"Хлібна війна": чим загрожує одеситам продаж 79 кіосків "Одеського короваю"

Днями найбільший хлібокомбінат, продукція якого реалізується у торговій мережі Одеської області, продав майже 80 МАФів

"Хлібна війна": чим загрожує одеситам пр…

Ситуація із продажем 79 кіосків, в яких реалізується продукція компанії "Одеський коровай", нагадує справжній детектив: тут є і результати реального аукціону, і суворі обіцянки мера не допустити продажу, і мовчазне, як партизани, керівництво фірми, і навіть цілий російський "Сбербанк". Depo.Одеса спробував спрогнозувати, яким буде
фінал цієї приголомшливої історії з життя хлібного монополіста Одещини.

Сліпа влада

Громадськості інформація про продаж хлібних кіосків "Одеського короваю" стала відома минулого понеділка, коли на апаратній нараді мер міста Геннадій Труханов виголосив палку промову про те, що влада не дасть продати кіоски. "Ми для них створювали цю мережу, щоб вони там торгували, а одесити мали у кроковій доступності пункти реалізації хлібної продукції. Крім того, ми допомагали їм в обмін на те, щоб вони реалізовували соціальні сорти хліба без торгової націнки. І от зараз ми зі ЗМІ дізнаємося, що вони продають кіоски. Одразу скажу, ми не дозволимо це зробити та заблокуємо рішення", - заявив міський голова Труханов.

Торгівельний віце-мер Олесь Янчук, в свою чергу, додав, що керівництво "Одеського короваю" не інформувало мерію про стан справ на підприємстві і тримає інформацію в закритому вигляді. Між тим, за його даними, компанія брала кредит на закупівлю обладнання для розширення виробництва на інші регіони. "З цим можуть бути пов'язані боргові зобов'язання. В будь-якому випадку, ситуація, коли хлібний ринок міста повністю залежить від економічного стану монополіста, є небезпечною. Тому ми провели низку нарад, під час яких вели перемовини з іншими виробниками хлібу, щоб у випадку припинення роботи "Одеським короваєм", місто могло отримувати хліб з альтернативних джерел", - заявив Олесь Янчук.

5 тисяч доларів за кіоск

Незважаючи на відверту позицію міської адміністрації, "Одеський коровай", як і планувалося, 2 серпня провів аукціон, на якому продав 79 кіосків. Згідно з даними на сайті "Сетам", на торгах при стартовій ціні лота в 1,25 млн гривень МАФи продали за суму майже в 10 разів більшу.

Проте, хто саме виграв право володіння "будками" - невідомо, бо всі учасники проходили під номерами, без зазначення назви компанії або юридичної особи. Таким чином, володарем кіосків стала невідома структура, яка має якось використовувати придбане майно. Але, як повідомляють джерела Depo.Одеса, це не зовсім так. Є вірогідність, що "Одеський коровай" продав МАФи афільованій або просто дружній структурі, щоб відбитися від фінансових домагань російського "Сбербанку", перед яким одеська компанія має фінансові зобов'язання.
В той же час, слід відзначити, що раніше Приморський районний суд Одеси в рамках розгляду кримінальної справи про незаконне заволодіння майна ПАТ "Одеський коровай" наклав арешт на майно цілісного комплексу підприємства і заборонив "Сбербанку" користуватися і розпоряджатися цим майном. Щоб зберегти активи підприємства і робочі місця, все арештоване судом майно було передане на відповідальне зберігання з правом експлуатації законному власнику - компанії "Одеський хліб", яка входить до складу холдингу Laffer Group. Скорше за все, ситуація є маневрами з боку "Одеського короваю" з метою зберегти власні активи та позбутися російського загарбника. На думку депутата міської ради Лілії Леонідової, конкурс міг мати штучні засади. "Сумніваюся, що продаж відбудеться зовсім. Вся ситуація з 10,6 млн грн за 79 МАФів виглядає дуже нелогічною з боку покупця. Швидше за все, переможцю буде легше заплатити гарантійний внесок, який йому не повернуть, і відмовитися від угоди", - написала вона на своїй сторінці у Facebook.

В департаменті інформації мерії підтвердили, що не йдеться про зміни цільового призначення кіосків, і там, у будь-якому випадку, будуть продавати хліб. За неофіційними даними, даний аукціон мав суто технічну мету – "Одеський коровай" продав кіоски сам собі через ніби-то незалежну структуру, щоб позбутися зазіхань російського "Сбербанку". "Та угода ніяких змін не дасть у найближчій час, хліб як продавали в цих будках, так і продаватимуть. Але в цілому в місті є бажання знести ці кіоски та замінити їх іншими", - запевнило джерело Depo.Одеса в мерії.

"Нетруханівські будки"

Слід зазначити, що раніше у муніципалітеті мали власні види на мережу хлібних кіосків. Так, на одному із засідань виконкому керівник управління торговлі, розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Сергій Машьянов повідомив про те, що договір оренди з п'ятьма кіосками не буде подовжено, оскільки вони не мають відповідного естетичного вигляду. Точніше, не такі, як прийнято будувати в часи влади Труханова. Міський голова тоді висловився жорстко: будуть нові "архетипи" МАФів - будуть і нові договори. "Свого часу, коли було підвищення цін на хліб, у нас з ними (представниками "Одеського короваю", - Ред.) сталася низка зустрічей, під час яких ми попросили не підвищувати ціни на соціальні сорти хліба і сказали, що зі свого боку допоможемо в розширенні їхньої торгової мережі. Але у нас було одне прохання: поліпшити зовнішній вигляд торгових точок, привести у відповідність до сучасних архетипів. На жаль, тут розуміння ми не бачимо, і тому немає сенсу продовжувати договори на цей "халойміс", - зазначив мер Геннадій Труханов.

Сьогодні претензії Труханова виглядають вже неактуальними, адже поки мерія загрожувала заблокувати мережу несучасних кіосків, "Одеський коровай" взяв та взагалі продав ці кіоски невідомо кому.

За інформацією муніципалітету, "Одеський каравай", не збирається зменшувати поставки хліба та згортати виробництво - що, у свою чергу, є ще одним свідченням, що компанія продала кіоски сама собі. В будь-якому випадку, все скидається на те, що сьогоднішня ситуація монополісту не страшна, а скоріше вигідна.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme