100 мільйонів в "трубу": Як у Труханова "валять" громадські проекти одеситів

У 2017 році Одеська міськрада виділила на втілення проектів городян 100 мільйонів гривень, проте, хоча гроші є, реалізувати ініціативи одеситів не поспішають або роблять це абияк

100 мільйонів в "трубу": Як у Труханова…

Однією з головних піар-новинок одеської мерії в 2017 році став проект "Соціально активний громадянин", в рамках якого реалізується програма Громадського бюджету. Суть його проста: одесити з активною життєвою позицією пропонують проекти з поліпшення життя в місті, а муніципалітет після відповідного голосування великодушно фінансує найкращі з них. Здавалося б, безпрограшний з міркувань електоральних перспектив план, однак і його чиновники примудрилися завалити. Як саме - розбирався Depo.Одеса.

Реальність чи ілюзія

Хитрість Громадського бюджету полягає в тому, що у людей є шанс відчути власну значущість (або принаймні її ілюзію), разом з тим, створюється картинка активної побудови громадянського суспільства і чуйності представників муніципалітету, що реагують на запити простих громадян. Щоправда, слід зауважити, що більшість з 40 затверджених проектів громадського бюджету повинні були бути реалізовані не під цією яскравою вивіскою, а в рамках буденної діяльності департаментів та управлінь. Це їхня робота - забезпечувати медичним обладнанням той чи інший пологовий будинок або проводити благоустрій того чи іншого скверу. Але так чарівна сила піару була б не настільки ефективна.

Про якісь помітні успіхи говорити також зарано, адже бюджетний рік закінчується, а реалізація Громадського бюджету-2017 лишається на критичному рівні. За словами віце-мера Світлани Бедреги, станом на понеділок, 20 листопада, зі 40 проектів повністю були реалізовані тільки чотири, на які витратили 3,1 млн грн. Ще 17 проектів перебувають на тій чи іншій стадії реалізації і профінансовані на суму в 9,3 млн грн. Таким чином, з запланованих на Громадський бюджет 100 мільйонів витратили тільки 12,4 млн грн, і це фактично за місяць до кінця бюджетного року. "За нашими розрахунками ми зможемо вийти на реалізацію 70% всіх проектів до кінця року", - обережно прогнозує Бедрега.

Її тут же підтримав міський голова, який назвав ще не досягнуті результати гідними. "Тому, що ми не встигли, є поважні причини, інших у нас бути не може. Якщо доб'ємося 70%, то, думаю, це дуже хороший результат, незважаючи на те, що ми пізніше почали реалізацію програми. Проекти хороші, люди готувалися, старалися, перемагали в конкурсі. Потрібно постаратися їх завершити в наступному році", - зазначив Геннадій Труханов. Світлана Бедрега погодилася і підкреслила, що цим займеться комісія з Громадського бюджету вже після закінчення бюджетного року.

Слід зазначити, що головна "поважна причина" тому, що реалізацію одеських громадських проектів відчайдушно і безнадійно буксує – це те, що їхню долю міські депутати вирішували аж у... серпні. Тож не дивно, що за чотири місяці встигнути вдалося небагато.

Мінімальні результати за максимальних можливостей

Що стосується вже реалізованих проектів, то серед них ті об'єкти, які зажадали найменших зусиль. Так, на офіційному сайті мерії з помпою презентували реконструкцію дитячого майданчика на вулиці Героїв оборони Одеси. На численних фото щасливі дитячі обличчя, однак видно, що особливих складнощів тут бути і не могло - за 202 тисячі гривень крихітна територія була оснащена декількома простецькими гойдалками, гірками та пісочницею.

Фото: Одеська міськрада

Далі - гірше. Ще один об'єкт, на який згідно з документами, було витрачено мільйон гривень, і який офіційно повністю реалізований – дитячий майданчик на вулиці Богдана Хмельницького, 1 – в реальності не завершений. Територію баскетбольного майданчика, побудованого за радянських часів, просто заасфальтували і встановили дві опори для баскетбольних щитів. При цьому ані щитів, ані кілець досі немає. Це все, що вдалося одеським упорядникам за мільйон гривень.

Фото: Олеся Калайтович

Окрім цих двох офіційно були реалізовані ще два проекти, які стосувалися благоустрю скверу Героїв оборони Одеси та мікрорайону Жеваховський на вільній ділянці у межах вулиць 1-а лінія, 8 Березня та Жевахова.

Наступний провал: підготовка триває

Не встигли чиновники мерії провалити "Громадський бюджет-2017", як взялися за підрив нового, який має бути реалізований наступного року. У минулий понеділок директор департаменту економічного розвитку Сергій Тетюхін поскаржився на те, що профільні департаменти та управління не поспішають давати висновки щодо проектів, поданих в рамках Громадського бюджету-2018. "Зі 187 проектів на суму в 529 мільйонів гривень ми маємо укладення тільки по 15 проектах. Це говорить про те, що коли комісія з громадського бюджету збереться, їй не буде чого розглядати", - повідомив чиновник, а віце-мер Павло Вугельман закликав розпорядників коштів активізувати роботу з аналізу проектів.

Зазначимо, що на п'ятницю, 24 листопада, мерія оголосила про засідання комісії. В оголошенні, розміщеному на офіційному сайті Одеської міськради йдеться про те, що будуть розглядатися 56 проектів. Серед них – ініціативи з благоустрою різних куточків Одеси, декілька проектів, пов'язаних з навчальними та медичними закладами. Проте детально про проекти варто говорити тоді, коли вони будуть розглянуті комісією та запропоновані до голосування.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme