Проблеми та успіхи: Як живеться в одній з великих ОТГ на Одещині (ФОТО)

Пройшло майже три роки, як на Одещині утворилася Великомихайлівська громада, яка об'єднала дев'ять сіл у Великомихайлівському районі. Керівництву  вдалося "підлатати дірки" у комунальних установах, однак стратегічні питання вирішити поки не виходить

Ксения Андреева

Територія Великомихайлівської об'єднаної територіальної громади (ОТГ) складає 50 тис. га, на яких проживають 13 тисяч осіб, але досі тут не створено жодного підприємства, повідомляє кореспондент Depo.Одеса, який нещодавно побував у райцентрі. Поїздку до громади організував Одеський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми "U-LEAD з Європою" та Мінрегіону України.

Проблема №1

Заступник Великомихайлівського селищного голови Світлана Слюсенко визнає, що організація робочих місць - це проблема "номер один". "Так, працювати ніде. Молодь їде до Одеси. Але в нас відремонтовано чимало дитсадків та шкіл – поки що тільки таким чином ми створили робочі місця. Нам пропонували створити овочепереробне підприємство, проте в нас за три роки зникли сади", - пояснює ситуацію Слюсенко.

Заступник Великомихайлівського селищного голови Світлана Слюсенко

При цьому, навіть до шкільних кадрів є питання. За словами чиновниці, там працюють в основному люди похилого віку, які важко сприймають ідеї Нової української школи. "Ну а що ми їх виженемо? За рахунок таких пенсіонерів у нас немає кадрового голоду на шість шкіл, хоча, звичайно, молодих вчителів з інформатики та іноземних мов у нас не вистачає", - зізнається начальник відділу освіти, культури та туризму Олена Маковецька.

Великомихайлівські школи та садочки не мають проблем з дітями, але молодих педагогів не вистачає

"Підлатали діри"

Громада утворилася у 2015 році шляхом об'єднання восьми сільських рад та однієї селищної: Великомихайлівської селищної, Новопетрівської, Новоселівської, Гребениківської, Великокомарівської, Комарівської, Стоянівської, Юрківської та Полезненської сільських рад з центром у Великомихайлівці.

Будівля Великомихайлівської сільради має не дуже привабливий вигляд, проте чиновники кажуть, що згодом звідси переїдуть до іншої будівлі

У райцентрі існують великі проблеми з водою, тому перше, що тут зробили - за рахунок держсубвенції побудували резервуари чистої води за шість мільйонів гривень. "Принцип роботи резервуарів такий – вночі закачується вода по нічному тарифу, потім вона фільтрується, відстоюється і вдень вона тече по водоводу", - розповіла заступник голови ОТГ Світлана Слюсенко. Зазначимо, що цієї води вистачає лише на райцентр.

До резервуарів воду закачують вночі, бо тоді дешевша електроенергія

Також за рахунок коштів субвенції з держбюджету, а саме за 995,6 тис. грн, провели реконструкцію центрального парку в смт Велика Михайлівка – там поставили нові тренажери та гойдалки для дітей, але місцеві кажуть, що їм цього мало. "Не вистачає ще одного майданчика для дітей, доріжки до лікарні, матусям дуже важко туди доїхати з дитячою коляскою", - каже мати маленького Ярослава.

Парк у селищі відновили, проте місцеві мешканці не дуже задоволені, вважають, що треба ще багато чого тут зробити

Взагалі, за рахунок субвенції з держбюджету та коштів місцевого бюджету за три роки реалізовано багато проектів з так званого "латання дір": капремонти будинків культури, адмінбудівель, дитсадків, шкіл, придбано сміттєзбиральний автомобіль, трактори, проведена реконструкція мереж вуличного освітлення у селах, тротуарних доріжок, проїзних частин вулиць, зроблені капремонти водонапірних башт, водогонів та водопроводів у селах.

У Будинку культури частково зробили ремонт

"Тетяна і Компанія"

Зазначимо, що в Великомихайлівський ОТГ вміють не тільки робити капремонти, але й розважатися. Днями там організували Перший відкритий міжрайонний чемпіонат з приготування борщу. У ньому взяли участь понад 30 колективів з Великомихайлівського, Роздільнянського, Захарівского, Окнянського, Біляївського та інших районів Одеської області. Одну з команд очолила керівник Великомихайлівської ОТГ Тетяна Жарська. Команда мала назву "ТіК" - "Тетяна і Компанія". Борщі на вогнищах чиновники та фахівці справи готували прямо на головній площі райцентру, а потім безкоштовно пригощали гостей фестивалю.

Керівник Великомихайлівської ОТГ Тетяна Жарська очолила одну з команд кухарів, яка називалася "Тетяна і Компанія"

Днями у Великій Михайлівці наварили борщу за тридцятьма рецептами

Під час чемпіонату з приготування борщу встановили національний рекорд України - найбільше "дерево", до якого увійшли 49 інгредієнтів для улюбленої страви українців

Кухарі у святковому вбранні змагалися у майстерності приготування борщу

Горизонти мрії

На думку радника Одеського Центру розвитку місцевого самоврядування Євгенії Генової, у сучасних ОТГ є і недоліки. "Немає горизонту мрії. Немає стратегії далекого мислення - закласти, наприклад, підприємство, яке б "вистрілило" через п'ять років", - вважає вона.

Село Новопетрівка у Великомихайлівській ОТГ

Школа у селі Новопетрівка

Місйцеві краєвиди Великомихайлівської ОТГ

На її думку, така ситуація безпосередньо пов'язана з виборами: "Керівництво прикидає так: а якщо завтра мене не оберуть, навіщо ці далекосяжні плани?", - вважає спеціаліст.

А поки у відповідь від заступника голови об'єднаної громади на такі речі ми чуємо: "Завод підняти - це великі кошти".

Осінні краски додають місцевості своєї краси

З газом в ОТГ - проблеми, навіть селищну раду обігрівають за допомогою дров

Так, кошти великі, справа - не проста. Залишається сподіватися, що згодом все зміниться на краще, можливо, з'явиться якийсь іноземний інвестор, який вкладе кошти у розвиток громади. Адже такі випадки на Одещині вже мають місце, наприклад, китайські інвестори зацікавилися Лиманським районом, де збираються побудувати бетонну дорогу, що зв'яже три порти. А корейці мають плани втілити на Одещині сміттєпереробний або біопаливний проекти.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса