Воєнний стан на Одещині: Скасування виборів, активізація "тітушок" та пристрасті через "Вікторію"

Одеська область увійшла до переліку регіонів, у яких з 26 листопада на місяць ввели воєнний стан. Влада стверджувала, що жителі не відчують на собі ніяких змін, проте це не зовсім так

Воєнний стан на Одещині: Скасування вибо…

Рішення Президента України впровадити воєнний стан в Одеській області викликало у одеситів надвелику палітру почуттів: від схвалення до відвертого нерозуміння і навіть ворожнечі. Воно й не дивно, адже в історії незалежної України така подія сталася вперше. Дехто взявся розпускати плітки про комендантську годину, масову мобілізацію, скасування всіх розважальних заходів і навіть експропріацію квартир та особистого транспорту. Проте минуло кілька днів, але нічого подібного не трапилося і, схоже, не трапиться. Позаяк наслідки воєнного стану дуже швидко проявилися у тих сферах, де ніхто не очікував. Depo.Одеса з'ясовував, як живеться містянам при воєнному стані.

Мирні акції закінчилися розгоном та бійкою

Буквально у перші дні життя у новому форматі одеська поліція, мотивуючи свої дії саме введенням воєнного стану, без будь-яких вагань припинила акцію протесту жителів Гагарінського плато, яку ті організували 28 листопада.

Активісти не пропускали на будмайданчики техніку компанії "Будова", яка планує зводити на території колишнього Дому прийомів чотири 24-поверхові хмарочоси. Люди виходили на акції і раніше, на що поліція заплющувала очі, але цього разу правоохоронці жорстко відтіснили мітингарів та затримали одного з них. А вже наступного дня, 29 листопада, дивом не сталося трагедії. Жителі Гагарінського плато разом з активістами "Національного корпусу" продовжили протестні акції та взяли в облогу будівельний майданчик. За певний проміжок часу звідти вискочили хлопці з арматурою та почали бити мітингувальників – поліція втрутилася та затримала 19 осіб.

Фото, відео: Думська

Дали відмашку

У той же день, коли поліція розганяла мітингувальників, 28 листопада, невідомі напали на одного з кандидатів у президенти України Анатолія Гріценка, закидади яйцями та побили його прихільників. Поліція і тут спрацювала оперативно і затримала п'ятьох осіб, для яких прокуратура вимагає обрати утримання в СІЗО як запобіжний захід. Нападники, звичайно, заявили, що їхні дії були пов'язані не з висуванням Гриценка у президенти, а з його діяльністю на посаді міністра оборони. Мовляв, він розпродав багато землі та зброї.

Якими б причини нападу не були, президент Петро Порошенко дав відмашку відправити на Одещину додаткові сили силовиків, щоб забезпечити у регіоні дотримання правопорядку. Варто додати, що з введеням воєнного стану в Одеській області всі правоохоронні та силові структури перейшли у підвищенну готовність.

Фото з відкритих джерел

Поліція проти алкоголю

Згідно із законодавством, під час воєнного стану ініціаторами будь-яких змін у механізмі функціонування суспільства є військові. Це вони вносять пропозиції чи чогось вимагають, а інші відомства та служби мають пристосовуватися до потреб силовиків. Проте в Одесі бажання керувати є не тільки в них. Так, наприклад, керівник одеської поліції Дмитро Головін запропонував на час воєнного стану заборонити продаж алкоголю у нічний час. Мовляв, це зможе суттєво знизити рівень злочинності. Проте у мерії йти на подібний крок відмовилися, бо ухвалення подібного рішення потребує проведення громадських слухань. Зазначимо, що самі військові поки що нічого проти продажу спиртного не мають.

"Вікторія" для військових

Головним скандалом тижня, безперечно, стало рішення виконкому міської ради передати на час воєнного стану дитячий табір "Вікторія" у розпорядження збройних сил. З відповідною пропозицією під час засідання виконкому виступив віце-мер Андрій Котляр, який повідомив, що до нього звернулися представники ЗСУ із проханням виділити табір для розміщення підрозділів. Причому на будь-які уточнюючі питання, на кшталт, хто звернувся чи кого треба розміщувати, Котляр не відповів, пояснивши це військовою таємницею. Проте додав, що військові самі обрали цей табір з десяти інших запропонованих об'єктів. І все б нічого, якби не той факт, що саме у "Вікторії" трохи більше року тому сталася страшна трагедія – під час пожежі згоріли три дівчинки. Табір через розслідування перебуває під арештом. За словами Котляра, мерія спробує домогтися його зняття юридичним шляхом у зв'язку із необхідністю передати об'єкт ЗСУ на час воєнного стану. Виконком підтримав пропозицію та ухвалив її.

Передача "Вікторії" військовим викликала обурення як батьків загиблих чи постраждалих дітей, так і представників суспільства. Складається враження, що користуючись військовим часом, керівництво мерії намагається зняти арешт з табору та вкінець заплутати слідство, яке і без того йде мляво. Представники ЗМІ одразу почали "копати", кому ж з військових так потрібна "Вікторія" і чому саме вона. Командувач військовим гарнізоном Одеси адмірал Ігор Воронченко заявив, що він не давав нікому розпоряджень подібного штибу.

Врешті решт з'ясувалось, що надати табір на час військових занять попросив обласний воєнком Юрій Беляков. Щоправда, він уточнив, що військові обирали не з десяти об'єктів, як доповідав Котляр, а з трьох. Крім того, воєнком підтвердив, що розміщувати бійців будуть лише у кам'яних корпусах, а не дерев'яних, де сталася пожежа. В свою чергу, у прес-службі віце-мера Андрія Котляра додали, що вибір на "Вікторії" було зупинено тому, що це єдиний табір, де не відпочивають люди, і тут не треба нікого виселяти. Як би там не було, але станом на 1 грудня у таборі ще тривали перевірки, зокрема, перевірялася протипожежна безпека. В Оперативному командуванні "Південь" наголосили, що лише у разі необхідності та придатності "Вікторії", згідно з відповідним рішенням міської ради, приміщення можуть бути використані військовими терміном на сім-десять діб для розміщення військовослужбовців ЗС України.

Так чи інакше, але скандал є, а результату нема, бо арешт з "Вікторії" ніхто не знімав. Юристи наполягають на тому, що це необхідно робити, у ЗСУ ж "кивають" на воєнний стан, мовляв арешт їм не перепона.

Вибори геть!

Центральна виборча комісія через введення воєнного стану скасувала свої рішення про призначення виборів, у тому числі, й у трьох об'єднаних територіальних громадах Одещини – Великоплосківській, Візирській та Великобуялицькій. Вибори мали відбутися 23 грудня.

Військові, зі свого боку, проводять власні заходи. Так, з понеділка на Одещині починаються військові збори для оперативного резерву першої черги – резервістів обзвонюють та запрошують прибути до військоматів. У даному випадку йдеться про чоловіків, що вже були мобілізовані та пройшли бойові дії на сході України. Воєнкоми обіцяють, що збори триватимуть від 15 до 20 днів, і вже до Нового року резервісти повернуться додому.

Таким чином, після введення воєнного стану в Одесі сталося вже три форс-мажорні події, скандал та намагалися заборонити нічний продаж спиртного. В іншому життя одеситів не змінилося, хіба що курс долара у пунктах обміну валют та у валютників на "Книжці" виріс приблизно на гривню-півтори та у громадському транспорті можна послухати нові плітки.

Фото на головній: port.odessa.ua

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme