Карантинний перевал: Чи вдалося Україні зламати хребет осінній хвилі коронавірусу
Статистика свідчить, що пік захворюваности, можливо, вдалося зрізати, і далі коронавірусна хвиля піде на спад. Але розслаблятися поки зарано
- Одеса
-
11 листопада 2021 12:00
З п'ятниці, 12 листопада, список регіонів у "червоній" карантинній зоні поповнить вісімнадцята область – Черкаська. Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко натякає, що слідом до переліку "нещасливчиків" можуть долучитися Вінниччина та Харківщина. Київ б'є рекорди смертності, президент Володимир Зеленський записує чергове відео із закликом вакцинуватись – словом, інформаційна картина вимальовується досить тьмяна. Разом з тим, доступна статистика свідчить, що все не так погано, і цього тижня Україна вперше не перевершила свої попередні показники із захворюваності на COVID-19. Про перші ознаки стабілізації напередодні говорив і згаданий вище голова МОЗ. Це не означає, що небезпека минула, але схоже, що в кінці цього ковідного тунелю починає мерехтіти світло. Спробуємо розібратися, що говорять щоденні звіти про захворюваність на коронавірус, а заразом "підтягнемо" й інші дані, які можуть бути корисними чи цікавими.
Одразу наголосимо, що наступний огляд не є фаховою, глибокою аналітикою. Він містить лише деякі попередні висновки та припущення, які ще треба буде підтвердити часом. Крім того, не всі дані можуть вноситися вчасно і в повному обсязі, тож не виключене їхнє коригування "заднім числом" в майбутньому.
Всі наявні показники представлені станом на 10 листопада 2021 року.
Україна
Скористаємося даними, доступними кожному – тими, що видає гугл за запитом "коронавірус Україна". Найбільш промовиста – діаграма нових випадків. І вона наочно свідчить, що на пік захворюваності Україна не вийшла, а натомість ту верхівку зрізала, і нині "топчеться" на рівні минулотижневих і навіть трохи нижчих показників. А це, у свою чергу, може свідчити, що навіть український карантин, кволий і масово саботований, дає свої плоди, адже інших підстав для буквально захлинання зростаючої кривої немає – вакцинація, яка значно прискорилася із впровадженням обмежувальних заходів для нещеплених, ще не могла дати результат.
Варто звернути увагу і на те, що минулого тижня почалося уповільнення зростання кількості нових захворювань, тож Україна в будь-якому разі наближалася до свого коронавірусного піку. Питання тільки в тому, наскільки високим – і смертельним – він би був.
Що стосується летальних випадків – їхня кількість продовжує зростати. Втім, це не має лякати, адже крива летальності у своєму розвитку дещо відстає від кривої нових випадків. Про це нагадує і голова Мінохоронздоров'я, зауважуючи, що кількість смертей може продовжувати зростати ще 2-3 тижні після стабілізації захворюваності.
Аби перевірити свої дані, подивимося на графіки, пропоновані сайтом "Мінфін" (не плутати з Міністерством фінансів, – ред.). Вони підтверджують певне плато у нових хворих – ба більше, навіть з тенденцією до зменшення – та зростання летальних випадків.
Заразом звернемо увагу на загальну кількість смертей – втрати від коронавірусу наближаються до 75 тисяч людей. Для розуміння, це населення чималого міста – наприклад, Бердичева або Шостки.
Для повноти картини подивимося і на ситуацію з коронавірусом у деяких регіонах України.
Київ та Київська область
"Червона" карантинна зона була запроваджена у столиці з 1 листопада, і перший тиждень локдауну став і рекордним за показниками у нинішній хвилі. Цей тиждень – або другий "червоний" – поки що демонструє чималі, але таки нижчі показники нових випадків, ніж було сім днів тому. Поки що найвищим показником є 2024 нових випадків, зареєстрованих 3 листопада. Для порівняння, 10 листопада позитивних тестів було 1740.
Що стосується втрат, то кількість смертей після рекордного 3 листопада (69 за добу) дещо просіла (трохи більше ніж 40 за добу), але підняла планку ще вище 10 листопада (73 за добу).
Київська область увійшла до "червоної" зони на два дні раніше за обласний центр – 30 жовтня. І поки що показники захворюваності там скоріше ростуть, хоча і з ознаками уповільнення. Те ж саме стосується і смертності – поки що показники наче і менші, ніж тиждень тому, але можуть стрибнути найближчими днями.
Херсонська область
Херсонська область стала однією з перших, хто "почервонів" – там найвищий рівень карантинних обмежень запровадили ще 15 жовтня. Можна констатувати, що свій пік (з максимальним числом 1248 нових випадків) регіон пройшов в останню декаду жовтня. А от пік смертності, як і очікувалося, настав з затримкою, 6 листопада (144 летальні випадки).
Якщо тенденція збережеться, то Херсонщина може стати однією з перших, хто як увійшов, так і вийшов з "червоної" зони. Вирішальним, імовірно, стане наступний тиждень.
Одеська область
Одещина отримала свій повний карантин на три дні пізніше за Херсонську область – 18 жовтня. В останніх числах місяця досягла свого піку – 2296 нових хворих на 28 жовтня. Перший тиждень листопада "топталася на місці", а цього тижня наче як трохи просіла – захворюваність "гуляє" між 1500-1600 нових випадків.
Звертає увагу, що крива смертності не відстає, а фактично наслідує криву захворюваності (денні максимуми, 77 і 71 – 29 жовтня і 4 листопада). Чим це викликано, говорити складно. Можливо, в цьому регіоні до лікарів звертаються надто пізно, або ж це якась місцева особливість внесення статистичних даних. А можливо, справжній пік ми побачимо трохи пізніше.
Львівська область
"Червона" карантинна зона на Львівщині була запроваджена 30 жовтня. Саме в цей день було зафіксовано і найбільше нових випадків коронавірусу – 1880. Одразу звертає увагу те, що локдаун був "увімкнений" саме на піку захворюваності, і потім крива почала цілком природний повільний спад. Тож чи дійсно пішов карантин львів'янам на користь, чи вони вже своє відхворіли, можна дискутувати. Але безперечно те, що зараз хвиля у Львові і області на спаді, і незабаром регіон може претендувати на послаблення обмежень.
А от смертність від COVID-19 в області на максимумі останні два тижні, найбільше, 56 та 60 – відповідно 2 та 10 листопада. Але не будемо виключати, що ці дні стали піковими, акумулювавши на себе не враховані випадки за вихідні, адже не доводиться очікувати, що смерть у суботу і неділю відпочиває, як може здатись з графіків.
Черкаська область
Новачок у "червоному" списку – Черкаська область. Там повний карантин мають запровадити з 12 листопада. І одразу звертає на себе увагу, що область, схоже, і так на піку захворюваності, а можливо, навіть якраз на виході з нього: попередні два тижні кількість нових випадків штурмувала відмітку у 880 на день, цього тижня поки що "танцює" навколо 800. Причому показники летальності, а вони тут йдуть з очікуваною затримкою, свідчать на користь таких висновків (найбільше припало на перший тиждень листопада). Тож далі кількість нових випадків спадатиме, незалежно від того, чи є обмеження, чи нема.
Вінницька та Харківська області
Вінниччина та Харківщина не потрапили до карантинного переліку, але очільник МОЗ, як зазначалося вище, дивиться в їхній бік неспокійним оком. І погляд на показники Вінниці пояснює занепокоєність головного охоронця здоров'я в Україні: крива нових випадків в регіоні невпинно забирається вгору і минулого тижня штурмувала висоту у 600-800 хворих, а цього, схоже, спробує оновити рекорд. Смертність йде за нею слідом.
Інша справа з Харковом. Столицю Слобожанщини, попри високі показники захворюваності, починаючи з другої декади жовтня, усіляко утримували від потрапляння до червоного списку: 31 жовтня в обласному центрі мали відбутися вибори міського голови, і мали відбутися у будь-якому разі, тож "закривати" місто ніхто не збирався, чого б це не коштувало. Власне, з того часу статистично місто "топчеться" на такому собі плато в 1500-1700 – і часом вище – нових випадків, і так триває вже третій тиждень. На подібному плато "топчеться" і смертність: після денного піку у 45 померлих 13 листопада, показники досягають понад 30 летальних випадків на день, хоча з початку листопада у кривій стали траплятися обнадійливі провали. Тож можна припустити, що Харківщина пройшла – або проходить саме зараз – свій найнебезпечніший період, і далі вже буде легше.
Карантин кульгавий, але працює
Підбиваючи підсумки – знову зауважимо, що вважати їх остаточними зарано, – можна звернути увагу на декілька моментів.
Перше – це те, що карантини в Україні часом запроваджуються досить пізно, коли захворюваність перебуває на піку або навіть спадає. Тому і оцінити їхню ефективність досить важко – окрім тих випадків, коли графік нових випадків має відверто зрізану верхівку.
Попри це – і це друге – карантин, схоже, таки працює. Навіть український – недбалий, саботований, заражений спротивом антивакцинаторів та "противників обмежень".
Третє – осіння коронавірусна хвиля, вочевидь, йде на спад, і незабаром країна зможе видихнути з полегшенням. Щоправда, батькам школярів не позаздриш, адже слідом йде сезонний грип.
І ще: карантин посприяв зростанню кількості вакцинованих, але корисного ефекту в нинішній хвилі це не мало. Адже навіть після двох щеплень потрібен час для вироблення імунітету, і цього часу не було. Невідомо, чи допоможе це у хвилі наступній, адже не факт, що ті, хто пішов "уколотися" виключно заради сертифікату, підуть по другу дозу. Потрібний папірець в них вже є.
Про маніпуляції
В процесі роботи з графіками на сайті "Мінфін" виявилась ще одна цікава інформація. В дискусіях з антивакцинаторами та тими, хто взагалі заперечує небезпечність COVID-19, можна почути, мовляв, в країні триває значно небезпечніша епідемія – туберкульозу, СНІДу тощо – і ніхто не кричить на ґвалт. Проігноруємо очевидну маніпулятивність таких "аргументів" (СНІД не передається повітряно-крапельним шляхом, обидві хвороби тривають роками, а не днями, і мають чималу історію існування, а отже, і випадків, в Україні). Подивимося на кількість померлих в Україні за причинами смерті станом на 20 жовтня 2021 року.
Як бачимо, згадані туберкульоз та ВІЛ/СНІД складають лише, відповідно, 0,43% і 0,45% від загальної кількості смертей, а інфекційні та паразитарні хвороби, до яких вони належать, не дотягують до 1%. А от "не страшний" COVID-19 дає 8,4% смертей. Вище – тільки новоутворення (тобто переважно онкологія) – 11,25%, а також хвороби системи кровообігу – майже 63%, з них левова частина – ішемічна хвороба серця. Тож фактично коронавірус нині посідає третє місце з причин смерті в Україні.
Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса
Всі новини на одному каналі в Google News
- 21:01Чому ми так любимо худі? Психологія комфорту в зимовому гардеробі Актуально
- 18:12російського Z-актора Машкова заочно засудили та позбавили квартири на узбережжі Одеси
- 12:4117-річного одесита, що вчинив теракт у Києві, затримали правоохоронці ФОТО
- 21:50 Наслідки обстрілів Одеси: постраждали понад 50 людей, 10 загиблих; немає світла, електротранспорт не ходить (ОНОВЛЕНО)
- 13:14Росіяни вдарили по Одесі: щонайменше 8 загиблих
- 12:36 Звіряче вбивство на Одещині: Чоловік відрубав голову 5-річній дитині
- 10:16На Одещині без світла досі два райони. В закладах освіти Одеси 18 та 19 листопада вихідні
- 19:26 "Укренерго" повертає відключення: коли діятимуть графіки
- 12:10В Одесі внаслідок російського обстрілу загинули двоє людей та поранено підлітка ФОТО
- 08:32 росіяни атакують Україну ракетами та дронами: у низці регіонів лунали вибухи, є загиблі та постраждалі ФОТО
- 11:13В результаті нічного обстрілу в центрі Одеси пошкоджено амбулаторію, що розташована в історичній пам'ятці архітектури ФОТО
- 09:00 Ворог атакував Україну ракетами та дронами: ППО працювала в 4 областях, в епіцентрі удару - Одеса
- 08:33В Одесі завершили ремонтні роботи на пошкодженій тепломагістралі та починають подавати тепло, - Труханов
- 08:14 В Одесі через масовану нічну атаку загинула людина, ще 10 - поранені ФОТО
- 22:35 Ворог атакував Одесу: є влучання в житловий будинок, пошкоджена теплотраса ФОТО Відео
- 15:05У кінотеатрах з 12 грудня: представлено тизер передноворічної комедії "Збори ОСББ" з Яновичем і Лебігою ФОТО Відео
- 11:52На Одещині затримали авто з 8 ухилянтами, кожен з яких заплатив водію по 10 тис. доларів за можливість втекти до Молдови
- 09:40У НБУ вважають, що інфляція в Україні може прискоритися
- 11:41Росіяни здійснили масовану атаку дронами на Одещину (ВІДЕО, ФОТО) ФОТО Відео