Закатали в бетон історію: Як в Одесі "рятують" Воронцовську колонаду
Головним скандалом минулого тижня стали події навколо багатостраждальної і, вже можно точно казати, так званої реставрації бельведеру колонади Воронцовського палацу, яка носить відповідну офіційну назву - Бельведер
Те, про що ще кілька місяців тому попереджали спеціалісти та громадські діячі, сталося – підрядна організація зі скандальним і навіть кримінальним минулим напівтаємно перетворює пам'ятник архітектури національного значення на "новодєл". Depo.Одеса розбирався, що хочуть зробити з однією з навідоміших пам'яток Південної Пальміри
Нічні бетономешалки та громадські шпигуни
Галас здійнявся пізно ввечері 25 липня, коли близько опівночі у Воронцовському провулку загуркотіла бетономішалка та почали активно працювати робочі. Все нагадувало якусь втаємничену спробу забудови, як це останнім часом часто буває, але виявилося, що йдеться про речі значно серйозніші. Активісти та громадські діячі, які кожен день та навіть ніч слідкують за підрядником, прибули на місце реставрації та побачили, що ведуться роботи на бельведері Воронцовського палацу – машина зливала бетон на місце несучих балок.
Фото: Facebook/Владислав Балінський
Здійнявся скандал, бо згідно з документами, замість бетону мали бути дерев'яні балки спеціальних порід дерева. Робочі на запити, що вони роблять і чому працюють вночі, не знайшли нічого іншого, як відповісти, що вони бояться сонця. Активісти викликали поліцію, зателефонували віце-мерові Петру Рябоконю, який пообіцяв своїм дзвінком зупинити роботи. Так воно і сталося, але вже за декілька годин на місце прибули ще дві бетономішалки та почали працювати набагато активніше. Поліція та працівники департаменту муніципальної безпеки їм не перешкоджали…
Загублена автентичність
Пересічний читач може поставити резонне питання: а в чому, власне, проблема і чому стільки галасу і хіба будівельники не реставрують колонаду, як і повинні? В тому то і справа, що ні. Реставраційні роботи відрізняються від ремонтних кропітким ставленням до найменших деталей, стовідсотковим збереженням автентичності будівлі, заміною унікальних елементів на аналогічні. Згідно з планом реставрації, робочі мали замінити балки перекриття з дерев'яних на дерев'яні, але замість цього вирішили використати бетон. Мало того, що це є грубим порушенням плану і фактично перетворює автентику на "новороб", так ще й вага бетону, що ляже на колони, суттєво більша за розрахункову, адже у XIX столітті будували, виходячи з тогочасних реалій.
Фото: Depo.Одеса
Depo.Одеса вирішило розібратися, що могло змусити підрядну організацію "Одесакомунекологія" піти фактично на підлог. Як виявилося, вартість робіт та час. "З огляду на те, що балки несуть лише конструктивну, а не експозиційну функцію, а також у зв'язку з відсутністю в Україні дерев'яних балок з такими вимогами і розмірами: з добірної сосни або модрини (350x350 мм і 360 x 370 в перетині, завдовжки 6000 мм, щільністю 7- 9 кілець на 1 см, без сучків і тріщин), було прийнято рішення замінити втрачені дерев'яні балки в конструкції антаблемента на монолітну залізобетонну балку з легкого бетону", - заявив представник підрядної організації Максим Ігнатьєв. Також підрядники пояснили, що задля заміни прогнилих балок на канадський аналог треба було чекати ще півроку, що відбилося б на строках здачі проекту.
Пояснення наче і слушне, але навіть в такій трактовці воно жодним чином не виправдовує відхилення від початкового плану. Як-то кажуть, спасіння потопаючих – справа самих потопаючих: якщо взялися за традиційно коштовну реставрацію (не плутати з ремонтом чи реконструкцією!), то треба все прораховувати та бути готовими до будь-яких поворотів. Тим більше, що і гроші виділяються на канадську деревину, а не одеський бетон.
Але не це головне. Як підтвердили в мерії, про втрату дерев'яних балок часів Воронцова в "Одесакомунекології" дізналися ще в 2017 році, але, вочевидь, і не планували замовляти в Канаді якісні балки. Адже якби замовили, то вони давно б вже були в Одесі. Звичайно, використовувати бетон набагато простіше і дешевше, а пересічному громадянину потім можна розповісти, що він надлегкий і ніякої шкоди колонаді не принесе. Проте якщо бетон дешевший за канадське дерева, то, певно, вартість "реставрації" має зменшитись. Але ні: за час проведення робіт кошторис збільшився майже вдвічі. На думку громадського діяча Сергія Сарафанюка, йдеться про банальну підміну понять з метою дерибану грошей. "В результаті змови, відсутності реальної реставраційної бази в Одесі і реальної конкуренції, береш участь в тендері на реставрацію, отримуєш підряд на високу вартість реставраційних робіт. Заздалегідь розумієш, що до реставрації твоя фірма не готова. Купуєш в "Екобуді" розрахунки на заміну матеріалів і технологій, погоджуєш фактичний капітальний ремонт в Мінкульті, отримавши два листочка-писульки в приватній "Стройпроектекспертизі". Потім радісно ділиш різницю з подільниками в Одесі і Києві", - написав він на свої сторінці у Facebook.
Активісти-пророки
Цікаво, що аналогічний розвиток подій ще восени прогнозував архітектурний експерт Євген Сокольский. "Замість балок перекриття - бетон, хоча модрина продається на OLX. Амфітеатр - бетон. Його камені для чогось нумерують, після чого просто вивозять на звалище", - відмітив експерт. Але найбільш точно та жорстко висловився, тепер вже колишній реставратор бельведеру Анатоль Ізотов, якого з незрозумілих причин усунули від виконання обов'язків. "На сьогодні це не реставрація, а знищення всього того, що завдяки замовнику робіт (Управлінню капітального будівництва) в минулому році розчищалося щітками, зберігалося, вивчалося і передбачалося проектом до збереження. З цього роблю висновок, що на об'єкті ведеться хаотична робота, щоб встигнути його здати вчасно. Нічого спільного з реставрацією немає. Це – знищення!" - підсумував він.
9 фактів знищення аутентичності колонади з боку реконструкторів за версією громадських діячів
Одесит та активіст Владислав Балінський назвав дев'ять фактів, які свідчасть про те, що підрядник зробив значну шкоду колонаді.
1. Організація несучої частини антаблемента здійснена методом заливки залізобетонного армопоясу, а не балками, як зробили автори проекту.
2. Внутрішні стіни раніше виявленого простору стереобата (приміщення під бельведером) оштукатурені цементною штукатуркою, що у випадку з вапняком неприпустимо (ДБН А.2.2-14 діє до: 2016). Цемент значно щільніше вапняку і внаслідок адгезії і температурних розширень сколює його верхній шар. Порожнечі, що утворюються внаслідок цього, постійно намокають (так звана "точка роси"), що може призвести до руйнування несучих конструкцій пам'ятника. У даному випадку, необхідно використання вапняних або спеціальних (дихаючих) штукатурок. Подібна помилка (заміна вапняної штукатурки/облицювання пісковик на цементну штукатурку) вже була допущена під час ремонту Гігантських сходів в середині 30-х років минулого століття. Це призвело до часткового руйнування парапетів та інших елементів конструкції пам'ятника архітектури.
3. Були зруйновані і невміло відновлені чотири абаки-чаші на колонах - вони відрізняються за формою від оригінальних.
4. Зовнішня частина фундаменту Бельведеру та амфітеатр позбавлені автентичного вигляду і залиті бетоном/оштукатурені цементною штукатуркою.
5. Водовідведення на об'єкті реставрації не організовано.
6.Гідроізоляція об'єкта реставрації організована частково.
7. Зберігання демонтованих вапнякових автентичних елементів організовано неправильно, що призводить до їхнього руйнування.
8. Ознаки проведення земляних робіт в безпосередній близькості до сусіднього пам'ятника археології місцевого значення "Підпірні стіни".
9. Пошкодження кладки на прилеглій ділянці пам'ятки археології місцевого значення "Підпірні стіни".
Підрядник зі скандальним минулим
Скоріше за все, ніяких наслідків скандал не принесе – в мерії явно прийняли сторону підрядної організації і щось змінювати не планують. Найбільш яскраво це ілюструє поведінка Петра Рябоконя, який обіцяє зупинити роботи, але вже за дві години вони поновлюються з новою силою. Або віце-мер замилює очі, або просто не має важелів впливу і змушений виконувати наказ зверху. Такий хід справ зрозумілий, адже "Одесакомунекологія" є однією з улюблених фірм мерії, яка регулярно виграє конкурси. Так, в 2017 році компанія з уставним фондом в 70 тисяч гривень виграла державних тендерів на 154 мільйони, в 2016 – на 104 мільйони. У 2018 році ця сума скромніша, лише 58 мільйонів гривень, але всі тендери, що замовляло управління капітального будівництва, виграла саме "Одесакомунекологія".
Крім того, Ігнатьєв безумовно правий, коли говорить про строки – очевидно, що відкриття колонади готують до 2 вересеня. В цей день міська адміністрація хоче показати одеситам частину Грецького парку, в ансамбль якого ідеально вписується колонада.
Для того, щоб зірвати черговий ворох електоральних аплодисментів, в мерії підуть на все. І неважливо, що замість реставрації містянам підсовують звичайний ремонт. Цей скандал забудуть, зате красива обгортка залишиться. Може й ненадовго, але достатньо для того, що знову виграти вибори. А там - хоч потоп.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса