Автор джурів і "Сторожової застави": В Одесі від коронавірусу помер письменник Володимир Рутківський

Володимир Рутківський писав твори для дітей та підлітків. За його повістю "Сторожова застава" зняли фільм

Надія Собенко
Журналіст розділу Depo.Київ.
Автор джурів і "Сторожової застави": В О…
Фото: Facebook Наталі Марченко

В Одесі на 85-му році життя від коронавірусу помер український дитячий письменник, лауреат Шевченківської премії, автор пригодницьких повістей для дітей та підлітків Володимир Рутківський.

Про це повідомляє Depo.Київ з посиланням на Facebook-cторінку видавництва "А-ба-ба-га-ла-ма-га".

Письменник помер 31 жовтня. 

"Від ненаситного ковіду відійшов у вічність видатний український письменник, лауреат Шевченківської премії і наш великий друг Володимир Рутківський (18.04.1937-31.10.2021). Надзвичайно болюча втрата для української літератури! Його блискучими творами зачитуються десятки тисяч дітей і дорослих", – сказано на сторінці видавництва, яке видавало романи Рутківського.

Народився 18 квітня 1937 року на Черкащині. Навчався в Одеському політехнічному інституті. Друкуватися почав 1959 року. Працював на Одеському суперфосфатному заводі, відтак подався в журналістику. Закінчив Вищі літературні курси при Літературному інституті ім. Максима Горького.

В літературі дебютував як поет (у доробку Володимира Рутківського сім поетичних збірок). Утім, письменницьку славу й любов читачів принесли твори для дітей та юнацтва - повісті "Аннушка" (українське видання - "Ганнуся", 2012), "Гості на мітлі", "Бухтик з тихого затону", "Канікули у Воронівці", "Намети над річкою", "Слуга баби-Яги"; повість-легенда "Сторожова застава" (на початку 2021 року у вільному доступі з’явився фільм "Сторожова застава", знятий за повістю Рутківського), книга нарисів "Земля майстрів", п’єса-казка "Прибульці", книга про німецьку окупацію під час Другої світової війни "Потерчата", нагадує Читомо.

Тривалий час твори Володимира Рутківського були недоступні українському читачеві. За радянських часів письменника не раз звинувачували в українському націоналізмі; в Україні відмовлялися видавати його твори, проте перекладені російською приймали до друку у видавництвах Москви.

Тож в Україні Рутківський став відомий уже за незалежності. Визнання читачів йому принесла пригодницька трилогія про джур козака Швайки, що побачила світ у видавництві "А-ба-ба-га-ла-ма-га" впродовж 2007-2010 років. Саме за неї письменник у 2012 році отримав Шевченківську премію.

Лауреат численних літературних нагород, у тому числі премій імені Лесі Українки, Миколи Трублаїні, Віктора Близнеця, рейтингу "ЛітАкцент року 2009" (за другу книжку з трилогії "Джури-характерники"), літературної премії "Книга року BBC 2011" (за історичну дилогію "Сині води"), а також Національної премії України імені Тараса Шевченка (2012). У 2018 році "Щирик зі Змієвої гори" Рутківського увійшов до довгого списку Книги року ВВС. На відсотки від грошової частини Шевченківської премії заснував приватну нагороду в царині дитячої літератури "Джури".

2018 року за книжку "Гості на мітлі" був включений до Почесних списків Андерсена.

Нагадаємо, у Києві з різницею в один день від коронавірусу померли письменники Тимур та Олена Литовченки

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme