Тьотя Соня чи Дружина моряка: Де в Одесі побачити пам'ятники, присвячені жінкам

Одеса – це місто, де жіночий образ грає домінуючу роль в усіх його іпостасях – від ніжної Віри Холодної до владної рибалки Соні

Тьотя Соня чи Дружина моряка: Де в Одесі…
Фото: Скульптура "Срібна доба" / museum-literature.odessa.ua

Depo.Одеса склало туристичний маршрут, присвячений прекрасній половині людства, відображений в одеській скульптурі, який починається з центру міста і закінчується на Фонтані. 

Пам'ятник дружині моряка

Ця бронзова скульптура, яка має назву "Чекаюча", найбільше відома як "Пам'ятник дружині моряка". Вона присвячена родинам мореплавців, та розташована на Морвокзалі. Композиція була відкрита у 2002 році під час святкування Дня міста. Відомо, що під час її створення скульптору Олександру Токарєву позувала балерина. Вона зображує граціозну молоду жінку, яка міцно утримує в руках дитину, що стоїть на парапеті. Фігури композиції трохи крупніші за реальних людей. І мати, і дитина вдивляються у морську далечінь, чекаючи повернення корабля, на якому пішов у море їхній чоловік та батько. 

Фото: oweamuseum.odessa.ua

Скульптура "Одеса-мама"

Композицію, яка з 2000 року встановлена у Саду скульптур Літературного музею, створив скульптор Олександр Князик. Огрядна жінка, яка символізує Одесу-маму, стоїть на трьох китах. Як свого часу пояснив Михайло Жванецький, три кіти – це торгівля, медицина і культура. В руках вона тримає своїх батьків-засновників: Дерибаса, Деволана, Ланжерона, Рішельє і Воронцова. А враховуючи, що у одеситки завжди є трохи вітру в голові, їй зробили шапочку з вітрил.

Фото: wikipedia.org

Пам’ятник "Срібній добі"

Це доволі комічні скульптури поетес Марини Цвєтаєвої та Анни Ахматової, одягнених у вбрання давньоєгипетських жінок, які сидять на лаві в оточенні леопардів. Композиція поповнила Сад скульптур у 2013 році на День гуморини, а її автором став скульптор Олега Чорноіванов.

Фото: vilingstore.net

Пам'ятник Вірі Холодній

Бронзова скульптура, присвячена одеській акторці німого кіно, була встановлена на вул. Преображенській біля Спасо-Преображенського собору у 2003 році. Тоді у День міста на відкритті пам'ятника була присутня онука сестри акторки — Людмила Соколова. Відомо, що  бронзову фігуру Холодної відливали у київському спеціалізованому творчому об'єднанні "Художник", а автором став скульптор Олександр Токарєв.

Спочатку біля ніг актриси лежав букет, але вандали неодноразово знищували цю деталь композиції. Зазначимо, що пам'ятник встановили на місці смерті актриси: тут розташовувався знесений у наступні роки флігель будинку Папудова, в ньому актриса жила перед самою смертю та померла.

Фото: rumyantsevphoto.livejournal.com

Кінетична "Балерина"

Інсталяція з'явилася на даху Дитячої хореографічної школи на вулиці Жуковського, 47, у 2018 році. Зазначимо, що кінетичну роботу скульптора Андрія Реви встановлювали за програмою Громадського бюджету, а школа – найвідоміша у місті, де дівчатка та хлопці займаються професійним балетом. 

Відео: Андрій Рева

"Одеська бабуся"

Образ літньої одеситки створила скульпторка Наталія Дверницька у 2018 році на подвір'ї Музею-квартири Леоніда Утьосова (вул. Утьосова, 11). Скульптура зображує жінку в літах, яка годує голубів. Створена вона, як і "Балерина", в рамках проекту "Місто скульптур" і фінансувалася за кошти Громадського бюджету. На постаменті висічені слова з пісні Утьосова: "Є місто, яке я бачу уві сні".

Фото: odessa.dobroedelo.com.ua

Пам'ятник "Тьотя Соня"

У рибному корпусі на Привозі з 2006 року красується такий літературний персонаж Валентина Катаєва, як мадам Стороженко. Автор скульптури колоритної одеситки зі зв'язкою бичків і котом – Ігор Івченко. Кот завмер в очікуванні рибки, а сама мадам і зараз без прибутку не залишається – у відстовбурчену кишеню фартуха ні-ні, та й кине хтось монетку, а то й купюру. Пишногруду і трохи втомлену одеситку у  панамі сам автор назвав "Тьотя Соня". Зазначимо, що моделлю для кота став сусідський Тимофій. Його ім'я написано на внутрішній частині ноги бронзової фігури.

Фото: odessa.dobroedelo.com.ua

Пам'ятник рибачці Соні "Одеса"

На Новому Привозі, в 2007 році, була відкрита композиція, присвячена пісні "Шаланди повні кефалі". Два персонажі – рибалка Соня і Костя-моряк стали в якійсь мірі художнім втіленням міста, тому свою роботу автор Іларіон Стадник так і назвав: "Одеса". Він був проти асоціацій своєї молодої героїні з мадам Стороженко і втілив рибачку в образі веселої дівчини. Відомо, що прототипом рибалки Соні стала сусідка скульптора, що живе на Молдаванці.

Фото: odessa.dobroedelo.com.ua

Пам'ятник "Муза"

Досить відверта жіноча скульптура з 1982 року розташована біля театру Музкомедії. Композиція Олександра Князика зображує музу оперети з лірою у руці, яка виринає на дельфіні з морської хвилі. За словами скульптора, через оголену фігуру дівчини, він прагнув передати відчуття радості життя і захоплення. 

Фото: www.odespicture.net

 "Викрадення Європи"

Пам’ятник був встановлений у 1994 році на 9-й станції Великого Фонтану скульптором Олександром Токарєвим. За міфом, Зевс закохався у дівчину та постав у вигляді бика. Він переніс Європу на острів Крит і, перетворившись на прекрасного юнака, заволодів нею. Перші роки композиція привертала до себе туристів та весільні кортежі. Навіть з'явилася прикмета: якщо пара потре чоловічу гідність бика, шлюб буде щасливим. Але, на жаль, зараз композиція постійно потерпає від вандалів. 

Фото: Ігор Бєлов

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme