UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Як живе на Одещині затишна громада, де готові підпилювати "корони" та залишити Леніна без голови

Минуло вже майже два роки, як в Захарівському районі Одеської області утворилася Затишанська ОТГ. За цей час багато чого вдалося зробити, проте роботи попереду з кожним днем стає все більше

Як живе на Одещині затишна громада, де г…

Громада намагається всидіти на двох стільцях: з одного боку, там завзято противляться декомунізації, з іншого, зробили ривок у підготовці до Нової української школи. При цьому сам голова Затишанської громади, 57-річний Геннадій Топольницький, колишній бізнесмен і військовий, не приховує, що він родом з Росії, визнає, що говорить на "суржику" і не позбавлений самоіронії. Журналістам, що приїхали до Затишшя, керівництво ОТГ розповіло, куди пішли гроші, виділені державою на децентралізацію, і що буде робити громада, коли вони закінчаться. Як живе громада, дізнавався і кореспондент Depo.Одеса.

"Латаємо діри досі"

"Ми говоримо, що Одеса - це те ж саме село, тільки побагаче, - сміється Топольницький, зустрічаючи кореспондентів. Він співчуває, що "дороги ахові" і розповідає, що їх постійно латають, при цьому "роблять іноді навіть вулиці". "У 2017 році ми зробили ремонти на 18 об'єктах, в цьому - на 24. Латаємо діри досі. То в школі перекриваємо дах, то в клубі. Школи ми взагалі прийняли без проектів, як ніби кам'яний вік на дворі, коли починаєш у це вникати. Я вже не кажу про панцирні сітки на ліжках в дитячих садках. Адже люди так звикли. Довелося спочатку робити техпаспорти, потім планувати ремонт. Більш того, раніше у нас на папері для Міносвіти існувало два приватних садка, однак ми перевірили, і це виявилося фікцією. І так багато в чому", - одразу пояснив ситуацію голова громади.

Голова Затишанської ОТГ Геннадій Топольницький / Фото: dumka.odessa.ua

В Затишанську ОТГ входить 13 сіл з населенням в 5 300 осіб. Площа, яку займає громада, складає 180,469 кв км. На території ОТГ є медична амбулаторія, дві школи та дитячі садки, три бібліотеки - одна дитяча та дві дорослих, а також будинок культури, в якому розташована музична школа.

На будинку культури ремонтують фасад

Комуналка і інфраструктура

"Село Весела Балка десять років жило без води, ми зробили в тому році водопровід, - розповідає Топольницький. – Зараз громада зайнята тим, що купує спецтехніку для комунальних робіт - екскаватори, асенізатори, мусоровоз, на що витрачено 1 млн 500 грн субвенції". Також в громаді зайнялися вуличним освітленням, почавши з села Торосове, зараз займаються роботами в Затишші, витративши на це 2 млн 300 грн.

Громада може похизуватися новенькою технікою

"Наші комунальники нещодавно поставили сміттєві баки власного виробництва, керівництвом громади була викуплена земля для підприємства, де зараз проводиться ремонт старих приміщень", - розповів директор КП "Господар" Денис Кожухар.

У Затишнянській ОТГ налагодили випуск сміттєвих баків

"Зради" і "перемоги"

На наше прохання назвати головну проблему громади, Топольницький зізнався, що це відсутність медиків - один лікар на всю ОТГ, що приймає кожен день. "Ми підготували програму лояльності по відношенню до медиків і вчителів, у нас прописано підвищення зарплати, забезпечення житлом, проте поки помітних результатів ми не відчуваємо", - каже засмучено він.

Є в ОТГ і своя соціальна програма. Тут всім, кому за 90, платять по одній тисячі гривень на місяць. Таких жителів на всю громаду - 11. Є і будинок престарілих, в якому живе дев'ять осіб. "У нас нещодавно помер останній ветеран, який воював у Другій світовій, шкода їх", - зізнається Топольницький, який сам проходив військову службу під Очаковим.

У керівництві громади доглядають за братською солдатської могилою, а також не збираються поки прибирати статую Леніна, яку обезголовили одеські активісти. За словами Топольницького, в райдержадміністрації замість вождя пролетаріату хотіли поставити скульптуру янгола, однак зараз "тема затихла". З приводу пам'ятника піонерів, що стоять біля школи, глава ОТГ сміється, називаючи їх "скаутами". При цьому в самій школі в Затишшя, одразу при вході можна побачаити як ікони, так і портрети Петлюри і Бандери.

У Затишші доглядають за братською могилою

Затишанські "піонери-скаути"

"80% російськомовного населення, 40% - люди похилого віку, вони пам'ятають, як тут колись було 600 робочих місць, вони не підтримують ідеї декомунізації, ну що я можу з ними зробити", - розводить руками голова громади.

При цьому школа оснащена новими меблями, закуплені нові дошки, є і інтерактивні дошки і спецпарти для першокласників, укомплектований комп'ютерний клас, в школах провели вай-фай, обладнали хімічний, фізичний і географічний класи, є два автобуси, які возять дітей до школи. У планах відремонтувати в Затишшя футбольне поле за 5 млн грн.

У Затишшя розповідають про школу з гордістю

На ремонт футбольного поля планують витратити 5 млн грн

Звичайно, і тут не без "зради". Наприклад, викликають багато запитань шкільні туалети без закритих кабінок.

У школі кабінки в туалеті відділяються лише перегородкою

Є й проблеми з інклюзивною освітою. Так, директор опорної школи Тетяна Івасьова визнає, що до цього "ні вчителі, ні батьки не готові", тому запрошують асистентів – психологів та дефектологів.

Depo.Одеса також поспілкувався з місцевою вчителькою інформатики Василиною, яка приїхала із Закарпаття. За словами жінки, вона задоволена діяльністю нової громади, однак нарікає, що дуже завантажений один єдиний лікар на всю ОТГ, а також на Нову українську школу. "Мене лякає, що онук, який пішов до першого класу, не отримає належної освіти, як-то раніше було суворіше", - переживає за хлопчика педагог.

На території дитячого садочка для вихованців зробили цікавий майданчик на вулиці.

До свят малеча завжди готується та, як і скрізь, любить виступати перед публікою.

Стратегія, яка завтра може змінитися

На запитання, звідки йде основний прибуток, щоб далі відчувати себе самостійними, в керівництві громади однозначно відповідають - земельні аукціони. "У нас є три великих землекористувача - один індус, другий з Черкас, третій - іспанець. Ми з ними сіли і домовилися, що вони не будуть поглинати наших дрібних фермерів, для яких їхні невеликі наділи - їхній хліб і можливість годувати свою сім'ю. Так, ми на них трохи втрачаємо, але вони тут живуть, доглядають своїх дітей, я не хочу, щоб люди від нас їхали", - пояснює свою позицію Топольницький.

Жителі селища живуть по-простому

У перспективі, громада планує створювати "комфортні умови для бізнесу". За словами заступника глави ОТГ Валентини Клапатюк, будується хлібоприймальне підприємство, в проектах макаронний, пілетний та плитковий заводи. "Ми хочемо перестати бути настільки залежними від землі, від погоди і врожаю. Для цього потрібно, щоб було багато підприємств, які гарантують робочі місця, тому під такі проекти ми даємо ділянки", - пояснила чиновниця. Вона також розповіла, що до Затишанської громади планують приєднатися Перехрестівська і Малігонівська сільраді, остання з яких представляє особливий інтерес для керівництва. "Там розташований будинок престарілих, який ми могли б об'єднати з нашим, зробити там ремонт і навіть, можливо, заробляти", - пояснив Топольницький.

Життя у сільській місцевості не всім до вподоби

Також в планах привести до ладу парки і сквери, де хочуть встановити арт-об'єкт для закоханих. Людям обіцяють перейти на альтернативне опалення, а також більш серйозні речі - організувати муніципальну поліцію і поставити відеокамери для відеоспостереження, на що вже виділені гроші. "Але це все стратегія, завтра все може змінитися, - сміється Топольницький. На запитання, хто ставить палиці в колеса громаді, він відповів, що райдержадміністрація. "Вони втрачають владу, не хотіли нам оформляти опорну школу, інші документи. Звикли, що ми їм підконтрольні, а ми злетіли. Я вже навіть камеру у себе в кабінеті встановив, щоб не підкинули під стіл чого зайвого", - зізнався під кінець нашої розмови чиновник.

Ось так живе Затишанська громада, невеличке селище в оточенні маленьких сіл. Люди, зазвичай, з таких місць тікають у великі міста, бо там можна й роботу знайти, проте ті, що залишаються, виживають як можуть. І наостанок невеличка замальовка із центру Затишнянської ОТГ.

"Головна" споруда за селищним Будинком культури

Ось такі товари можна купити у місцевому магазині із красивою квітковою назвою "Барвінок"

У книжковому магазині роблять і ксерокс, і фотографії печатають

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme