У гаманцях одеситів з'явиться купюра на тисячу гривень, а дрібні копійки зникнуть

Номінальний ряд гривні скоротиться із 17 до 12 номіналів, а загалом в Україні "ходитимуть" по шість номіналів монет та банкнот

З 1 жовтня 2019 року монети у 1, 2 та 5 копійок перестануть бути платіжним засобом в Україні, а з 25 жовтня введуть банкноту номіналом в одну тисячу гривень. Як повідомляє Depo.Одеса, про це заявив голова Національного банку України Яків Смолій.

У прес-службі НБУ зазначили, що занадто велика різноманітність банкнот і монет призводить до плутанини в гаманцях та забирає зайвий час під час здійснення розрахунків. "Завдяки оголошеним сьогодні змінам середня кількість монет на одного українця зменшиться майже удвічі, а банкнот – майже на третину. Як наслідок, готівкові розрахунки та заощадження стануть простішими", –вважає Яків Смолій.

З 1 жовтня монети у 1, 2 та 5 копійок не прийматимуть під час розрахунків готівкою за товари та послуги, а Національний банк почне вилучати ці монети з готівкового обігу. Водночас громадяни зможуть без обмежень та безкоштовно обміняти ці монети на монети та банкноти інших номіналів протягом першого року з дати вилучення їх з обігу – до 30 вересня 2020 року включно – в усіх відділеннях українських банків; упродовж трьох років з дати вилучення їх з обігу – до 30 вересня 2022 року включно – у Національному банку та уповноважених банках ("Ощадбанк", "ПриватБанк", Райффайзенбанк "Аваль").

"Крім того, розпочнеться поступове вилучення з обігу монет номіналом 25 копійок. На відміну від 1, 2 та 5 копійок, 25 копійок поки що залишаться у готівковому обігу. Ними можна буде розраховуватися. Але ті монети, що потраплятимуть у банки, не повертатимуться назад у обіг і поступово їх ставатиме все менше", - зазначили у прес-службі. При розрахунках можуть застосовуватися правила заокруглення загальних у чеку сум розрахунків готівкою за товари, роботи чи послуги до сум, кратних 10 копійкам.

Також у Нацбанку оприлюднили презентацію нової тисячегривневої банкноти. 

На лицьовій стороні нової банкноти зображений портрет Володимира Вернадського. "Його обрано за видатний внесок в історію України як філософа, природознавця, засновника цілої низки нових галузей науки – геохімії, біохімії, радіогеології. Він також є одним із засновників і першим президентом Української академії наук, створеної у 1918 році", – повідомив Яків Смолій.

На зворотній стороні надруковано зображення будівлі Президії Національної академії наук України.

За розміром і кольором банкнота номіналом 1 000 гривень помітно відрізнятиметься від банкнот інших номіналів: її розмір – 75х160 мм, а основний колір – блакитний.

"Нова банкнота поєднала у собі провідні технології дизайну і захисту, – зазначив Яків Смолій. – За дизайном ця банкнота наслідує банкноти нового модернізованого покоління гривні – оновлені 20, 100 та 500 гривень".

Банкнота має як елементи захисту паперу, так і інноваційні поліграфічні елементи захисту:

●      "віконна" захисна стрічка – частково введена в товщу паперу полімерна стрічка, що має відповідний колір (пурпурний) та яскраво виражений комбінований оптично-змінний ефект. Стрічка містить цифрове зображення номіналу банкноти та тризуба – малого державного герба України. При зміні кута нахилу банкноти спостерігається кінематичний ефект – змінюється напрямок руху фонового зображення стрічки;

●      оптично-змінний елемент SPARK, що має кінематичний ефект. При зміні кута нахилу банкноти на ділянках зображення спостерігаються поступові переходи кольорів (від золотистого кольору до нефритового).

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Одеса