Чим відомі одеські депутати, які стали крипто-олігархами

Серед українських "крипто-чиновників" знайшлося чимало жителів півдня

Чим відомі одеські депутати, які стали к…

Серед "крипто-чиновників", список яких був оприлюднений напередодні, знайшлося чимало жителів півдня. П'ятірка цього рейтингу на 100% складається з одеситів: два нардепи, два представники Одеської облради і один депутат міської ради. Depo.Одеса вирішив розібратися, що ж це за гроші такі, як ними можна скористатися, та які статки мають одеські депутати-криптовалютники.

Криптовалюта: що воно таке та з чим його їдять

Якщо сказати просто, то криптовалюта – це віртуальна валюта, яка не залежить від нафти, золота чи інших коштовностей і не належить жодній банківській системі чи країні. Хто вигадав криптовалюту - достеменно не відомо, але її "батьком" вважають людину або цілу групу людей, які під ім'ям Сатоши Накомото 31 жовтня 2008 опублікували статтю "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System". У матеріалі йшлося про систему електронної готівки - біткойни. Наступного року 9 січня випустили першу версію біткойн-гаманця і запустили мережу біткойнів.

Спочатку віртуальна валюта була популярною лише у математиків, криптографів, а також у тих, хто захоплюється комп'ютерними та мережевими технологіями. Але поступово вона завоювала більш широку аудиторію. Дійшли ці гроші і до України, але не настільки, як, наприклад, в Індонезії, де за них можна навіть купувати товари в продуктових магазинах. У нас розрахункові операції з допомогою цих грошей офіційно поки що не проводяться.

Ще декілька років тому Нацбанк України не дуже радив нашим співвітчизникам вкладати гроші у криптовалюту. На своєму офіційному сайті регулятор у 2015 році розмістив інформацію наступного змісту: "З метою захисту прав споживачів, безпечності здійснення переказу коштів Національний банк України рекомендує громадянам використовувати послуги лише тих платіжних систем, систем розрахунків, які внесені Національним банком України до Реєстру платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем та операторів послуг платіжної інфраструктури". А криптовалюта до вказаного НБУ списку не входила, та й досі її там немає. Хоча влітку у декількох виступах представники регулятора висловилися про можливість створення крипто-гривні, а восени обіцяють остаточно дати висновок: чи можна буде використовувати вірутальні гроші у якості платіжного інструменту.

Українські олігархи не чекають, коли з'являться національні віртуальні гроші, і купують те, що вже є. Наразі відомі імена 22 чиновників, які купили бійокони. Depo.Одеса вирішив детальніше познайомити читачів з одеськими крипто-міліонерами.

Олександр та Анатолій Урбанські

Нардеп від "БПП" Олександр Урбанський, який є лідером серед чиновників у криптовалютному статку, вказав у декларації 5 328.1217 біткойнів (ВТС), що зараз в перерахунку становить більш ніж 368 млн грн. При цьому нещодавно він та його старший брат Анатолій Урбанський, який є головою Одеської облради, прикупили ще біткойнів. Згідно з деклараціями про зміни, які брати подали на початку серпня, сумарно вони купили криптовалюти на 73 млн грн, при цьому частка Олександра складає трохи більше ніж у брата - 40,5 млн у гривнях.

Анатолій та Олександр Урбанські. Фото: World News

Варто зазначити, що Урбанські у минулому році задекларували рівно по 25 млн грн готівки кожен.

Згідно електронної декларації, нардеп Олександр Урбанський володіє не тільки земельною ділянкою площею 486 кв. м, а і квартирою у 312 кв. м та будинком площею 141 квадрат. Гараж і три підвали зареєстровані на його дружину Наталію.

У декларації його старшого брата, голови Одеської облради, значиться квартира площею 266 кв. м та нежитлове приміщення у 280 "квадратів". Також у власності Анатолія Урбанського та його дружини Галини є гараж і дачний будинок площею 284 кв м.

Крім того, народний депутат вказав у декларації 17 годинників відомих марок, одяг і ювелірні прикраси дружини. У свою чергу, голова облради задекларував вісім годинників, одяг і ювелірні прикраси дружини Галини, а також декілька картин, в тому числі, полотна Євгенії Гапчинської та Оксани Мась.

Автопарк родини Олександра Урбанського складають Audi A8 2011 випуску та Range Rover Sport 2015 р.в. Сім'я Анатолія Урбанського має більш широкий вибір автотранспорту - Hyundai IX35 (2013 р.в.), Land Rover Range Rover Autobiography (2014 р.в.), Mercedes-benz G500 (2015 р.в.), Porsche Cayenne Turbo (2011 р.в.) і катер.

Народний депутат взяв кредит в "Марфін банку" в розмірі 482 тис. грн, а його дружина отримала у цьому ж банку декілька кредитів у розмірі 1,4 млн грн і 171 тис. грн відповідно. До того ж, дружина нардепа отримала дохід від підприємницької діяльності в розмірі майже 1,3 млн грн, а йому самому повернули борг в сумі 701 тис. грн. Також в декларації молодший брат зазначив фінансові зобов'язання свої та своєї дружини на користь страхових компаній, банків і фінансових установ на суму 4,68 млн гривень. Окрім цього, він задекларував понад мільйон гривень в якості доходу від підприємницької діяльності та 11,4 тис. грн відсотків з депозиту. А у Анатолія Урбанського 147 тис. грн. лежить на рахунку в "Правекс банку" та є фінансові зобов'язання на суму майже 600 тис. гривень для виплати страховій компанії і кредиту.

Нагадаємо, що сім'я Урбанських вважається однією з найвпливовіших на півдні Одеської області.

Дмитро Голубов

Трохи "біднішим" за братів Урбанських виявився голова Інтернет-партії України і народний депутат України від "БПП" Дмитро Голубов. Принаймні у частині офіційно задекларованої криптовалюти: він володіє 4 376 ВТС, що в перерахунку на теперешній час становить 302 млн грн. Він їх купив ще у 2012 році, тоді вони коштували трохи більше 402 тис грн. На початку серпня нардеп також поповнив свій віртуальний рахунок на 4376 одиниць Біткойн Кеш, на що витратив майже 33 млн грн. Варто зауважити, що і Голубов, і брати Урбанські купили біткойни якраз напередодні росту їхнього курсу.

Мультимільйонер виявився дуже бідною на майно людиною, згідно з офіційною декларацією. Якщо у 2015 році Голубов декларував наявність свого будинку, то в 2016 році в декларації він відсутній, у наявності лише готельний номер в оренді. Де поділась "хатка" – невідомо. Немає у нього і своєї машини. За 2016 рік у нардепа була надбавка до зарплати у Верховній Раді: він отримав 142 тисячі гривень і майже 170 тисяч в зв'язку з виконанням депутатських повноважень (у 2015 році було 71 тисяча і 80 тисяч відповідно). Також нардеп задекларував 37,5 тисячі гривень за відчуження нерухомого майна.

Фото: Facebook/Дмитро Голубов

У Голубова та його дружини Анастасії Лашкарьової у власності квартира в 43,9 квадратних метра в Одесі. Судячи з декларації, Анастасія Лашкарьова продала зареєстрований у 2015 році Nissan Maxima 2004 року випуску і пересувається громадським транспортом. Однак у 2016-му вона придбала телерадіокомпанію "Здоров'я" за 41 тисячу 500 гривень і отримала 150 тисяч доходу за відчуження рухомого майна.

Також Голубов не вніс до е-декларації ще один дорогий бізнес дружини - вона входить до складу засновників житлово-будівельного кооперативу "Парк фонтанів" і низки інших об'єктів.

Руслан Табунщик

Депутат від "Батьківщини" в Одеській облраді, який в минулому активно боровся з проституцією і кіберзлочинністю в одеській міліції, купив 1600 ВТС (зараз це близько 100 мільйонів гривень). Зазначимо, що 500 ВТС з цієї суми належать його дружіні Олені. Подружжя купило криптовалюту ще у 2012 році

Фото: Facebook/ Руслан Табунщик

У декларації за 2016-й рік ним самим зазначено, що депутат і його дружина Олена нічого не заробили. У той же час, у депутата Табунщика є непогане майно: Mercedes S500 2010 року випуску і Lexus RX50 2006-го, що належить дружині. З нерухомості - квартира в Любашівці, 62 кв.м. Також на дружину депутата зареєстровано дві квартири в Одесі (143 і 137 кв. м). Плюс офісне приміщення площею 70 кв. м.

І звичайно ж, Табунщик зареєстрував готівку: це $70 000, 147 тисяч євро і 4,5 мільйона гривень. Це окрім "біткойнів".

Валентин Волканов

Колишній "регіонал", а нині депутат облради від "БПП" Валентин Волканов, за сумісництвом гендиректор ТОВ "УКРПРОДКОМ", посів четверте місце в рейтингу. Він задекларував 1500 ВТС, проте не вказав, коли їх купив.

"Винний магнат" свого часу прославився судовими позовами. Кілька років тому в прокуратурі Ізмаїльського району відкрили кримінальну справу щодо Волканова через те, що він заборгував Фонду держмайна 1,4 мільйона гривень орендної плати і пені. До того ж, серед претензій в інтересах держави зазначено, що, будучи депутатом облради, бізнесмен довгий час поєднував з держслужбою підприємницьку діяльність. У документах підприємства він значиться на посаді голови наглядової ради. Крім іншого, керівника заводу підозрюють в розтраті бюджетних коштів і в ухиленні від виконання рішення Господарського суду.

Фото: Главкор

Також Волканов засвітився в ТОПі власників землі. Разом із дружиною Ганною він володіє близько 20 га землі, при цьому сам депутат має лише один гектар. Майже всі ділянки знаходяться в Таїровській сільраді під Одесою. Також його сім'я володіє рядом дорогих ювелірних прикрас і автомобілів, серед яких Mercedes-benz GL 350 4 2003 року випуску і Mercedes-benz ML-350 2013 року.

Що стосується зарплатні, то депутат облради за минулий рік заробив лишень 24 тис. грн, а його дружина отримала майже 19 тис. грн у якості соціальної виплати по догляду за дитиною.

Дмитро Пеструєв

Ще один колишній "регіонал", який зараз входить у "промерську" партію "Довіряй справам" виявився п'ятим в елітному списку - на його рахунку з 2012 року лежать 1318 ВТС. Статок родина Пеструєвих набула за рахунок похоронного бізнесу, який тягнеться з 1990-х - вони заснували фірму "Анубіс", яка щільно працює з усіма медичними закладами міста та кладовищами, які, варто зауважити, батько Дмитра Пеструєва Микола очолював багато років.

Фото: Думська

У декларації Пеструєв похизувався ювелірними виробами і годинами Rolex, а також рядом автомобілів. Серед них: BMW 740 D 2012 випуску, HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE ULTRA 2014 року, Citroen C4 2016 року і BMW R 1200 GT2016 року. Він "засвітив" також плавзасоби і корпоративні права в "Граніт-Дорсервіс".

Правда невідомо, чи варто довіряти декларації цього депутата міськради, бо він навіть своє призвище при заповненні електронного документу написав з помилкою.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme