Битва за мандати: Що очікує одеських політиків на місцевих виборах

В Одеській облраді днями має змінитися голова, адже чинний очільник виграв парламентські вибори. Крім того, в одеському поліктикумі взагалі починають творитися зміни

Битва за мандати: Що очікує одеських пол…
Фото: pixabay.com

Результати парламентських виборів крижаним душем вилились на голови одеських політиків. Тотальна перемога партії "Слуга народу" дала зрозуміти, що на місцевих виборах, які відбудуться восени або навесні, ситуація може повторитися, і політичні мастодонти мають всі шанси залишитися поза межами міської та обласної рад. Depo.Одеса дізнавався, що зараз відбувається на політичній кухні в регіоні.

Більше за інших голова болить у мера Одеси Геннадія Труханова та депутатів його партії "Довіряй ділам". Ще відносно недавно рейтинг політичної сили, що здебільшого тримається на особистій популярності міського голови, був, можна сказати, залізобетонним. Але парламентські вибори продемонстрували, що близькість до Труханова та партійні кольори ніщо у зрівнянні із брендом "Слуга народу". Дуже яскраво це відобразилося у Київському районі, де кандидат від "Довіряй ділам" Дмитро Танцюра з тріском програв як "опоплатформівцю" Віктору Баранському, так і нікому не відомому штангісту Артему Дмитруку, який представляє президентську партію. Ситуація із Баранським – ще більш показова, адже він дуже міцно працював на окрузі і закономірно вважав, що перемога буде за ним. Здавалося, що все на його боці: молодість, високі рейтинги, шалені гроші, які трансформувалися у продовольчі пакети, наочну агітацію, благодійні заходи, яскрава проросійська риторика, яку так полюбляють одеські виборці. Але все це не спрацювало, і не факт, що спрацює у подальшому. 

Депутати активізувались

Про те, що в "Довіряй ділам" добряче припікає, говорить той факт, что одразу ж після виборів депутати міськради від фракції мера миттєво активізувалися. Причому навіть такі мовчуни, як Олександр Матвєєв, різко почали цікавитися проблемами виборців, ставити незручні питання на апаратних нарадах та з’являтися на засіданнях постійних комісій. Не збавляє обертів і Дмитро Танцюра, що провалив парламентські вибори – тепер йому треба перемогти бодай на місцевих. Для "Довіряй ділам" вони стануть справжнім випробовуванням, адже їхні депутати зійдуться у запеклій битві не лише із "слугами народу", від яких невідомо що можна очікувати, але й з представниками "Опозиційної платформи – За життя" - ця сила отримала прекрасні результати в Одесі. "Очікується несамовита заруба, якої вже давно ми не бачили, в результаті якої ми маємо шанси побачити кардинально нову міську раду, – вважає політолог Дмитро Поливанов. – Якби вибори відбулися цієї осіні, я, гадаю, що "Слуга народу" могла б стати найбільшою фракцією: на її боці поки що шалений рейтинг президента та той факт, що "Довіряй ділам" та "За життя" пасуться на одному електоральному полі. Доки вони будуть відбирати голоси одне в одного, "Слуга народу" буде набирати. В той же час, за умови проведення виборів навесні 2020 року, ситуація може змінитися на користь "Довіря ділам". Зрозуміло, якщо Труханов ще буде мером".

Доля Труханова

Сумніви, які висловив екперт, мають реальне підгрунтя. За даними Depo.Одеса, у Києві долю одеського мера ще не вирішили, проте, ходять чутки, що в Офісі президента все більше схиляються до того, що Труханова треба знімати з посади. Чинного міського голову, нібито, вважають політично дуже токсичним і президент і його оточення це прекрасно знають. Приклад Порошенка, який віддав Одесу на відкуп Труханову, а потім отримав нищівну поразку, також наочний. І той факт, что під час свого візиту до Одеси, Зеленський тиснув йому руку та навіть дав якісь повноваження відносно будівництва об’їзної дороги, нічего не значить. Труханов сидить на міцному гачку – спеціалізована антикорупційна прокуратура оскаржує рішення суду по "Краяну", а в НАБУ є й більш залізобетонні аргументи. Якщо мера будуть знімати по суду, то дістануть справу з незаконного продажу комунальної власності – там доказувати набагато легше, адже всюди підписи самого Труханова.

Під час візиту до Одеси Володимира Зеленського не було помітно незадоволення президентом роботою Труханова / Фото: on.od.ua

Парадоксальність ситуації в тому, що рейтинг самого Геннадія Труханова серед одеситів дуже високий, і, за умови його допуску до виборів, він, скоріше за все їх впевнено виграє. Тим більше, що реальних конкурентів поки що дійсно немає: Едуард Гурвіц вже не користується таким впливом, а "Слуга народу" свого кандидата теж немає. За певними чутками, ставку можуть зробити на народного депутата Олексія Леонова, мовляв, він молодий і успішний одесит. Проте поки що все це виглядає досить примарно. Тому безперечно саме Труханов – найбільш вирогідний наступний мер Одеси. Знов-таки, за умови, якщо його не знімуть раніше через судові механізми. 

Проте є й інші варіанти розвитку подій. Наприклад, Труханов в кріслі на Думскій, і міська рада максимально заповнена "Слугами народу". Тобто, слабкий мер, який не має своєї політсили і може бути в значній мірі керованим. 

Не можна виключити і такий розклад, при якому Труханов перемагає і все ж таки заводить до сесійної зали велику фракцію "Довіряй ділам". "Це означатиме, що у Києві не пішли на силовий варіант і вирішили облишити Труханова у спокої. Безперечно, в обмін на за певні послуги та поступки. В будь-якому випадку, його позиції послабнуть, це однозначно", - вважає Дмитро Поливанов. 

Боротьба за крісло

Якщо в міській раді лише готуються до рішучих змін, в облраді повним ходом йде боротьба за крісло голови. Справа в тому, что чинний керівник Анатолій Урбанський, перемігши "слугу народу" Віктора Куртєва, потрапив до Верховної Ради. Дуже скоро крісло на проспекті Шевченка, 4, звільниться.

Анатолій Урбанський пройшов до парламенту на позачергових виборах / Фото: Facebook/Анатолій Урбанський

За даними Depo.Одеса, на нього притендує депутат Віталій Саутьонков, який не потрапив до ВР і теперь намагається взяти частковий реванш. "Він активно скуповує голоси депутатів, щоб отримати їхню підтримку під час виборів нового голови ради, і Урбанський йому, нібито, в цьому допомагає. Такий розвиток ситуації досить реалістичний, проте перемога Саутьонкова – питання далеко не вирішене", - повідомило нам джерело в апараті облради. Проти обрання Саутьонкова виступає значна частина депутатів, крім того, у Києві навряд будуть раді призначенню відверто пророссійского політика на таку важливу посаду.

Віталій Саутбонков сподівається очолити Одеську облраду / Фото: oblrada.odessa.gov.ua

Крім того, у крісло голови обласної ради "мітить" і її колишній очільник Михайло Шмушкович. Хоча перед цим йому ще треба потрапити до облради – це стане можливим, якщо наступний у списку БПП "Солідарність" погодиться відкликати свою кандидатуру і пропустити Шмушковича вперед.

Також у якості претендентів на посаду голови Одеської облради називаються "опозіціонер" Сергій Червяков, обранець від "БПП" Юрій Басюк, а також представник "Нашого краю" Юрій Димчогло. Хто таки стане новим очільником обласної ради – дізнаємося зовсім скоро, адже на 16 серпня заплановане позачергове сесійне засідання, на якому Анатолій Урбанський складе свої повноваження, а депутати мають обрати нового голову.

Що стосується ймовірних позачергових або чергових виборів до облради, то не виключно, що поки що чинний нардеп Олександр Урбанський, який цього року не балотувався до парламенту, піде на місцеві вибори, щоб не тільки отримати мандат депутата обласної ради, а й, можливо, очолити її.

У будь-якому випадку, в місцевому політикумі готуються до місцевих виборів і моляться за те, щоб вони були черговиві, а не достроковими, адже це означатиме, що вони відубудуться весною 2020 року – можливо до того часу сила "Слуги народу" послабне і нинішні одеські політики зможуть розраховувати на успіх.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme