"Жодного наказу захищати територію не було": В Одесі відбувся прем’єрний показ фільму "Крим. Оточені зрадою" 

Режисер документального фільму підполковник Віктор Гром зняв унікальні документальні кадри із заблокованої росіянами та колаборантами військової частини у селищі Перевальному, де на той час розташовувалась 36-та бригада берегової охорони
 

"Жодного наказу захищати територію не бу…

Кореспондентка Depo.Одеса побувала на показі стрічки "Крим. Оточені зрадою" на Одеській кіностудії в арт-центрі Віри Холодної та поспілкувалася з автором фільму Віктором Громом, героєм стрічки, командувачем Військово-Морських Сил ЗСУ Ігорем Воронченко та волонтерами, які допомогли військовим, що вийшли з Криму у 2014 році. 

Показ відбувався на патріотичній ноті – до кіностудії прийшло багато військовослужбовців, священиків, волонтерів та активістів, арт-центр Віри Холодної ледве вмістив близько 600 людей. Після виконання гімну України та хвилини мовчання за загиблими, оркестр ВМС ЗСУ вперше виконав гімн морської піхоти. 

Що треба знати про стрічку

У фільмі присутні кадри захоплення та блокування військової частини з, так би мовити, ракурсу, недоступного цивільним журналістам, які фіксували події анексії Криму російськими військами. Весь час, перебуваючи з 36-ю бригадою, військовий журналіст Віктор Гром передавав інформацію на материкову Україну.

Військовий журналіст та автор фільму Віктор Гром / Фото: Depo.Одеса

Закадрового тексту дуже мало, тільки діалоги безпосередньо учасників, що тільки додає плюсів стрічці. "Багато хто гадає, що півострів було здано без жодного спротиву. У суспільстві існують розхожі думки щодо дій наших військових, влади та ситуації з окупацією Криму загалом, — каже Гром. — Втім, моя місія – показати громадськості, як це було тоді, як це відбувалось зсередини оточеної недругами частини. Адже весь відзнятий архів, десятки годин унікального відео вдалося врятувати і вивезти на материкову Україну. Згодом, вже під час участі в АТО, зустрічався з учасниками кримських подій, які не зрадили військовій врисязі. Збирав відомості про долю тих, хто залишився на службі окупантів. Так крок за кроком, вдалося створити цей документальний кінопроект", — розповів автор фільму.

До стрічки увійшли ексклюзивні інтерв'ю з очевидцями та безпосередніми учасниками тих подій: командувачем ВМС Ігорем Воронченком, лідером кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим, командиром батальйону 36-ї бригади Юрієм Головашенком та командиром роти Віктором Сікозою, відзняті вже в наш час.

Інтерв'ю Мустафи Джамілєва використовували для створення фільму / Фото: Depo.Одеса

Сам підполковник Віктор Гром — львів’янин. Закінчив Львівський державний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут. А згодом, за фахом "військовий журналіст" і Військовий інститут при Національному університеті "Львівська політехніка" (тепер — Національна академія Сухопутних військ імені Петра Сагайдачного). Проходив службу в Криму. Після виходу на материкову Україну, як журналіст Центральної телерадіостудії МО України, одним із перших відбув у відрядження в район проведення АТО, де фільмував військові події. Згодом очолив проект "Будемо жити", який розповідає про історії воїнів з непересічними долями. За три роки Віктор Гром спільно з командою телепроекту розповів близько сотні таких історій.

Про реальні події у фільмі 

Одесити мали змогу поспілкуватися з авторами та героями фільму / Фото: Depo.Одеса

Селище Перевальне під Сімферополем. Крим. Березень 2014-го. Військові 36-ї окремої бригади берегової оборони перебувають в облозі. Їхню військову частину захопили та заблокували російські бойовики без пізнавальних знаків. Але здаватися українці не мали наміру. Бригада перебувала у повній бойовій готовності та чекала наказів вищого командування.

"Парк був оточений, навколо парку ходили людей 80 з гранатометами, в кожного було по РПГ-26", – розповідає герой фільму, командир батальйону 36-ї бригади берегової оборони ЗСУ Юрій Головашенко. Але жодного наказу захищати стратегічно важливу бригаду так і не було, згадують тодішні її військові. Натомість командир Сергій Стороженко зрадив Україну і згодом здав частину без жодного пострілу російським військовим. Також зрадив і командир механізованого батальну 36-ї бригади Владислав Тряпіцин. За словами військових, їх заохочували російськимт заробітними платами та землями у Криму. 

У фільмі називаються імена тих, хто зрадив Україну / Фото: Depo.Одеса

"Ми перші потрапили в таку ситуацію, і як хто чинив би, будучи на своїх місцях тоді, – було невідомо. Тим паче, пропаганда російська – вона добре тоді мізки промила. І нашим військовим, ну, комусь не промила", – каже командир роти 36-ї бригади Віктор Сікоза.

Автор фільму вважає, що на початку ситуацію ще можна було врятувати, тому що, за його словами, російські військові теж були розгублені і не хотіли стріляти: "20 хвилин – і ми би їх вибили, – говорить Гром. – Так, нас постійно провокували, щоб ми били цивільних на камеру, але ми трималися, до останнього не вірили, що здамося, але тому і фільм має назву "Оточені зрадою".

Глядацька зала була заповнена / Фото: ВМС ЗСУ

Коли військові були в облозі, першим на допомогу бригаді прийшло місцеве кримськотатарське населення. Допомагали харчами, приносили кореспонденцію та навіть хотіли приєднатися до армійських лав. Щирим намірам кримських татар повірили не одразу. "Для мене дуже відрадно, тут всі говорили про ту значну роль, яку відіграло місцеве корінне населення – кримські татари, які активно підтримували наші військові частини. І всі казали, що це була дуже помилкова, ганебна і нав'язана концепція, про те, що начебто корінний народ – це головний бунтівник і головна загроза державній цілісності", – пригадує лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.

Але на думку Грома, якби кримські татари не відійшли тоді від Верховної Ради Крима, "зелені чоловічки" туди б не зайшли. "Треба було згуртуватися і залишитися там стояти. Тому що тільки вони покинули ВР, зайшли російські військові", – розповідає журналіст. Він також передав атмосферу у фільмі, коли місцеві були настільки дезорієнтовані, що спочатку не розуміли, про що референдум. Тільки потім пропаганда російських ЗМІ про "лише б не було війни", додавила ситуацію. "За тиждень на мою жінку зі Львова вже косо озиралися, мені погрожували, я зрозумів, що треба забирати звідси сім’ю", – зізнається Гром. 

Таким чином, ті, хто не похитнув присяги, переїхали на материкову Україну. У Миколаєві з них сформували нову бригаду морської піхоти, а номер залишили той самий – 36-та. Це був основний костяк, який потім воював у 2017 році під Широкіним. Так сталося, що один з героїв фільму загинув, це – Олександр Вознюк. 

Один з героїв фільму Олександр Вознюк загинув на Донбасі / Фото: Depo.Одеса

Сьогодні військові з жалем згадують події п’ятитирічної давнини і щиро вірять, що ще повернуться. "Я сни бачу про Крим, і я хочу в червоні печери, я хочу на узбережжя. Я сумую", – ділиться командир батальйону 36-ї бригади Юрій Головашенко. 

Зазначимо, що після перегляду фільму, глядачі, які зібралися в Одеській кіностудії, оплесками зустрічали героїв стрічки - учасників подій в Перевальному. В свою чергу, командувач ВМС ЗС України адмірал Ігор Воронченко вручив ордер на квартиру військовослужбовцю, який вийшов з Криму і зараз продовжує службу в складі ВМС України.

Командувач ВМС ЗС України адмірал Ігор Воронченко вірить, що Крим повернуть / Фото: Міноборони

"Серце стукало, коли дивився стрічку, – розказав після перегляду Воронченко. – Я чомусь вірю, що ми повернемо Крим. Так, імперські сили тягнуть нас, але треба відірватися, незважаючи на те, що ми з нуля відбудовуємо армію", – зазначив він. 

В свою чергу, волонтерка Наталя Пранжу нагадала, як одесити прийняли військових з Криму та розташували їх на базі санаторію "Куяльник".  "Усі везли туди все, що можливо, усі тоді допомагали", – розказала вона та подякувала волонтерам. 

Мрії про майбутнє 

Зазначимо, що прем’єрні покази фільму на днях відбудуться у Маріуполі та Харкові. Також надійшли пропозиції на покази у Миколаєві. Окрім цього, фільм вже перекладений англійською мовою, також планується переклад на французьку та німецьку. "Плануємо вирушати у травні до Австрії. Будемо транслювати фільм "Крим. Оточені зрадою" в європейських країнах, щоби там бачили і знали, що насправді відбувалося тоді в Криму", – повідомив Гром.

На цьому автор документальної стрічки не зупинятиметься. Каже, є ще багато відзнятого архівного матеріалу і про анексований Крим, і про українсько-російську війну. "Ця документальна стрічка на 40 хвилин, я хочу її розширити до повноцінного фільму на півтори години", – каже журналіст. Також на черзі фільм про перший прохід українських кораблів у Керченській протоці.

Фото на головній: ВМС ЗСУ

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme