Як не деградувати у самоізоляції: 20 корисних ідей для карантину
Карантин — це не канікули, а привід ще більше сконцентруватися на навчанні та максимально розширити свій світогляд
Поки всі заходи та заклади на паузі, Depo.Одеса склав список безкоштовних онлайн-ресурсів: бібліотеки, освітні відеолекції, віртуальні музеї, записи театральних вистав і кіно, за допомогою яких можна хоч і потовстіти, але аж ніяк не деградувати.
Онлайн освіта в Одесі та світі
Дистанційна освіта Рішельєвського ліцею та уроки Павла Віктора
Дистанційні курси та онлайн-уроки дають можливість долучитися до навчання всім бажаючим для вивчення природничо-математичних дисциплін. У відомого одеського Рішельєвського ліцею є цілий сайт, присвячений дистанційній освіті.
А про уроки зірки YouTube — відомого вчителя фізики з Рішельєвського ліцею Павла Віктора, мабуть, вже знають усі. На його You Tube каналі є відеоуроки для всіх класів. Вони підійдуть для підготовки як до шкільних екзаменів, так і до ЗНО. Загалом фізик записав понад 680 уроків. Додамо, що його канал має 76 тисяч підписників. Вести свій канал Павло Віктор почав ще у 2014 році. До того ж він має ще один канал, де у нього 446 тисяч підписників, а його відео тут набрали понад 20 мільйонів переглядів.
Павло Віктор – найпопулярніший український вчитель фізики у You Tube / Скірн з відео
"Відкрита книга" – онлайн-бібліотека української та світової класики
Віртуальна бібліотека – ресурс з літературними творами, які є надбанням світової культури. У "Відкритій книзі" є рубрики зі шкільної програми зарубіжної та української літератури. На сайті зовсім немає реклами чи будь-якого стороннього вмісту, що не відноситься до літератури. Книжки у бібліотеці – безкоштовні, автори сайту дотримуються авторського праву та публікують лише ті твори, які перейшли до суспільного надбання. Серед останніх надходжень на сайті твори Марка Вовчка, "Утопія" Томаса Мора, "Місто сонця" Т. Кампанелла, "Мобі Дік" Германа Мелвілла тощо.
Скрін з сайту "Відкрита книга"
WikiArt – онлайн-енциклопедія мистецтва
WikiArt, який можна читати українською та англійською мовами. Тут зібрано 250 тисяч творів мистецтва, які належать 3 тисячам художникам. Шанувальники живопису можуть не виходячи з дому роздивлятися роботи, виконані у різні епохи та у різних країнах. Тут є і раннє відродження, і готика, кубізм і концептуалізм… Загалом, люди, які люблять та цінять мистецтво завжди знайдуть для себе щось цікаве.
Сандро Боттічеллі, The Three Graces from Primavera / wikiart.org
WiseCow – вільний відеолекторій
На сайті WiseCow дев’ять розділів: література, кіно, мистецтво, музика, журналістика, театр, історія, мода та соціум. У кожному з розділів - по десять курсів. Кожен кур с, у свою чергу, вміщує по десять відео. Головна мета цього некомерційного проєкту – надати українця м можливість вчитися вдома безкоштовно.
Скрін з сайту wisecow.com.ua
EdEra – студія онлайн-освіти
Проєкт EdEra пропонує матеріали для підготовки до ЗНО, також на сайті є серія лекцій на соціальні теми, спецпроєкти, інтерактивні підручники та освітні блоги. Сайт має зацікавити як школярів, так і людей різних професій, зокрема, юристів, економістів, викладачів.
Скрін з сайту EdEra
Prometheus – платформа масових відкритих онлайн-курсів
Українська платформа Prometheus створена для тих, хто вивчає англійську, готуються до ЗНО, підвищує кваліфікацію вчителів та багато іншого. Варто зазначити, що сайт був створений у 2014 році. Його засновники вирішили зробити найкращі курси від провідних викладачів, університетів та організацій світу доступними для всіх. Користувачі платформи можуть дивитися відеоуроки, спілкуватися на форумі як з іншими слухачами, так і з викладачами. Додамо, що курси повністю безкоштновні, а по їхньому закінченні навіть обіцяють видати сертифікат.
Фото: Prometheus/Facebook
Лекції від Мистецького Арсеналу на літературну, художню та театральну тематику
На You Tube каналі галереї є авторський курс театрознавиці та докторки мистецтвознавства Ганни Веселовської з історії українського театру "Український театр: від кози до постдрами", лекції Лабораторії сучасного мистецтва, а також літературні лекції. Наприклад, "Національні поети" – курс зі світової літератури для вчителів середньої школи. В проєкті викладачі вищої школи та науковці продовжують ділитися знаннями і досвідом з педагогами, а завдяки відеозаписам подій авторські лекції стають доступними для усіх зацікавлених. Канал був заснований у 2013 році.
Лекції від Одеського художнього музею – від філософів до музейників
Одеський художній музей має свій YouTube-канал, на якому можна послухати, наприклад, лекцію філософа Олександра Філоненка про способи осмислення пам’яті про Голокост; публіциста Вахтанґа Кебуладзе про філософію музею; українську художниці з Криму Марію Куліковську, яка по-новому осмислює військовий конфлікт, а також послухати і самого директора музею – Олександра Ройтбурда. На час карантину музей зачинився та не приймає відвідувачів, проте на сторінці ОХМ у Facebook та Instagram регулярно публікуються анонси щодо віртуальних подорожей до музею. Щопонеділка, щосереди та щоп'ятниці на сторінках музею у соцмережах проводяться онлайн-екскурсії.
Фото: Facebook/Одеський художній музей
Легальні онлайн-кінотеатри
Нерідко правоохоронці блокують діяльтність підпільних онлайн-кінотеатрів, бо ті порушують авторське право та низку інших законів. Проте існують онлайн-кінотеатри де можна дивитися фільми легально і, навіть, безкоштновно.
DOCU/SPACE – онлайн-платформа з документалки
DOCU/SPACE – онлайн-кінотеатр документальних фільмів про Україну, де навіть є документалка про трагічні події 2009 року, коли сомалійські пірати захопили судно "Аріадна" з українським екіпажем на борту. Також на онлайн-платформі можна переглянути документальні цикли "Нові герої", "Ромська мрія", "Енциклопедія Майдану" про громадські ініціативи самооранізації та "Чуєш, брате?" - документальний фільм про Олександра Глядєлова та його фотовиставку. Усі проєкти були створені за ініціатив громадських організацій та Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини DOCUDAYS UA.
Скрін з сайту: docuspace.org
"Одеська кіностудія" – ностальгічна ретроспектива
На офіційному YouTube-каналі "Одеської кіностудії" є багато фільмів, знятих на ній у різні часи. Це "Весна на Зарічній вулиці", "Місце зустрічі змінити не можна", "Мільйон у шлюбному кошику", "Д'Артаньян і три мушкетери", "Зелений фургон", "Циган", "Пригоди Електроніка", "Дежа вю", "Пригоди Тома Сойєра і Гекльберрі Фінна", "В пошуках капітана Гранта", "Бережіть жінок", "Капітан Немо", "Морський вовк", "Чародії" та багато інших фільмів, а також фільми Кіри Муратової, які вона зняла в Одесі. Зазначимо, що канал був створений у 2013 році та за цей час має понад 122,5 мільйона переглядів.
Фото: Facebook/Одеська кіностудія
Де подивитися виставу, не встаючи з дивану
Open Theatre – записи вистав українських театрів
Балет, опера та п’єси від багатьох театрів України на сайті Open Theatre доповнюються інтерв’ю та відеолекціями. У підбірці є навіть одеський театр "Тео" з кількома виставами. Також тут проводяться онлайн-трансляції вистав та перформансів. Сайт створений за підтримки Українського культурного фонду.
Скрін з сайту Open Theatre
Львівський академічний театр ім. Л. Курбаса
YouТube-канал театру містить окрему добірку із відеоретроспективами вистав. Попри неможливість доїхати до Львова, можна подивитися постановки за мотивами Платона, Шекспіра та Ліни Костенко прямо з дому.
Фото: Facebook/Львівський академічний театр ім. Л. Курбаса
Де послухати гарну музику-онлайн
Хтось має улюблені сайти, де завжди слухає музику, а хтось перебуває у вічному пошуку. Пропонуємо вам декілька ресурсів, де можна потішити себе гарною музикою. Звичайно, це не живі концерти, проте вони варті уваги.
Метрополітен Опера
"Кармен" Бізе чи "Травіату" Верді можна дивитися у постановках нью-йоркського театру на офіційному сайті "Метрополітен опера" цілком безкоштовно. І хоча сайт англомовний, розібратися там не важко. До того ж можливості відвідати цей легендарний театр зараз немає ні в кого, бо він закритий через карантин.
Фото з відкритих джерел
Баварська опера
Ще один театр – Баварська опера, дає можливість послухати онлайн німецьких музікантів та українську деригентку Оксану Линів, яка також диригувала раніше і в Одеському оперному, є можливість на офіційному сайті Штаатсопер, який викладає усі концерти та вистави в Інтернет. Сайт також англомовний.
Фото: staatsoper.de
Прогулянки по віртуальним музеям
В Одесі закрили всі музеї через карантин, така сама картина у багатьох країнах світу. А от віртуальні музеї дають можливість подивитися найкращі скарбниці світової спадщини.
Музей Ван Гога
Музей Ван Гога в Амстердамі, присвячений творчості й життю цього художника, на своєму сайті пропонує подивитися на понад 200 картин, 500 малюнків і 750 особистих речей митця. А в YouTube викладені відео, де творчість Ван Гога пояснюють експерти й сучасні художники.
Автопортрет Ван Гога
Музей Орсе
Музей Орсе у Парижі розташований у будівлі колишнього вокзалу Орсе і являє собою одне з найбільших у світі зібрань європейського живопису і скульптури кінця ХІХ - початку ХХ століть. Основу колекції становлять роботи імпресіоністів і постімпресіоністів. Експозиції музею багаті на твори декоративного мистецтва в стилі ар-нуво, фотографіями, предметами архітектури, кінематографа і ювелірними виробами.
Скрін з сайту artsandculture.google.com
Музей Соломона Гуггенхейма
Музей мистецтва у Нью-Йорку, створений меценатом і колекціонером Соломоном Гуггенхеймом, – це одне з найстаріших і найбільш відвідуваних зібрань сучасного мистецтва у світі. Спіральну будівлю музею спроєктував архітектор Френк Ллойд Райт. Він входить до списоку 20 найвідіших споруд минулого століття. На поверхах музею розташовані різні твори мистецтва, шедеври епохи імпресіоністів, кінця ХХ століття і сучасності.
Скрін з сайту музею
Пергамський музей
Найвідвідуваніший музей у Німеччині й один з найвідоміших музеїв, розташованих в центрі Берліна, чий архітектурний та культурний ансамбль включений до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО – Пергамський музей. Він розділений на колекцію старовини, музей Близького Сходу і музей ісламського мистецтва. Віртуальна екскурсія дозволить розглянути 1 591 експонат музею і відвідати вісім онлайн-виставок.
Скрін з сайту музею
Галерея Уффіці
Це палац у Флоренції, побудований в 1560—1581 роках, що і зараз є одним з найбільших музеїв європейського образотворчого мистецтва. На початок XXI століття Галерея Уффіці нараховує низку шедеврів таких італійських майстрів, як Джотто, Боттічеллі, Леонардо да Вінчі, Рафаель, Джорджоне, Тіціан, П'єро делла Франческа тощо. Тут також представлена колекція автопортретів художників різних країн, малюнки і гравюри старих італійських майстрів, окремі зразки античної скульптури. Додамо, що сайт двомовний: його можна дивитися італійською або англійською.
Фото: Facebook/Gallerie degli Uffizi
Прадо
Музей та галерея мистецтв, розташований в Мадриді, "Прадо", означає "галявина для свят". 900 робіт багатої колекції музею, кожна з яких заслуговує на окремий фільм на офіційному сайті. Від Дієго Веласкеса, Франсіско- Хосе де Гойя, Ель Греко до Тіціана, Рубенса, Босха та інших.
Скрін сторінки сайту
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса