Коноплянська ОТГ: Громада, якій в дечому можуть позаздрити одесити

Минуло рівно два роки, як на Одещині утворилася Коноплянська ОТГ, яка об'єднала три сільради в Іванівському районі. У громади є своя історія успіху у відновленні життя села, але це не про бізнес

Основне досягнення громади - тут вперше в Одеській області повністю забезпечили гарячим харчуванням усіх школярів, а не лише представників пільгових категорій, повідомляє кореспондент Depo.Одеса, який нещодавно побував у райцентрі. Поїздку до громади організував Одеський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми "U-LEAD з Європою" та Мінрегіону України.

Коноплянська ОТГ утворилася 18 грудня 2016 року. До її складу увійшли Коноплянська, Калинівська та Михайлопільська сільради з населенням близько п'яти тисяч осіб. Відтоді тут багато зроблено, причому чимало напрямків діяльності є самобутніми й відрізняють цю громаду від інших.

Старі зупинкові комплекси вже не мають того вигляду, який був раніше, але все ж дозволяють сховатися від вітру та дощу

Завідувач відділом освіти Коноплянської ОТГ Іван Іванов розповів, як у цьому році забезпечили харчуванням 703 учнів усіх шести шкіл. Вартість одного обіду для місцевого бюджету склала 11 гривень. Було закуплено посуд, інвентар, електричні плити, холодильники, морозильні камери, електричні духові шафи і м'ясорубки, електробойлери та інше обладнання на загальну суму понад 356 тисяч гривень. Зазначимо, що в населених пунктах громади функціонують школи І-ІІІ ступенів в селах Конопляне, Богунове, Джугастрове та Калинівка, а в селах Михайлопіль та Гудевичеве школярі отримують базову середню освіту, тобто закінчують 9 класів, а потім можуть продовжити освіту у школах інших населених пунктів або піти у технікум.

У місцевих школах з початку року запровадили нові правила та забезпечили необхідним у рамках програми "Нова українська школа"

Чимало уваги в ОТГ приділяють енергозбереженню та енергоефективності в школах. Так, в опорному закладі "Коноплянська ЗОШ І-ІІІ ступенів" замінили вікна на металопластикові, а коноплянський дитсадок отримав нову систему опалення, замість газового перейшовши на пелетне за кошти програми "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду". Вартість робіт склала 240 тис. грн. За рахунок державного бюджету дооблаштували і опалювальний модуль в коноплянській школі, який також використовує пелети. Він обійшовся у 1,1 млн грн. "Ми зацікавили місцевого підприємця, який поставив лінію виробництва пелет з відходів соняшника", - пояснив Іванов. У результаті в дитсадку за опалювальний період вдалося зекономити близько 90 тис. грн, а в школі – близько 200 тис. грн. Також у рамках реалізації проекту "Розвиток сільських територій Чернівецької та Одеської областей" відбувся пробний запуск котельні у гудевичівській школі. В наступному році в громаді планують перевести на пелети богунівську школу.

У дитячому садочку проводять ремонт

Раціоналізаторський підхід тут відчувається в усьому. Так, керівництво ОТГ замість того, щоб опалювати великий будинок культури, закупило інфрачервоні обігрівачі, які використовують лише на святкові заходи. Також були закуплені нові крісла.

У цьому році зробили капремонт вестибюля, каналізації та кухні в коноплянському дитсадку, встановили вуличні тренажери та чотири ігрові майданчики. Своєчасно були освоєні кошти та закуплена техніка для "Нової української школи", а також нове обладнання для шести шкіл громади. В опорному закладі "Коноплянська ЗОШ І-ІІІ ступенів" встановили інтерактивний комплекс, до якого входять інтерактивна дошка, мультимедійний проектор та ноутбук. До комп'ютера і, відповідно, до інтерактивної дошки можна підключити мікроскоп, web-камеру, цифровий фотоапарат або відеокамеру та працювати з ними під час уроку.

Також за цей рік ОТГ придбала новий шкільний автобус, надала разові стипендії кращим учням, оздоровила соціально-незахищених дітей у таборі Білгород-Дністровського. Зараз у всі заклади освіти закуплені новорічні подарунки. В планах на 2019 рік – відремонтувати богунівську школу.

ОТГ придбала новенький шкільний автобус

Ще одна гордість громади – краєзнавчий музей у Конопляному. Він збирався по експонату, в основному, силами старожилів та школярів. Тут можна побачити і старовинне ліжко, вбране у національному стилі, і український прапор з написами, які свідчать про останні події в країні.

Краєзнавчий музей розповідає про історію села Конопляне

Але є тут і проблеми. Є школи, де в класах вчаться по декілька школярів, а тому утримувати такий заклад немає сенсу, дітей можна перевести до інших найближчих шкіли. Але мешканці села бояться оптимізаторських рішень. "Вони вважають, що якщо ми закриємо школу, село вимре", – пояснює ситуацію Іванов.

Переходячи до більш болючих тем, чиновник пояснив, що найбільші складнощі в ОТГ з інвестиційними проектами. "Ми хотіли облаштувати сонячні батареї, і території для цього в нас є, але не здійснилося", – нарікає Іванов. Каже, що планується запустити ковбасний цех, але для цього потрібні великі замовлення. "Зараз, наприклад, підприємець посадив ліщину. Але результат очікують тільки через сім років", – пояснює чиновник. За його словами, місцеві підприємці переважно займаються виробництвом та переробкою сільськогосподарської продукції. На запитання, чому вони не беруть участь у тендері для шкільних обідів, Іванов каже, що "цікавляться, але не дуже жваво". "Інвестиції – це рух вперед, але це не є усунення проблем минулого", – виправдовується він.

Не можна сказати, що в ОТГ зовсім не мають інноваційних підходів. Громада провела торги із закупівлі сучасного екскаватора для власного КП. Варто зауважити, що тендер завдяки системі ProZorro дозволив зекономити 150 тис. грн бюджетних коштів, тож машина обійшлася у 790 тис. грн замість майже мільйона. А працювати екскаватор буде в дещо незвичній сфері: "Ми уклали угоду з "Укртелекомом" про прокладення оптико-волоконного кабелю до всіх 15 сіл нашої об'єднаної громади. А земляні роботи якраз і виконає наш екскаватор. Але на цьому роль комунального підприємства у проведенні інтернету до наших населених пунктів не закінчиться, тому що саме КП буде провайдером. Це дозволить йому заробляти кошти. Крім того, завдяки прокладанню кабелю ми зможемо встановити камери відеоспостереження, що сприятиме покращенню рівня безпеки у громаді", - пояснює голова громади Олександр Волошин.

Варто додати, що за цей рік в ОТГ також придбали два трактори, снігоочисну машину, косарку, причіп для вивозу сміття та подрібнювач гілок. А ще в громаді взялися за ремонт доріг. За рахунок інфраструктурної субвенції вже поремонтували сім ділянок на загальну суму понад 2 млн грн.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса

Мітки: #школа