Кір атакує: Одесити опинилися на порозі нової епідемії

З квітня минулого року по теперішній час в Одеській області на кір захворіли 1256 людей, з них 817 - діти

Кір атакує: Одесити опинилися на порозі…

Наприкінці минулого року ситуація з кором в Одесі та області ускладнилася, за тиждень до стаціонару потрапляли по півсотні хворих, більшу частину з яких складали діти. Медики зауважили що хворі неповнолітні не мали щеплень від кору. Між тим, ситуація погіршується від тижня до тижня, і вже в 2018 році Одесі може загрожувати епідемія. Depo.Одеса з'ясовував, з чим пов'язане таке стрімке зростання захворюваності на кір і чи можна це якось зупинити.

Шокуючі цифри

Наприкінці минулого року на Одещині на кір захворіло понад тисячу людей. У 2017 в Одеській області зареєстрували п'ять випадків смертей від кору. Першою померлою була чотирирічна дитина, у якої не було щеплення від цієї хвороби. Дитина померла через пневмнонію, яка стала ускладненням кору. Серед померлих - медична сестра прийомного відділення міської лікарні №11.

І ось нові цифри - лише за одну добу, 4 січня, в інфекційну лікарню в Одесі госпіталізували 20 хворих, з яких 11 - діти. Самим маленьким пацієнтом став малюк віком у два тижні, а найстаршому хворому - 82 роки. Медики зазначають, що часто поступають до лікарні діти у віці до одного року, більшість з них не має щеплень від кору.

Політична перерва та страх перед вакцинацією

Ще весною одеситів попереджували про наступ кіру з боку Румунії, де ситуація була вкрай важка. Але низка факторів зробили свою чорну справу, і одесити так і не вакцинували необхідну кількість дітей. Перша причина – перебої з вакцинами, які були декілька років тому. Їх вдалося подолати, але оперативно необхідну кількість дітей так і не вакцинували. Препарати, яких чекали в 2014 і 2015 роках, почали надходити тільки в 2017-му. Через це змістився календар вакцинації, і без щеплення залишаються 8-8,5 тисячі дітей.

Друга, не менш важлива причина, недовіра до вакцин та їхньої якості. Одесити не довіряють тим препаратам, які поставляються у країну, тим більше після випадку з дивними флаконами з китайськими ієрогліфами. Як не виправдовувалися у Міністерстві охорони здоров'я, але недовіра до щеплень не знижується.

Третя – пропаганда відмови від вакцинації через побічні явища, які виникають або можуть виникнути внаслідок щеплення. В Одесі існує чимало людей, які через релігійні переконання не роблять щеплення. Також немало одеситів відмовляються від вакцин через низку побічних явищ, які не визнають медики, але обговорюють у численних батьківських групах. Батьки серед побічних явищ називають затримку розвитку та алалію (затримка мовлення), астму, схильність до обструкційного бронхіту та багато інших причин. Але офіційно медицина не визнає побічних явищ.

Зазначимо, що під час турової вакцинації від поліомієліту в Одесі навіть відбувся судовий процес з метою заборони вакцинації. Позов подав одеський громадській діяч та журналіст Сергій Дібров. Хоча Одеський окружний адміністративний суд відмовив йому, але аргументи все ж визивають занепокоєння. Головний аргумент Сергія - вакцинація може нашкодити здоров'ю дітей, причому не тільки щеплених, але і тих, що є в їхньому оточенні. Він пояснював, що тільки коли медики будуть визнавати проблеми з вакцинацією та надавати компенсації, тільки тоді вдасться подолати негатив у цілому до щеплення. А поки людям кажуть, що зв'язку немає, батьки вимушені відмовлятися через недовіру.

Стрибок захворюванності

Зростання кількості хворих почали фіксувати ще на початку вересня, коли діти пішли до школи. А різке зростання зафіксували у грудні. "Кількість хворих на стаціонарному лікуванні перевищує тисячу - 1027 хворих з квітня. 62-63% - діти. Якщо ми подивимося за віковими категоріями, то переважно хворіють діти. Оскільки ми не скорочуємо кількість хворих, то починають хворіти діти першого року життя, а також дорослі", - розповіла позаштатний педіатр міського департаменту охорони здоров'я Ганна Луньова.

За словами головлікаря Інфекційної лікарні Світлани Лаврюкової, якщо навесні в медустанову надходило 3-5 осіб на добу, то зараз - не менше 11. "В листопаді госпіталізували 139 осіб, а в грудні - 200 пацієнтів з кором, тому ми відзначаємо різкий стрибок", - зазначила вона. Таким чином, можна говорити, що Одеська область стоїть на порозі епідемії, і якщо батьки не почнуть в терміновому порядку прищеплювати дітей, може статися лихо.

В лікарні вже перепрофілювали два відділення, але у випадку епідемії цього може не вистачити. І ще один важливий момент: якщо на Одещині буде спалах на грип, то ці дві хвороби разом можуть серйозно вплинути на населення.

Але не тільки дітям необхідне щеплення: медики пропонують робити його і дорослим, якщо їм не робили його у дитинстві. Проте якщо малечу вакцинують безкоштовно, то дорослим доведеться купувати препарат в аптеці. Коштує він близько 300 гривень. В Одесі вакцина "Пріорікс" є тільки в деяких аптеках і в обмеженій кількості. На житломассиві Таїрова Depo.Одеса вдалося знайти препарат тільки в одній аптеці під замовлення.

Чим загрожує кір

Що стосується ознак кору, то медики відзначають, що інкубаційний період захворювання становить від 8 до 21 днів. Перші симптоми: різкий підйом температури, сухий кашель, а також висип - спочатку на обличчі і за вухами, а потім на кінцівках.

"Поки є висип - температура буде триматися, і нічого зробити не можна. Але найнебезпечніше - її наслідки - коровий менінгоенцефаліт і корова пневмонія, які призводять до летальних наслідків", - зазначають медики.

Тільки за останній місяць від кору на Одещині померло троє людей, з них двоє дорослих і один хлопець 17-ти років. Одеські медики сподіваються, що в Україні заборонять нещепленим дітям відвідувати школи, щоб кількість щеплених дітей в класах та групах садочків була не меншою за 95%. За словами Ганни Луньової, якщо нещеплених дітей буде менше 5%, то у класі буде колективний імунітет.

Також медики сподіваються на рішення центральних органів влади, які мають зробити відповідальність за відсутність вакцинації суворішою. "Це питання національної безпеки. Ситуація складна, і за минулі свята ми перепрофілювали ще одне відділення", - зазначила вона.

Луньова підкреслила, що багатьох європейських країнах ухвалили жорсткі заходи відносно нещеплених від кору дітей і їхніх батьків. Так, наказом президента Франції з початку 2018 року заборонили приймати до школи дітей без щеплень, а в Італії впровадили штраф для батьків нещеплених дітей. Також в інших країнах батьків позбавляють допомоги на дитину і вживають інших заходів. Медики сподіваються, що РНБО також введе жорсткі заходи і буде зупинена спалах, що загрожує епідемією.

Варто зауважити, що наприкінці минулого року в Одесі комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виконкому Одеської міськради також ухвалила рішення про необхідність заборони відвідування дитячих дошкільних установ і шкіл не щепленими від кору дітьми. Медики радять батькам протягом шкільних канікул зробити дітям щеплення від кору.

Очікуючи на грип

Поки в Одесі борються з кором, але у січні чекають і на спалах грипу. В обласному центрі поки що не зафіксовано жодного випадку захворювання на інфлюенцію, але медики прогнозують спалах грипу у середині січня, після зимових канікул у школярів.

Медики також закликають одеситів робити щеплення від грипу, особливо це стосується людей з групи ризику - вчителів, лікарів та інших, котрі працюють з великою кількістю людей.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme