Історія успіху Маразліївської ОТГ: "Працюй або йди до дому" 

За чотори роки у невеличкій, незаможній та віддаленої від райцентру Маразлієвській громаді Белгород-Днестровського району Одеської області реорганізували школи та дитячі садки, провели воду, зробили освітлення, але досі страждають від поганих доріг та через нестачу лікарів

Історія успіху Маразліївської ОТГ: "Прац…

Кореспондентка Depo.Одеса побувала у декількох селах Маразліївської ОТГ та поспілкувалася з освітянами, медиками та головою громади про те, що вдалося, а що ні за ці роки децентралізації. Зазначимо, що поїздка відбулася з ініціативи Асоціації міст України за підтримки USAID. 

Маразліївська громада утворилася у 2015 році та об’єднала вісім населених пунктів з центром у Маразліївці. Це села Великомар’янівка, Широке, Зелене, Олексіївка, Полянка, Романівка, Долинівка, де проживають близько 6 200 людей. Площа території ОТГ - 251,8 кв км. "У планах громади - приєднати Монаші, але поки що вони думають", - зізнається голова Маразліївської ОТГ Олександр Чумак. Зазначимо, що саме з останнього села починається "страшна дорога", як говорять місцеві, але вона має регіональне значення, тому в громаді не один рік благають одеських нардепів та ОДА посприяти відповідному ремонту. 

Маразліївська громада не має багатих сіл

 

Звичайний магазин у Маразліївці поруч з адміністрацією

 

Ремонт дорожнього покриття між селами в ОТГ / Фото: Сайт Маразліївської ОТГ

Але якщо хтось наважиться доїхати все ж таки до села Олексіївка, то його приємно здивує поряд з роздовбаними домівками, величезний відремонтований будинок Олексіївського НВК І-ІІІ ступеня. Тут є все обладнання для Нової української школи (НУШ) – від парт до дошок, розмальовані вчителями класи та коридори, закуплене оснащення для фізико-хімічних класів, спортзалу, встановлені нормальні туалети. Ліцей перейшов на альтернативне опалення на соломі, яке, за словами директора школи Ірини Гайцук, дало вже 50% економії. Зараз планується облаштувати стадіон. 

Отак Олексіївська школа виглядала до ремонту

 

 

Отак зараз виглядає Олексіівський НВК Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - ліцей після капітального ремонту

Як Олексіївська школа перетворилася після ремонту

 

Як зараз виглядають туалети в Олексіївській школі

В Олексіївській школі модернізували опалювальну систему

Діти Олексіївського НВК готуються до "Джури"

Діти Олесіївської школи підготували виставку до Великодніх свят

 

Але не все так просто. Проінспектувавши села, голова Маразліївської ОТГ Олександр Чумак прийшов до висновку, що треба рахувати кожну копійку та відновити лише декілька навчальних закладів, а інші, в яких навчаються близько 18 учнів, оптимізувати. "Багатьох учнів ми перевели до Олексіївського НВК, вчителям дали роботу, але то була страшна війна, - згадує очільник. - Вчителя, батьки влаштовували бойкот, були сварки, мітинги. Але я не розумію, навіщо ремонтувати величезну школу, витрачати на опалення, якщо там вчаться 18 учнів? Ми закупили автобуси та підвозимо усіх вчителів та дітей до центральних шкіл, де ми зробили ремонти". 

Шкільний автобус купила Маразліївська ОТГ

За словами директорки Олексіївської школи, викладачі отримають близько 8 тисяч гривень зарплатні. "У нас багато вчителів пішло, але прийшли молоді, тому що пенсіонери дещо не витримують ритм. Раніше, до реорганізації шкіл, вони працювали з класами по вісім школярів, а в нас є класи, де є 30 дітей, це не цукор, потрібно працювати", - зізнається Ірина Гайцук. Так, наприклад, у Маразліївці дошкільний дитячий заклад реорганізували у садок-початкову школу. І хоча він не виглядає так круто, як Олексіївський ліцей, але все необхідне обладнання для НУШ, починаючи з кабінету інформатики, там є. 

Маразлівський дитсадок перебудували у школу

Маразлієвський НВК підготувався до Великодня

Саме Маразлієвська ОТГ першою створила опорну школу - в селі Широке, яка вже стала успішною. Тобто опорною стала не школа у центрі громади, а в одному з сіл. Так сталося тому, що вона була визнана оптимальною для учнів за всіма параметрами. Також у громаді провели заходи з енергозбереження всіх будівель навчальних закладів (утеплення стін, повна заміна вікон і дверей), перекрито дах Велікомарьяновской школи-дитсадка.

У 2017 році після капітального ремонту покинутої будівлі відкрили Долинівський НВК І ступеня. Школа-сад розрахована на одну різновікову групу та чотири класи початкової школи. Там облаштували приміщення ігрової кімнати, спальні, роздягальні, спортивно-музичну залу, санвузол, класи, бібліотеку та кімнату для кухні. На ремонт НВК з бюджету громади виділили понад 2 млн грн.

Що стосується харчування, то у НВК 50% оплачують батьки, а 50% громада: "Ми виховуємо покоління дітей, яких народжували через гроші з держдопомоги, - говорить директор ліцею Ірина Гайцук. - Потім гроші закінчувалися, малечу "сплавляли" у дитсадок, потім у школу, народжували другого, третього - і так по колу. Дуже багато мам, які вважають, що їм усі винні. Тому ми вирішили, що харчування буде частково платним, крім соцнезахищених та дітей АТОвців".

Ірина Гайцук, директор Олексіївської школи-ліцею

 

Взагалі-то, сам очільник Маразліївської ОТГ вважає, що майбутнє - за приватними садками. "Комунізм зіпсував наше життя, ми прийшли з совкового минулого і не любимо вкладатися", - зізнаєтсья він.

Чумак також згадує, як вперше прийшов до Олексіівської школи: "10 робітників обслуговуючого персоналу плювали насіння і навіть не думали прибирати прилеглу територію. Я всіх звільнив. Не хочете працювати - йдіть до дому. У підсумку я прийняв рішення, що мені потрібні дві технічки на певний час, а сантехніка і електрика я теж можу викликати, коли мені потрібно, а не тримати їх у штаті. Розумієте, тут маленька ОТГ, потрібно рахувати кожну копійку. І я радий, що за чотири роки ми хоча б не побилися на батьківських зборах з приводу реорганізації, а дійшли порозуміння і навіть навчили вітатися", - каже очільник ОТГ.

Директор Олексіївської школи Ірина Гайцук розповідає, як голова Маразлівської ОТГ Александр Чумак допомогав створити ліцей

Маразлієвська громада у 2016 році була визнана кращою в Україні у питанні залучення громадськості. 

Зараз, за словами Чумака, планується оптимізувати ще три школи, а в бібліотеках розробити сучасні хаби. Будинок культури у Маразліївці теж відремонтували та реорганізували в адміністрацію, а інші закрили. 

Будинок культури, який переробили у місцеву адміністрацію

Але є в громаді і досить проблемні моменти, які обурюють місцевих. Це проблеми із сімейним лікарем, якого немає постійно на місці, для чого потрібно їхати у Білгород-Дністровський. Справа в тому, що медпрацівників Маразлієвської ОТГ перевели у Білгород-Дністровський міський центр первинної медико-санітарної допомоги. "Так, нам потрібен лікар, який би працював тут. У нас є і квартира, і машина, але охочих поки що я не бачу", - зізнається  Чумак.

Маразліївська амбулаторія чекає на сімейного лікаря

Зазначимо, що у селі Маразліївка працює амбулаторія загальної практики сімейної медицини, де можна здати аналіз крові на цукор, зробити електрокардіограму, полікувати зуби. В ОТГ за кошти з місцевого бюджету придбали електрокардіограф та нову стоматологічну установку. 

Стоматологічний кабінет в Маразліївській амбулаторії

За кошти місцевого бюджету придбали сучасний електрокардіограф

Підсумовуючи все вищесказане, варто зазначити, що за кошти з місцевого бюджету також відбувається ремонт доріг місцевого значення; укладка тротуарів; встановлення нової водопровідної системи у селах Долинівка, Широке і Великомар'янівка, обладнання автобусних зупинок, вже встановлене вуличне освітлення центральних вулиць населених пунктів Олексіївка, Маразліївка, Великомар'янівка і Широке.

У Маразліївській ОТГ встановили вуличне освітлення / Фото: Сайт Маразліївської ОТГ

 

В ОТГ закуповують техніку для комунальних потреб

 

Маразліївська ОТГ створила власний підрозділ пожежної охорони

 

Крім того, Маразлієвська об'єднана територіальна громада створила власний підрозділ пожежної охорони, також працюють два дільничних інспектора, яким доплачує громада, та під контролем яких встановлюють камери відеоспостережання.

Бюджет ОТГ збільшується з кожним роком: у 2018-му він склав 46,875 млн грн, у 2017 році - 38 391 200 грн, у 2016-му - понад 34,449 млн грн, а у 2015 році сукупний бюджет усіх сіл до об'єднання у громаду становив лише 8 865 900 грн.

Голова Маразлівської ОТГ Олександр Чумак заздрить більш заможній Візірській ОТГ

Про свій секрет успіху голова Маразліївської громади каже так: "За час перетворень в ОТГ я зрозумів, що українці ледащі та хитрі. Найми 30 робочих, працюватимуть чоловік 10. Тому треба зробити все, щоб вони працювали". І мріє у подальшому конкурувати з багатими Красносільскою та Візірською ОТГ.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme