Грип в Одесі: Як протистояти захворюванню та що треба знати про новий штам

В Одесі очікують новий штам грипу - "Мічиган"

Грип в Одесі: Як протистояти захворюванн…

В епідеміологічному сезоні 2017-2018 на жителів Одещини, як і на всіх інших українців, чекають три штами грипу - "Гонконг", "Брісбен" та новий для нас "Мічиган". У Мінохоронздоров'я розповіли, що уникнути епідемії, швидше за все, не вдасться. Отже, кореспондент Depo.Одеса розбирався як обійти захворювання, що робити у разі грипозного стану та чи варто проводити щеплення від грипу.

Щепленню бути

Українці по-різному ставляться до вакцинації проти грипу. Хтось робить щеплення щорічно, а хтось каже, що вакцина "не працює", і це просто гроші, викинуті на вітер. Навіть науковці розділилися. Деякі з них стверджують, що вакцина проти грипу підриває імунітет і працює більше як плацебо. Але є офіційна статистика і, що б там не казали вчені та українці, – працівники Мінздраву радять робити щеплення.

У відомстві розповіли, що багаторічні спостереження за грипом, дані про імунітет до захворювання у здорових людей, а також низький відсоток вакцинації населення плюс погіршення соціально-економічної ситуації в Україні дозволяють прогнозувати збільшення кількості захворілих в цьому епідсезоні на 14%.

Головний позаштатний епідеміолог Департаменту охорони здоров'я Одеської ОДА Людмила Красницька порадила одеситам робити щеплення проти грипу. Навіть якщо не вдасться обійти хворобу, протікати вона буде в значно легшій формі.

Зараз, за словами Красницької, саме влучний час для цього. Спалах грипу на Одещині очікується в середині грудня. Оскільки вакцина проти грипу починає діяти та активує захисні функції організму за два тижні після ведення, робити щеплення потрібно зараз, щоб зустріти грип напоготові.

Як розповіла епідеміолог, вакцина коштує від 180 до 200 грн. Проте в одеських аптеках нерідко продають цей препарат і по 270-290 грн. Але якщо говорити за гроші, то лікуватися від грипу буде куди дорожче. Тож кожен вирішує сам, що краще зробити.

За словами завідувача відділенням №15 Міської клінічної інфекційної лікарні, головного позаштатного обласного інфекціоніста Валерія Титаренка, не так страшний грип, як ускладнення від нього. Тому дуже важливо одразу звернутися за консультацією до лікаря. Грип може призвести до виникнення вторинної інфекції – мінінгиту, запалення легенів, енцефаліту. Медик наголошує на тому, що навіть якщо не хочеться робити щеплення від грипу, ігноруйте захворювання не варто. "Не займайтеся самолікуванням та обов'язково зверніться до лікаря у разі недомагання чи підвищення температури," - радить він.

Слід відзначити, що вакцини, які продаються в аптеках, адаптовані саме під ті штами грипу, які активізуються цього року. "В усьому світі вакцини для профілактики грипу щороку проходять щорічну заміну штамового складу для поточного року згідно з прогнозами і рекомендаціями ВООЗ. Разом з Міністерством охорони здоров'я ми вже оновили склад штамів французької вакцини "Ваксигрип", яка пройшла оновлення паралельно і у Франції," – розповіла директор Експертного центру Мінздраву Тетяна Думенко.

Превентивні заходи ніхто не скасовував

Людмила Красницька розповіла, що грип передається не лише повітряно-крапельним шляхом. Захворіти також можна через брудні руки – наприклад, через поручень в транспорті. Тому правило № 1: обов'язково мити руки після повернення з вулиці. Найкращий варіант – мати при собі бактерицидні вологі серветки і після поїздки у громадському транспорті спочатку витерти руки, а вже тоді чухати носа.

Під час сплеску захворювання варто уникати скупчень народу та вечірок. В громадському транспорті краще одягати марлеві пов'язки, які треба міняти щодві години.

Валерій Титаренко радить по поверненню додому обов'язково промити ніс солевим розчином або хоча б звичайною водою, оскільки необхідно прочистити носові ходи. За його словами, ніс – перше куди потрапляють віруси. Тому для тог,о щоб вони не пішли подорожувати організмом далі, їх слід одразу нейтралізувати.

Отже, марлеві пов'язки, чисті руки та носові ходи – половина успіху у боротьбі проти вірусу грипу. А для заспокоєння нервів і загального укріплення організму не забуваємо про вітамін С та шикуймося в магазини за лимонами, імбирем та калиною.

Якщо все одно захворіли

У разі перших проявів хвороби, лікарі радять не зволікати та звертатися до сімейного лікаря. Його можна викликати додому або піти на прийом в поліклініку.

Ознаки захворювання у грипу "Мічіган" подібні до звичайного: ломота в тілі, головний біль, сонливість, зниження чи відсутність апетиту, сухий кашель, підвищене потовиділення, підвищення температури тіла до 38,8-40 °С, сухість слизових оболонок. Однак, як відмічають науковці, у цього штаму, на відміну від інших, малий інкубаційний період – лише один-два дні від зараження і дуже швидкий розвиток хвороби.

Якщо в сім'ї хтось захворів на грип – його потрібно відділити від інших членів родини. У нього на період захворювання має бути свій посуд, постіль та кімната. Посуд треба завжди мити миючим засобом, а кімнату регулярно провітрювати, не дивлячись на те холодно за вікном чи тепло. Також треба своєчасно проводити вологе прибирання, по можливості - щоденно. В пилу вірус може жити дуже довго.

Лікарі не радять займатися самолікуванням. Це може призвести до ускладнення хвороби, а, в найгіршому випадку, - до летального результату.

Перед новим епідеміологічним сезоном МОЗ України опублікувало перелік ліків, якими не варто лікуватися під час грипу. Особливо це стосується дітей.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme