Чи "спустять на гальмах" розслідування трагедії в одеській "Вікторії"

Минуло 2,5 місяці з того часу, як у дитячому таборі сталася смертельна пожежа, яка шокувала всю країну. Проте досі жоден винний не лише не притягнутий до відповідальності, а навіть не визначений

Чи "спустять на гальмах" розслідування т…

Страшна трагедія в дитячому таборі "Вікторія", яка забрала життя трьох дітей, схоже, ризикує не завершитися реальними тюремними термінами для чиновників, чиї дії уможливили те, що сталося. Млявий і малозмістовний – принаймні, поки що – хід розслідування, а також заяви чинів ДСНС свідчать про те, що "копати" глибоко ніхто не збирається, а негласні відомості, отримані від правоохоронців, і зовсім змушують запідозрити, що справу таки можуть спустити на гальмах. Depo.Одеса з'ясовував подробиці розслідування трагічної пожежі та те, як підозрювані ухиляються від покарання.

Трагічна пожежа у дитячому таборі "Вікторія", яка сталася в ніч з 15 на 16 вересня, не тільки коштувала життя трьом дівчинкам, вона ще й відчутно вдарила по владі міського голови Геннадія Труханова та його команди. Сам факт загибелі дітей, що став можливий завдяки тотальній корумпованості чиновників, був спритно підхоплений і майстерно роздутий недругами мера. У вересні було очевидно, що міська адміністрація в паніці і готова реально здавати високопоставлених членів своєї команди. Гучні заяви керівництва країни, силовиків і постійний тиск з боку голови Одеської ОДА Максима Степанова змусили громадськість повірити в те, що хтось важливий таки сяде. Наприклад, керівник міського управління капітального будівництва (УБК) або Держархібудконтролю (ДАБК), не кажучи вже про більш дрібних "рибок" на кшталт директора "Вікторії" Петроса Саркісяна.

Однак міська влада не просто вистояла, але має блискучі шанси вийти з історії з "Вікторією" без кадрових втрат. Складно сказати, завдяки чому команда Труханова зуміла "повирішувати" на рівні столиці, але факти говорять самі за себе: директор "Вікторії" Петрос Саркісян після двомісячного перебування в СІЗО вийшов на свободу під заставу у, по суті, смішні 128 тисяч гривень. Більш того, 16 листопада, після закінчення терміну тимчасового відсторонення, підписаного мером, Петросян фактично повернув собі легальний пост директора, і тільки лише завдяки рішенню суду знову був відсторонений. Далі йому ще раз не пощастило: апеляційний суд дослухався до скарг прокуратури і відправив директора табору назад під варту, скасувавши можливість внесення застави. Але тут важливо інше: мерія дала зрозуміти, що не бачить в Саркісяні людини, від якої слід дистанціюватися. Верхом цинізму стала акція "активістів", які принесли до будівлі суду плакати "Саркісян - відмінний господар" на підтримку директора.

На засідання Апеляційного суду прийшла група підримки Петроса Саркісяна з плакатами

Фото: Думська

Тут став в нагоді і висновок спеців з ДСНС, які після ретельного розгляду встановили, що причиною пожежі став кип'ятильник, включений в мережу в кімнаті художнього керівника ансамблю "Адель" Тетяни Єгорової. Таким чином, рятувальники зробили вагомий хід в сторону неодноразово озвученої мером Трухановим версії службової недбалості: мовляв, ми побудували кращий в Україні дитячий заклад, однак недбайливі виконавці наробили такого, що призвело до трагедії. Однак от біда: за словами деяких батьків, на слідчому експерименті діти запевнили правоохоронців, що принесли кип'ятильник в кімнату Єгорової, коли її там не було і залишили його в приміщенні. При цьому встановлено, що сама Єгорова повернулася в кімнату тільки після того, як почалося загоряння, тобто версія з кип'ятильником тріщить по швах: теоретично він, звичайно, міг стати причиною загоряння, проте в такому випадку хтось хитрий і підступний мав пробратися в кімнату Єгорової, включити кип'ятильник і у такий спосіб влаштувати загоряння. Не виключено, що таке дійсно могло статися. Однак, знову ж таки, за свідченням очевидців, займання в кімнаті Єгорової почалося не в тому місці, де був кип'ятильник.

За словами свідків, джерело пожежі знаходилося не в тому місці, де вважають рятувальники

Фото: Facebook/Владислав Балінський

Так чи інакше, але версія з кип'ятильником поки що залишається основною і єдиною. І ось що ще цікаво: як повідомило Depo.Одеса джерело в обласній прокуратурі, цей злощасний предмет на попелищі виявив начальник дослідно-випробувальної лабораторії ДСНС України в Одеській області підполковник ДСНС, який, за дивним збігом обставин, в 2016 році приймав і візував стан протипожежної безпеки у "Вікторії".

Отже, можна констатувати, міська влада вже відійшла від шоку. Тимчасово відсторонені на час службового розслідування голова УКБ Борис Панов і начальник міського ДАБК Олександр Авдєєв повернулися на свої робочі місця (які вони в реальності і не покидали), а заяву про звільнення директора департаменту освіти і науки Олени Буйневіч мер не підписав - чиновниця також працює. Фактично, єдиним "постраждалим" стала екс-віце-мер Зінаїда Цвірінько, що подала у відставку у зв'язку з виходом на пенсію. Проте її відправили з усіма почестями та навіть провели всі передбачені у таких випадках виплати.

За даними Depo.Одеса, незважаючи на залучення експертів з Києва, розслідування обставин "Вікторії" йде з рук геть погано, і якщо нічого не зміниться, то справу чекає та сама доля, яка спіткала кримінальне провадження по подіям що сталися 2 травня 2014 року, а саме - розвал у суді. І це при тому, що в розпорядженні правоохоронців є колосальний обсяг документів із підписами великих чиновників, які свідчать про те, що "Вікторію" будували з порушеннями, а документацію оформляли вже заднім числом. "Фактично ми займаємося пошуком винного в підпалі, ігноруючи встановлення причин того, чому будівля в результаті так швидко згоріла і чому ця пожежа взагалі стала можливою", - визнає наше джерело в прокуратурі.

Варто згадати ще про одного фігуранта справи - виховательку дитячого табору Наталію Янчик, яка офіційно була відповідальною за пожежну безпеку у "Вікторії". Саме на неї хотіли "повісити всих собак", зробивши крайньою у трагедії. Дівчину взяли під варту та тримали у слідчому ізоляторі, поки громадськість не підняла гвалт. Завдякі вдалій апеляційній скарзі, яку склали адвокати Янчик, їй було змінено запобіжний захід з утримання під вартою на взяття на поруки. За виховательку поручилися відразу два нардепи. Наразі про неї ніхто вже не майже не згадує. За інформацією ЗМІ, Наталя вийшла заміж, (вона це збиралася зробити і раніше, проте через події після пожежі весілля було перенесене). Педагогічною роботою дівчина не займається, а працює манікюрницею.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme