Висотки з бетону та скла замість Дачі Маразлі: Як одесити борються із забудовою історичного комплексу
Земля, на якій розташований історичний комплекс, зараз перебуває у розпорядженні орендаря. Останній зібрався будувати висотні будинки впритул до пам'ятника архітектури, що може нанести непоправну шкоду особняку
Значний резонанс, що розгорівся навколо забудови Дачі Маразлі, був очікуваний і значною мірою виправданий. Пам'ятка архітектури, яку з захопленням споглядають як туристи, так і самі одесити, отримала шанс на життя завдяки діям громадськості та правоохоронних органів. Які пристрасті розгортаються навколо історичного маєтку, дізнавалося Depo.Одеса.
Дача Маразлі та інші історичні пам'ятки родом з ХІХ століття
У тихому затишному місці неподалік центру Одеси розташувались три старовинні особняки. Комплекс історичних будівель охоплює Дачу Маразлі, особняк Андрієвського та особняк Фарбрицького. Це приклад рідкісної архітектури родом з ХІХ століття. Розміщений комплекс на самому початку вулиці Успенської, на Лідерсовському бульварі, 13. Найкращого місця для недільного відпочинку містян годі й шукати. Проте тимчасовий власник цієї території має на її рахунок власні плани.
Нещодавно орендар обніс комплекс будівель традиційним високим парканом. Зазвичай в Одесі за такими огорожами чиняться не найкращі справи, тому громадськість міста запідозрила лихе. Люди занепокоїлись тим, що Дачу можуть знести, а на її місці будувати житлові висотні будинки. Проте один з особняків комплексу належить до пам'ятників архітектури, й так просто зруйнувати його не вдасться. Проте радіти зарано.
Як комплекс потрапив не в ті руки
У 2018 році споруди, що перебували у власності міста, були продані чиновниками Одеської облради приватним особам за дуже заниженими цінами навіть без аукціону. У НАБУ нині розслідують законність тих рішень службовців. Раніше вказані будівлі перебували під арештом.
Облрада продала комплекс Дачі Маразлі фірмі "Бульвар-1906". Через цікавість до оборудки правоохоронців з НАБУ і арешт територій з цією землею довго нічого не відбувалось, і врешті "Бульвар-1906" продав комплекс третім особам. Останні і обнесли особняки парканом.
Таким чином, за парканом лишаються два із трьох особняків – Андрієвського і Фабрицького. І у зв'язку з тим, що вони за загорожею, їх "випадково забули" внести до пам'яток архітектури.
Активісти знайшли план візуалізації майбутнього будівництва. Зокрема, на місці особняку Андрієвського повинен бути… дитячий майданчик. Тож особняк, скоріше за все, знесуть. В плані візуалізації вказано, що на цьому місці виростуть три шестиповерхівки. Офіційно це курортно-оздоровчий комплекс з апартаментами. Лишається питання, що в такому разі буде з головним комплексом – Дачею Маразлі, що зостався за межами огороженої теритрії. Ні, особняк таки не зноситимуть. Проте будівництво висоток планують впритул до нього, що заподіє пам'ятці непоправну шкоду, та врешті приведе до її руйнування.
Одесити відстоюють історичну спадщину
Резонанс справи виявився значним, і до боротьби з забудовниками долучились громадськість, культурні діячі, звичайні одесити та навіть їхні діти. Зараз основна діяльність відбувається в судах. Активісти "Автомайдану" подають позови й забезпечують юридичну сторону питання. Також був створений громадський рух "Дача Маразлі дає здачі". Останній опікується власне інформаційною боротьбою та проведенням мітингів. Акції відбуваються регулярно й збирають поблизу Дачі Маразлі сотні одеситів. На такі заходи відгукуються навіть представники забудовників, котрі запевняють, що "все буде добре, і ніхто нічого не зноситиме". Та кожного разу забудовники відхиляють прохання одеситів показати, що ж відбувається за таємничим парканом.
Дії громадськості дають свої плоди, і вже за тиждень після останнього мітингу 31 січня НАБУ наклало арешт на територію. З особняками й землею, де вони перебувають, заборонено вчиняти будь-які будівничі чи юридичні дії. Це неабияка перемога. Одночасно в НАБУ взялись за оцінку дій облради, котра й продала Дачу Маразлі приватним особам.
Та історія ще не скінчилась. Зараз важливо підтримувати суспільний резонанс справи й не втрачати цікавість до комплексу. Одеситів закликають частіше прогулюватись на території комплексу й повідомляти поліцію про будь-які будівничі дії, якщо такі відбуватимуться.
Інформаційна боротьба теж продовжується. Громадськість збирає підписи для звернення до Міністерства культури, а біля Дачі Маразлі влаштовуються різноманітні заходи для привернення уваги. Зокрема артгрупа "Мистецтво і дихання" 7 лютого організувала пленер біля особняка. Митці й громадськість зібралися, аби помалювати, почитати вірші і попити чаю з глінтвейном.
Дуже надихає зацікавленість найменших одеситів справою. Діти малюють плакати, розміщують свої думки з цього приводу в соцмережах та закликають громадськість прийти на мітинги.
Активісти наголошують, що борються не проти знесення особняків, а проти будь-якого будівництва на території комплексу. Адже це зона культурного відпочинку одеситів, їхня гордість та власність. І ніхто не має права просто так це відбирати. Долучитись до боротьби за свої права та протистояти забудові можна різними найпростішими способами – звернутись до депутатів, ходити на мітинги, малювати плакати, чи просто поширюючи інформацію про забудову та свої думки з цього приводу в соцмережах. Одеса не раз довела, що об'єднавшись громадськість може творити значні справи й викликати жах у забудовників, корупціонерів і у всіх нших, хто порушує її права.
Читайте також:
Нова влада, спустошені вулиці та кількасотенні мітинги: Підсумки 2020-го, котрий змінив Одесу.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса