Як в Одесі відродили з руїн реабілітаційний центр, де лікуватимуть душі ветеранів

Психіка людини під час бойових дій відчуває дуже великі навантаження, і не завжди людина може з цим впоратися

Нещодавно в Одесі відкрили Центр психологічної та медичної реабілітації. Поки що там порожні кабінети, але Depo.Одеса вирішило дізнатися, коли запрацює центр і яка робота там планується.

Центр для АТОвців та переселенців з Луганської та Донецької областей, які переживають посттравматичний синдром, відкрили  29 травня на базі Педагогічного університету за адресою вул. Старопортофранківська, 26. 

За словами директора центру, проректора з адмістративно-господарської діяльності та науково-педагогічної роботи педагогічного університету, доцента Сергія Тронька, офіс побудували за вісім місяців за підтримки посольства США на фундаменті виведеної з навчального процесу будівлі Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К. Д. Ушинського.  Власне, саме тому що допомогали будувати американці, під час відкриття і пролунав першим гімн США, а потім України.

"У центрі навчатимуться за затвердженою програмою - один курс розрахований на 500 годин. Навчання будуть вести 10 викладачів, у тому числі, і з Норвергіі, використовуючи досвід НАТО з військовими з посттравматичним синдромом. Після закінчення ми видаємо освітні документи і міжнародні сертифікати за програмою "Менеджмент малого бізнесу". Медики, психологи і юристи працюватимуть в процесі навчання", - розповів Сергій Тронько.

Директор Центру Сергій Тронько

 

Відзначимо, що до створення центру викладачі одеського педуніверситету і норвезького вузу "Норд" вже чотири роки поспіль в рамках навчального проекту "Україна-Норвегія" випускали військовослужбовців 28-ї ОМБР. "Раніше, на базі педуніверситету, ми безкоштовно набирали до 30 осіб, викладачі та психологи займалися з АТОвцями раз на тиждень три місяці як в групах, так і індивідуально", - розповіла координаторка проекту "Україна-Норвегія" Олена Буніна.

За її словами, відтепер на базі центру кількість психологів та викладачів збільшиться. Крім того, там буде працювати юридична допомога, діагностика, фізіотерапевт. "Останній наш курс, який почався ще у 2018 році, перервався, тому що хлопцям потрібно було виїхати на Ширлан і ось зараз вони повернулися з ООС і ми, нарешті, їх випускаємо з нашими та міжнародними сертифікатами", - пояснила координаторка.

Вона розповіла, що зараз стартує новий набір на вересень і всі бажаючі можуть звернутися до неї за телефоном: (098) 24-79-489.

Поки що кабінети порожні, але у вересні тут вже чекають на пацієнтів

 

Відзначимо, що під час відкриття центру, присутні вшанували хвилиною мовчання бійців 28-ї мехбригади, які не повернулися з останньої ротації, а деякі хлопці навіть плакали.

На думку виконуючого обов'язки офіцера групи цивільно-військового співробітництва 28-ї окремої механізованої бригади Григорія Бондаренка, психіка людини під час бойових дій відчуває дуже великі навантаження, і не завжди людина може з цим впоратися. "Ми бачимо на прикладі Сполучених Штатів Америки, що людина, яка пройшла війну, повинна пройти кілька ступенів реабілітації. Також це обов'язково в Ізраїлі. На жаль, люди "ламаються", війна – це дуже сильно діючий наркотик. Вона ламає психіку людини, якщо людина не підготовлена, робить її залежною і неврівноваженою", – вважає Бондаренко.

В свою чергу, присутня на відкриті міністерка України у справах ветеранів Ірина Фріз висловила надію, що надалі в Україні будуть створюватися сучасні реабілітаційні центри на базі медичних госпіталів для ветеранів. "Я дуже рада, що в Одесі центр, побудований з руїн, буде лікувати душі наших захисників. Зараз з хвилюванням і натхненням будемо спостерігати за результатами в Одесі", – зазначила Фріз.

Міністерка України у справах ветеранів Ірина Фріз сподівається, що в Україні збільшиться кількість подібних центрів

 

У відповідь Бондаренко пообіцяв розширювати програми на базі центру і попросив посольство США залучити фахівців педуневерситету до підвищення кваліфікації за напрямком психологічної та соціальної реабілітації.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса