"Тузловські лимани" без голови: Як Мінприроди дає "зелене світло" браконьєрам

Півторарічна історія протистояння еколога місцевим "князькам" закінчилася гучним гупанням дверима. Перспективи самого нацпарку досить примарні

"Тузловські лимани" без голови: Як Мінпр…

Іван Русєв, керівник Національного парку, залишає посаду. Про своє рішення він кілька днів тому написав на своїй сторінці у Facebook.

Пристрасті навколо парку та його керікника вирують не один місяць. Національний парк "Тузловські лимани" еколог та біолог Іван Русєв очолює з 2015 року. На цю посаду він погодився відразу. Але з перших днів у нього почалися конфлікти з браконьєрами та місцевою владою.

Фото: Думська

Іван Русєв неодноразово розповідав про тиск, який здійснюється на нього та на його родину. Нерідко в дописах еколога фігурувало ім'я Григорія Мельниченка, котрого керівник парку звинувачував в багатьох злочинах, зокрема, зв'язках з браконьєрами та тиском на його родину. Опонент Русєва є зятем колишнього очільника Одеської ОДА Сергія Гриневецького. У свою чергу, Мельниченко звинувачував самого Русєва та його сина Романа у протиправних діях.

Сім'я директора парку часто ставала об'єктом нападів. Наприклад, наприкінці січня поточного року човен його сина підірвали. До того той же човен був обстріляний, а приятеля Русєва-молодшого, який саме і був у човні, озброєні нападники спочатку захопили й увезли в невідомому напрямку, а потім викинули посеред Дністровського лиману. На щастя, тоді обйшлося без жертв: хлопець 5 годин гріб до берега, аж поки його підібрали рибалки.

Фото: Facebook/Іван Русєв

Еколог звертався до правоохоронців з цього приводу, але все дарма. Вони хіба що приймали заяви.

А нещодавно Русєв заявив, що на його будинок було здійснено напад. Дуже дивний навіть зі слів самого Русєва.

Після цього під будівлею облради зібрались мешканці Одеси та області з вимогами до влади розслідувати протиправні дії проти керівника парку та його родини. Очільник ОДА Максим Степанов пообіцяв, що розслідування буде проведено. Але після цього радник начальника Одеської облполіції Руслан Форостяк на своїй сторінці у Facebook повідомив, що заяви директора парку "фактично не відповідають дійсності, ні зброї, ні нападу на домівку встановлено не було".

І ось раптом Русєв повідомив про звільнення та навів купу причин, з яких йде з посади. За його словами, коли йому запропонували очолити "найвідсталіший в Україні природний парк", він погодився, не довго думаючи, адже не в теорії, а на ділі хотів показати, як гідно, грунтуючись на законах, його охороняти. Але все виявилося складніше, ніж він собі уявляв.

Зокрема, він звинувачує Мінприроди – саме чиновникам з цього відомства адресовано найбільше обвинувачень – в "покриванні" місцевих браконьєрів і блокуванні всіх ініціатив з бюджетного фінансування парку, а також в тому, що воно надало дозвіл на проведення на території парку випробування модернізованого зенітно-ракетного комплексу. Скаржиться на неможливість відновлення водообміну між Чорним морем і лиманами через штучне перекриття природної прорви "бандитськими угруповуваннями", що вже призвело до деградації Рамсарських водно-болотних угідь міжнародного значення. Окрім того, еколог втомився від постійних бандитських "наїздів", вандалів, нищення туристичної інфраструктури, "імпотенції поліції" і правоохоронних органів загалом, а також тиску на його родину. Загалом у переліку - 16 причин, з яких керівник вирішив залишити свій пост.

"Боротися далі із дрімучим невіглаством місцевої влади, місцевими "царьками" і гідрою корупції, яка розкидала свої щупальця від глибинки і до Києва ... я просто фізично і морально вже не зможу", - зізнався він.

Фото: Ivasi.news

Хто стане наступним керівником парку - невідомо. Русєв вважає, що кращим директором після нього може стати його заступник - Ірина Вихристюк. "Я в неї вірю, в неї вірить мій колектив і, я переконаний, що вона зможе вивести НПП "Тузловські лимани" на потрібний європейський рівень", - висловив свою думку Русєв. Але не факт, що ця кандидатура сподобається тим, хто має право призначати керівника.

Справа в тому, що Русєв мав покинути посаду директора ще на початку 2017 року, оскільки наприкінці минулого року були підведені підсумки конкурсу на це місце. Брати участь у відборі, який оголосило та провело Міністерство екології та природних ресурсів, Русєв відмовився, так як не хотів знову проходити "коло приниження". На деякий час він дійсно залишив посаду, але згодом повернувся. Бо з іншими кандидатами ніяк "не складалося".

Переможцем конкурсу Мінприроди став менеджер-економіст Віталій Чакір. Його на цю посаду рекомендувала Одеська облрада та Татарбунарська райрада, на території якої і розташований парк. Але після того, як у соцмережах користувачі висміяли його безграмотні відповіді під час "екзамену", він вирішив відмовитися від посади.

Після того, як Чакір відмовився очолити парк, на цю посаду мав претендувати Олег Кураков, колишній "регіонал" і заступник керівника Одеської області Миколи Скорика. Під час конкурсу він посів друге місце – із "вражаючими" 22 балами з 135 можливих. Але і його не було призначено. І також завдяки відео з відповідями на співбесіді.

Таким чином, тепер Мінприроди треба знову проводити конкурс, відбирати кандидатів… На все треба чимало часу, а поки браконьєри можуть спокійно займатися знищенням природи, і ніякий Русєв – яка б "правда" не стояла за кожної зі сторін – їм уже не перешкоджатиме. Втім, перебіг цієї півторарічної історії та "професійні якості" переможців попереднього конкурсу наштовхує на думку, що саме це і вимагається. Про розвиток же цієї заповідної місцевості та її перетворення на справжній повноцінний нацпарк, схоже, не йдеться.

Що стосується самого Івана Русєва, то, за його словами, він має намір використати свої знання доктора біологічних наук, сили і бойовий дух на інші творчі програми в інших реаліях, а, може, і в іншій країні. Наразі еколог перебуває за кордоном.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme