Моряк Андрій Новичков: Про полон в Ірані, самогубство матроса та порятунок

Про те, як Андрія Новичкова рятували від смертельної кари в Ірані, вже можна знімати фільм, але доля багатьох інших українських моряків остається невизначеною

Моряк Андрій Новичков: Про полон в Ірані…

Зараз одесит Андрій Новичков, який минулого тижня повернувся до рідного міста з іранського полону, займається своїми справами. Проте майже два роки минули для нього та його бабусі Олени Вірановської дуже напружено. Про те, як жив цей час одеський моряк, якого погрожували повісити, як він боровся за життя та хто докладав зусилля для повернення його додому, дізнавалося Depo.Одеса

Перше враження від зустрічі з Андрієм – небагатослівний, кремезний, у гарній фізичній формі чоловік, який не любить ЗМІ. Після прес-конференції в Одесі, в неофіційній розмові з журналістом Depo.Одеса, він пожартував, що краще б пішов на ранкову зарядку, ніж відповідав на питання. Зізнаємося, 34-річний Новичков зараз перебуває у чудовій спортивній формі. За його словами, в останній, другій в'язниці у Тегерані, де його утримували тривалий час, завдяки друзям та консулам йому дозволяли займатися спортом та приймати вітаміни.

Але відмотаємо плівку назад та згадаємо початок цієї історії.

Конфлікт із матросом, що загинув

Андрій Новичков виїхав працювати в Іран восени 2016 року, підписавши контракт на роботу старшим помічником капітана іранського судна Arezoo. Під час плавання в Південно-Китайському морі в одесита стався конфлікт з одним із матросів. За словами українця, спочатку той зайшов до робочого офісу, хоча у цей час мав фарбувати труби на вантажній палубі. Новичков розповів ЗМІ, що матрос накинувся на нього після зауваження та спробував вдарити. Українець стверджує, що коли матрос вийшов з офісу, він пішов зачинити двері та побачив, як іранець вистрибнув за борт.

"Це специфіка їхнього народу. Кроки, зроблені без обдумування, які піддають життя максимальному ризику. Тобто людина, яка вистрибує за борт на ходу, в холодну воду, не роздумує... Я вважаю, що таким точно не місце у морі. Сам (іранський моряк, - ред.) вистрибнув, у мене з ним конфліктів не було", – розповів він в інтерв'ю українськім ЗМІ, повернувшись на батьківщину.

У в'язниці

У лютому 2017 року Новичкова силою вивели на берег та доставили до поліції. Його звинуватили в тому, що він нібито довів до самогубства іранського матроса. Він згадує: "Завезли у суд, завели у кабінет, сказали: "Вбивця – пішов". Усе. Вивезли, закрили, посадили". Утім, доказів слідство не мало. І сам моряк свою провину заперечував. За судом йому загрожувала страта через повішання.

Як розповість потім в Одесі Андрій, справа була в тому, що решта екіпажу, крім нього, були громадянами Ірану, судно належало національній іранської компанії, а він був іншої національністі та віросповідання. А ще – єдиним, хто бачив останній раз моряка, що загинув.

Зазначимо, що спочатку Новичков перебував у переповненій в'язниці іранського міста Бендер-Аббас, а пізніше його перевели до тегеранської в'язниці. За півроку родичі загиблого моряка відмовилися від будь-яких претензій до Новичкова, але потім щось "змінилося", каже одесит. Він згадує, як йому пропонували визнати свою провину, а ще – прийняти іслам. "Це як зрадити батьківщину. Я – християнин, навіщо бігати то туди, то сюди", – пояснив журналістам Новичков.

Проте одеський моряк виявився міцним горішком для іранського правосуддя. "Вони запропонували мені визнати вину, заплатити $3 тис. штрафу та поїхати додому вже наступного дня. Але чому я повинен сплачувати гроші, якщо я не винен?" - пояснює він. На запитання, чи можливо було зійти з корабля після надзвичайної події, він відповів, що міг би зійти у китайському порту, але не зробив цього. "Мене б потім знайшов Інтерпол, і це було б набагато гірше", - пояснив Новичков. Пізніше він зізнався, що тоді ще не розумів усіх наслідків справи та не знав іранського законодавства.

А тим часом рідні та друзі Андрія в Одесі почали вимагати від української влади допомогти моряку. Вони звернулися до президента з проханням втрутитися в ситуацію, виходили на мітинги, щоб привернути увагу суспільства. Зокрема, 10 травня 2018 року в Україні було розпочато збір підписів під відповідною петицією до Петра Порошенка. Створив електронне звернення друг родини Микола Колесов, заявивши, що не може стояти осторонь. У документі зазначалося, що старший помічник капітана Андрій Новичков більше року перебуває в іранській в'язниці за звинуваченням у вбивстві, якого він не скоював. "Якщо суд шаріату визнає його винним, йому загрожує смертна кара через повішення", – сказано в петиції.

Автор петиції розповів всі подробиці справи, а саме що вранці 17 січня 2017 року на судні Arezoo молодший рядовий матрос, іранець Mohammad Bahranpoor вистрибнув за борт. Свідком цієї надзвичайної події став Новичков, який "був єдиним християнином на борту судна". Він одразу підняв тривогу і організував рятувальні роботи. Тіло матроса не знайшли, а по прибуттю до Ірану Новичкова зняли з судна і відвезли до суду, де пред'явили звинувачення у вбивстві. "Вимагаємо захисту громадянина України Новичкова Андрія Олександровича від смертної кари", – йшлося в петиції.

"Штовхали" ситуацію також і в Благодійній організації "Фонд допомоги морякам "Ассоль", до якої по допомогу звернулася 82-річна бабуся моряка Олена Вірановська. Кажуть, що найбільше для звільнення онука зробила саме вона. "Якщо б їй сказали, що за цими дверима вирішать мою проблему, вона б її штурманула в момент", – зізнавався потім на прес-конференції Новичков.

За інформацією "Ассоль", справа одеського моряка велася на фарсі, тобто перською мовою. Тому українець не міг достеменно ознайомитися з матеріалами. Двоє адвокатів (громадяни Ірану) взяли у моряка за послуги гроші, але нічого не зробили для його захисту. Також в іранських ЗМІ про чоловіка публікували брехливу інформацію, а його свідчення неодноразово ігнорувалися або перекручувалися слідчими.

У червні Новичков оголосив голодування. Історія набула розголосу, і його звільнили з-під варти під особисте зобов'язання консула, заборонивши залишати Іран до кінця розслідування.

Обмін

Андрія Новичкова звільнили з іранської в'язниці тільки 8 січня 2019 року "в обмін" на повернення до Ірану студента Алі Джадуея, засудженого в Харкові на 11 років тюремного ув'язнення з конфіскацією майна за шпигунство проти України. До цього президент України Петро Порошенко помилував Джадуея, а президент Ірану, у відповідь – Новичкова. Справа по ньому в Ірані закрита. За своє звільнення моряк усім подякував і президенту, і дипломатам, і розвідникам.

Таким чином, Новичков майже два роки, а саме 747 днів, провів в іранській в'язниці. Але історія набула цікавий поворот: зараз, за словами адвоката іранця Григорія Мар'яновського, Алі Джадуея хоче повернутися до України, бо в нього тут сім'я. Як себе поведе Україна у цій ситуації – покаже час.

Повернення до Одеси

З аеропорту Києва Новичков одразу поїхав до Одеси. На нього увесь цей час чекала бабуся. На жаль, за час відсутності Новичкова в Україні померла його мати, яка була серйозно хвора, і для лікування якої він і намагався заробити гроші, йдучи у рейс.

Плани Андрія на майбутнє – трохи відпочити. Але краще, каже, одразу знову піти в рейс. Грошей заробити. За два роки ув'язнення накопичилися борги. "Я постійно думаю змініти свою діяльність, але поки що треба йти працювати за фахом", – зізнався Новичков.

Він також попросив волонтерів не збирати йому гроші . "Так, в мене є борги, це гроші, які ми витрачали на юристів, але я не стою з простягнутою рукою", –гордо заявив моряк. Він зізнався, що гроші йому дійсно потрібні, але він сам впорається зі своїми проблемами. Відзначимо, що морський профсоюз пообіцяв за свої кошти відновити йому документи, які дають право працювати моряком. Андрій також зазначив, що він не звертався ні до кого у соцмережах по матеріальну допомогу.

Цю історію хотілося б закінчити фразою, з якою почав свою першу прес-конференцію в Одесі Андрій Новичков: "Кожен може потрапити у подібну ситуацію. Наші моряки беззахисні, і їм потрібна державна допомога".

Фото: Facebook/Анатолій Урбанський

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme