник" від "майстра романсу", а вже о 20:00  – майстер-клас з фітнесу.

"Спекуляція на екзальтованості та інтелектуальності публіки – не про нас!" – чітко заявляють організатори "квартирника" на сторінці "Літнього". Відзначається, що перший "аполітичний" захід відбудеться в компанії одеського виконавця і автора міського романсу – Романа Капітонова, а "його творчість співзвучна з творами Булата Окуджави, Олександра Вертинського та групи Сплін".

"Нарешті замість звалища, у самому центрі міста з'явилося приємне місце для відпочинку. Увечері діткам на екрані показують мультики. Дорослі танцюють танго. Бракує кафешки, але, думаю, це питання часу ", – пише одеський фотограф Олена Тищенко на офіційній сторінці театру.

Загалом не можна сказати, що одесити не ходять до Літнього: на концерті "Hardy orkestra" – локація була забита, "підкуповуючи" безкоштовним входом. Крім того, деякі одесити самі просять встановити на території кафе і столики "як було наприкінці 1990-х, вже перед, практично, закриттям театру". Дмитро Шпинарьов і не приховує, що "готується місце для кафе або чогось іншого такого, що окупить витрати на утримання", однак зону зі столиками зараз не обіцяє. 

Зазначимо, що нещодавній маркет "Одеське застілля" проходив там під слоганом "Повернемо минулі часи!" ("Два дні безперервного бенкету і веселощів! Вас чекає море розваг і гумору!"), а пізніше керівництво театру виклало фотографії театру часів 1990-х, коли там виступав "Фестиваль пам'яті Ганькевича". "Не знаю як воно буде, але було круто!" – пише на своїй сторінці у "Фейсбук" Шпинарьов, ніби натякаючи, що одеситам повертають цей самий міф "дев'яностих". 

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme